U posłanki KO wykryto nowotwór. Nowe fakty ws. stanu zdrowia Katarzyny Piekarskiej

U posłanki Koalicji Obywatelskiej Katarzyny Piekarskiej wykryto złośliwy nowotwór piersi. Mając na uwadze dobro innych pacjentek, gani Ministerstwo Zdrowia za wstrzymanie badań profilaktycznych dla kobiet. Poruszyła ten temat w poruszającym wpisie na Twitterze.

Katarzyna Piekarska wyznała, że pod koniec czerwca zdiagnozowano u niej nowotwór złośliwy piersi. Miesiąc później przeszła operację usunięcia guza w Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie. Aktualnie jest w trakcie radioterapii.

Zobacz wideo Red Lipstick Monster o guzie macicy

Katarzyna Piekarska apeluje do Ministerstwa Zdrowia w sprawie badań profilaktycznych dla kobiet

W rozmowie z dziennikarką "Faktu" polityk opowiedziała, że odczuwa jeszcze pewien dyskomfort po lipcowym po zabiegu:

Nie mam takiego zasięgu ręki, jaki miałam przed operacją i ręka sprawia mi trochę ból przy wysiłku, więc nie mogę popłynąć łódką, dźwigać więcej niż 1,5-2 kg (czyli butelki wody), bo wtedy mam problem. Czuję się różnie. Raz jest lepiej, raz gorzej, ale generalnie jest w porządku.

Posłanka przebywa na Mazurach, ponieważ na miejsce leczenia wybrała Olsztyn. Dojeżdża tam na naświetlania i inne zabiegi. Stwierdziła, że psychicznie czuje się średnio. Samopoczucia nie poprawia jej fakt, że Ministerstwo Zdrowia wstrzymało program badań profilaktycznych oraz genetycznych dla kobiet z grupy ryzyka zachorowania na nowotwory ginekologiczne. Postanowiła zwrócić się do rządu w krótkim, acz dosadnym wpisie na swoim oficjalnym koncie na Twitterze. A ona, niestety, aż za dobrze wie, o czym mówi.

Jako osoba, u której dwa tygodnie temu zdiagnozowano nowotwór złośliwy piersi, nie jestem w stanie zrozumieć postępowania Ministerstwa Zdrowia. Nic was nie obchodzi życie kobiet? Wycofajcie się z tego i to szybko – napisała.

Piekarska w rozmowie z Faktem nie kryła emocji:

Mam wrażenie, że ktoś po prostu zgłupiał. Bo jeżeli wczesne wykrycie, wczesna profilaktyka może uratować komuś życie, to trzeba to robić. Najlepiej powiedzieć: "Przepraszam, pomyliliśmy się" i przywrócić finansowanie tych badań.

Minister zdrowia, Adam Niedzielski tłumaczył na antenie TVN, że program profilaktyczny został "redefiniowany":

Tutaj rzeczywiście był otwarty program, który w tej chwili jest redefiniowany, ale to nie jest ograniczenie. W każdym z takich przypadków może takie badanie być przeprowadzone

Pozostaje mieć nadzieję, że apel posłanki nie przejdzie bez echa.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.