Eurowizja 2021 - drugi półfinał. Jak poradził sobie Rafał Brzozowski? To był sądny dzień [ZAPIS RELACJI]

Eurowizja 2021 dla Polski weszła w czwartek w decydujacą fazę. I na tej czwartkowej się skończyła. W półfinale zobaczyliśmy, jak i cała Europa, występ Rafała Brzozowskiego. Finału nie będzie.

W drugim półfinale Eurowizji 2021 Polskę reprezentował Rafał Brzozowski. Choć od początku bukmacherzy nie dawali mu zbyt wielkich szans, my mimo wszystko mieliśmy nadzieję. Rafał zaprezentował się jako szósty. Ale do finału nie awansował. Oto jak relacjonowaliśmy konkurs na żywo:

23:02

Już wszystko jasne. Do finału zakwalifikowało się dziesięć krajów: Albania, Serbia, Bułgaria, Mołdawia, Portugalia, Islandia, San Marino, Szwajcaria, Grecja i Finlandia.

Dziękujemy, że byliście dzisiaj z nami :) Już teraz zapraszamy was na Wielki Finał w sobotni wieczór. Nie zobaczymy wtedy Rafała Brzozowskiego, czego też się jednak nie spodziewaliśmy i nie zmienią tego żadne zaklęcia Olka Sikory, który z optymizmem godnym lepszej sprawy przekonywał, że był to "najlepszy" dla "nas" występ całej Eurowizji. Nie czarujmy się - nie był.

Rafał Brzozowski na EurowizjiEurowizja 2021. Rafał Brzozowski zaśpiewał. Szansa, potem nadzieja... W końcu klops

23:01

Finlandia! Finał nie dla Rafała Brzozowskiego - przykro trochę, ale też... no nie mogło być inaczej.

Zostały ostatnie dwa miejsca, ale Olek Sikorski nie traci nadziei (jak on to robi?!). Albania, Serbia, Bułgaria, Mołdawia, Portugalia, Islandia, San Marino, Szwajcaria, Grecja i....

23:00

Albania, Serbia, Bułgaria, Mołdawia, Portugalia, ISLANDIA!! (wspaniale!), San Marino z importowaną gwiazdą, Szwajcaria (bez zaskoczenia).

22:59

Albania, Serbia, Bułgaria, Mołdawia - miejsc jest coraz mniej. Piąty finalista to Portugalia, zgodnie z naszymi przewidywaniami.

22:58

Albania, Serbia, Bułgaria...

22:57

Na pewno do finału przechodzi Albania.

22.55

Niestety, bukmacherzy nie dają Rafałowi szans na awans do finału. Plasował się na ostatnich miejscach rankingu, teraz zaś wylądował na 32 z... 33 miejsc...

22:52

Lada moment powinniśmy poznać wyniki głosowania jury.

22:41

Marek Sierocki bardzo optymistycznie: Bardzo wierzymy w Rafała i jego The Ride.

I koniec głosowania. Jeśli nie zdążyliście to niestety, następna taka szansa dopiero w sobotę.

W oczekiwaniu na zsumowanie wszystkich oddanych głosów mamy dla was nasze subiektywne podsumowanie każdego zespołu, razem z numerem:

 • 01 - San Marino - występ ze światową gwiazdą
 • 02 - Estonia - samotny mężczyzna narzeka na rozstanie
 • 03 - Czechy - śmieszne, rytmiczne, zabawne
 • 04 - Grecja - w sumie nie do zapamiętania, jeśli chodzi o piosenkę, ale pod względem wizualnym pięknie
 • 05 - Austria - to raczej propozycja na finał, choć tu również śpiewa porzucony mężczyzna, narzekający na rozstanie
 • 06 - Polska - Rafał można powiedzieć, że zaśpiewał. Ale oceniać nie będziemy - zrobią to za nas inni
 • 07 - Mołdawia - Nazwana "mołdawską Britney Spears" wokalistka zaśpiewała utwór, którego chyba nikt nie zapamiętał. Ale był jeden plus - było czysto!
 • 08 - Islandia - jedyny występ nagrany wcześniej, ale chyba nie jest to wykonanie finałowe
 • 09 - Serbia - żeńskie trio, które skakało po scenie tak, że ciężko było je uchwycić w jednym miejscu na potrzeby błyskawicznego zdjęcia do relacji
 • 10 - Gruzja - przemilczmy ten występ.
 • 11 - Albania - trochę bębenków, trochę lokalnych rytmów
 • 12 - Portugalia - czarno-biały pan w kapelutku, sympatyczny i - jak patrzymy na komentarze widzów - raczej się podobał
 • 13 - Bułgaria - melancholijna wersja fanki Katie Meluy
 • 14 - Finlandia - rockowe brzmienie, udające Linkin Park
 • 15 - Łotwa - nieczysto, nieczysto, nieczysto.
 • 16 - Szwajcaria - podróż w czasie dwa lata do tyłu, toż to Duncan Laurence w wersji francuskiej!
 • 17 - Dania - lata 80. pełną gębą

Godzina 22:23

I oto już niemalże koniec! Za nami wszystkie zespoły, zaprezentowały się wszystkie kraje. Teraz możecie już głosować: SMS pod numer 73555 a w treści wpisać numer występu i artysty, który najbardziej was urzekł (koszt 3,68 PLN z VAT)

Godzina 22:22

Co gorsza, naokoło wyłonienia Fyr & Flamme w tym roku w Danii było sporo kontrowersji. Dania ogłosiła, że reprezentacja na 2021 zostanie wyłoniona w kolejnym konkursie. Zeszłoroczni reprezentanci również się do niego zgłosili ze swoją propozycją, jednak z nie do końca jasnych przyczyn ich piosenka nie została zaakceptowana i nie można było nawet rozważać jej jako opcji na tegoroczną Eurowizję (w 2020 roku mieli jechać na Eurowizję z 61 proc. głosów widzów).

Fyr & Flamme są pierwszym duńskim zespołem od 1997 roku, który na Eurowizji wykonał piosenkę w swoim ojczystym języku.

Eurowizja 2021 - DaniaEurowizja 2021 - Dania Fot. Eurovision Song Contest - YouTube

Godzina 22:20

Dania - Fyr & Flamme "Øve os på hinanden"

Rozrywkowa Dania rodem z lat 80. proponuje w tym roku trochę disco, trochę disco-danmark a trochę nie wiadomo co. Fyr & Flamme zastąpili zeszłorocznych reprezentantów kraju, którzy - moim zdaniem - mieli jednak lepszą piosenkę.

Godzina 22:18

Gjon's Tears liczy trochę na to, że uda się podobną piosenką, co zwycięska Duncana Laurence'a z 2019 roku, zdobyć serca Europejczyków po roku pandemii. Gjon jako jeden z nielicznych zaśpiewał swój utwór w języku narodowym - po francusku.

Godzina 22:15

Szwajcaria - Gjon’s Tears "Tout I’Univers"

Szwajcaria jest niemalże murowanym dzisiejszym kandydatem do finału, a co więcej - będzie walczyć w sobotę o zwycięstwo, a nie tylko o godne miejsce. Przez krótki moment propozycja Gjon's Tears znajdowała się nawet na pierwszych miejscach w rankingach szans bukmacherów (obecnie największe szanse na zwycięstwo daje się Włochom).

Godzina 22:12

Ma za sobą liczne sukcesy w programach muzycznych - nie tylko na Łotwie. O Eurowizji wie zapewne więcej, niż wielu innych reprezentantów pozostałych krajów - pisała na ten temat pracę magisterską.

Ale niestety, potężny głos na nic się nie zda, kiedy jest się wszędzie, tylko nie w odpowiednim dźwięku :)

Eurowizja 2021 - ŁotwaEurowizja 2021 - Łotwa Fot. Eurovision Song Contest - YouTube

Godzina 22:10

Łotwa - Samanta Tina - "The Moon Is Rising"

Samanta Tina chce wygrać Eurowizję potężnym głosem i mocnym, feministycznym przekazem. Najpewniej jednak podzieli lost poprzednich reprezentacji Łotwy i nie zakwalifikuje się dzisiaj do wielkiego finału.

Godzina 22:08

Blind Channel sami siebie określają jako wykonawców "agresywnego popu" ("violent pop", co ma być połączeniem metalu i elementów popowych) i tak też nazywa się ich ostatnia płyta.

Co więcej inspiracją zespołem Linkin Park nie jest przypadkowa. To właśnie miłość to tego zespołu połączyła chłopaków jeszcze w liceum, prawie dziesięć lat temu.

Eurowizja 2021 - FinlandiaEurowizja 2021 - Finlandia Fot. Eurovision Song Contest - YouTube

Godzina 22:06

Finlandia - Blind Channel - "Dark Side"

Finlandia stawia na mocne brzmienie, które sporadycznie pojawia się na Eurowizji. Być może chcą powtórzyć sukces Lordi sprzed lat, ale czy uda im się to zrobić z kopią Linkin Park / Tokio Hotel?

Godzina 22:03

Victoria jest kolejną artystką, która zaprezentowałaby się również rok temu, gdyby nie wiadoma sytuacja na świecie. Jeśli w jej głosie, prócz Katie Meluy, którą słyszę ja, słyszycie również Billie Eilish, to nic dziwnego - Victoria miała okazję spotkać się ze swoją idolką i szczerze ją podziwia, jednak pierwszą jej inspiracją na drodze do sukcesu była... Hannah Montanna.

Eurowizja 2021 - BułgariaEurowizja 2021 - Bułgaria Fot. Eurovision Song Contest - YouTube

Godzina 22:02

Bułgaria - Victoria - "Growing Up Is Getting Old"

Bułgaria w tym roku plasuje się wysoko w wyścigu do zwycięstwa i właściwie pewnym jest, że wejdzie do finału. Victoria przypomina trochę Katie Meluę, proponuje od Bułgarii piosenkę wyjątkowo spokojną i melancholijną.

Godzina za nami, zaczynamy drugą godzinę konkursu.

Godzina 21:59

Przyszła pora na krótką przerwę. Za nami 12 występów.

Godzina 21:57

Przyznacie, że tu wstydu nie ma.

Ciekawa jest również inspiracja, która stoi za utworem "Love is on my side". Grupa w 2018 roku grała koncert w Holandii, gdzie poznali prostytutkę. Ta opowiedziała im o swoim życiu i ciężkich doświadczeniach, jednak podsumowała to tak, że "po jej stronie zawsze była miłość". Kobietę tę zobaczymy zresztą na scenie, co prawda pod postacią hologramu, ale to właśnie o niej śpiewają Czarna Mamba.

Eurowizja 2021 - PortugaliaEurowizja 2021 - Portugalia Fot. Eurovision Song Contest - YouTube

Godzina 21:55

Portugalia - The Black Mamba - "Love Is On My Side"

Trochę disneyowskie klimaty, trochę Amy Winehouse... Portugalia stawia w tym roku na zespół The Black Mamba, idący nieco w poprzek standardów eurowizyjnych.

Skąd nazwa? Panowie, zakładający zespół, po jednym z pierwszych występów oglądali w domu program na National Geographic o jadowitych wężach. Stwierdzili, że tak jak czarna mamba, będą rozprzestrzeniać "dobry jad" dookoła globu. Nie pytajcie, ważne, że tworzą sympatyczną muzykę.

Godzina 21:52

"Karma" to propozycja, w której słychać inspiracje miejscami, z którymi Anxhel Peristeri jest związana. Niestety, tegoroczna Eurowizja raczej nie będzie dla niej łaskawa - choć najpewniej, jak co roku, Albania może liczyć na wysoką punktację od Grecji i swoich sąsiadów, nie da jej to miejsca w finale.

Eurowizja 2021: AlbaniaEurowizja 2021: Albania Fot. Eurovision Song Contest - YouTube

Godzina 21:50

Na szczęście teraz już Albania.

Albania - Anxhela Peristeri - "Karma"

Anxhela od lat tu i ówdzie pojawia się na scenach albańskich i greckich. Występowała w licznych programach muzycznych w obu krajach, wygrała m.in. albańską wersję "Twoja Twarz Brzmi Znajomo".

Godzina 21:49

Niestety, Gruzja fałszuje w stopniu dramatycznym i chyba jednak to ostatnie miejsce jest w pełni zasłużone...

A co wiadomo o Tornike?

To zwycięzca gruzińskiego "X Factor" i "Idola" z muzyką związany jest od dzieciństwa. Ma też dużo wspólnego z... Sebastianem Karpielem-Bułecką. Tak samo jak nasz frontman Zakopower, Tornike Kipiani też jest z wykształcenia architektem.

Godzina 21:48

Nie jest dobrze.

Godzina 21:47

Gruzja - Tornike Kipiani - "You"

Gruzja dzień przed swoim występem zajmowała smutne, ostatnie miejsce w rankingach eurowizyjnych. Melancholijna ballada nie porwała bukmacherów i raczej nie zapewni też Tornike awansu do finału.

Godzina 21:45

Co niektórym (a mi na pewno) może wydawać się zaskakujące, w przeciwieństwie do wielu zespołów o mocno losowej nazwie, dziewczyny Hurricane mają związek z prawdziwym huraganem. Ten w 2017 roku zniszczył część Karaibów, zaś założyciel trio, Zoran Milinkovic, był w ekipie wolontariuszy, pracujących na miejscu w usuwaniu szkód. Wrócił do Serbii i stworzył żeńskie trio, które nazwał "Huragan", zaś utworem "Irma, Maria" (tak nazywały się huragany, pustoszące Karaiby) dziewczyny miały wesprzeć poszkodowanych przez żywioł.

Eurowizja 2021 - SerbiaEurowizja 2021 - Serbia Fot. Eurovision Song Contest - YouTube

Godzina 21:44

Serbia - Hurricane - "Loco Loco"

Serbski Huragan miał atakować przede wszystkim rzadkim ostatnio na Eurowizji językiem ojczystym. To nie tylko wyjątkowa sytuacja na samej Eurowizji, ale również dla występującego trio. Dziewczyny - Sanja, Ivana i Ksenia - śpiewają głównie po angielsku.

Godzina 21:41

Czy Islandia wreszcie pierwszy raz w historii swoich występów zwycięży w Eurowizji? Zaskoczyliby tym również bukmacherów, którzy nie są aż tak optymistyczni. Ja jednak nie ukrywam, że trzymam za nich kciuki - Islandia kolejny raz myśli poza schematami i może wreszcie zostanie za to doceniona.

Eurowizja 2021 - IslandiaEurowizja 2021 - Islandia Fot. Eurovision Song Contest - YouTube

Godzina 21:40

Islandia - Daði og Gagnamagnið - "10 Years"

A oto jedni z tegorocznych faworytów! Islandia ponownie postawiła na coś spoza popowego standardu. Niestety nie zobaczymy ich na żywo - ze względu na koronawirusa w ekipie zdecydowano, że Islandia zaprezentuje się (zgodnie z zasadami) na wykonanym wcześniej nagraniu.

Prócz frontmana Dadiego na nagraniu widzimy najbliższe mu muzykujące osoby - siostrę, żonę i przyjaciół.

Godzina 21:39

Natalia Gordienko - tak samo jak reprezentantka Grecji Stefania - postawiła na tego samego człowieka, który z Eurowizją od lat zna się bardzo dobrze. Dimitris Kontopulos pomaga w tym roku właśnie nie tylko Grecji, ale również Mołdawii.

Gordienko jest nie tylko wokalistką, ale również DJ-ką. Ma też coś wspólnego z Rafałem Brzozowskim - podobnie, jak on, też jest prezenterką w programie telewizyjnym.

Eurowizja 2021 - MołdawiaEurowizja 2021 - Mołdawia Fot. Eurovision Song Contest - YouTube

Godzina 21:37

Mołdawia - Natalia Gordienko - "Sugar"

Dla Natalii Gordienko to kolejny występ na Eurowizji. Reprezentowała Mołdawię również w 2006 roku i poszło jej całkiem nieźle - choć konkursu nie wygrała, to zajęła 20. mmiejsce na 37 występujących krajów. To był jednak również rok, w którym występowało fińskie Lordi, a jak być może pamiętacie - tamten występ niełatwo byłoby przebić.

Godzina 21:34

I jak oceniacie występ Rafała?

Godzina 21:28

Polska - Rafał - "The Ride"

O wyborze Rafała Brzozowskiego i jego piosence napisano już chyba wszystko. Dajmy mu zatem zaprezentować siebie i przedstawić tegoroczną polską propozycję na scenie. Oto "The Ride"!

Eurowizja 2021 - Polska - Rafał BrzozowskiEurowizja 2021 - Polska - Rafał Brzozowski Fot. Eurovision Song Contest - YouTube

Godzina 21:27

Niezależnie jednak od jego doświadczenia ze sceną, bukmacherzy nie dają mu szans na zwycięstwo, ale być może wejdzie do sobotniego finału.

Eurowizja 2021 - AustriaEurowizja 2021 - Austria Fot. Eurovision Song Contest - YouTube

Godzina 21:25

Austria - Vincent Bueno - "Amen"

Vincent Bueno od lat jest związany z muzyką. Występował z musicalach, licznych muzycznych show, pośrednio reprezentował już nawet Austrię w Eurowizji w 2017 roku - dołączył do głównego wykonawcy, Nathana Trenta, na scenie w Kijowie.

Godzina 21:23

Nie bardzo rozumiemy, dlaczego razem ze Stefanią na scenie pojawili się ludzie bez ciał, ale ok.

Eurowizja 2021 - GrecjaEurowizja 2021 - Grecja Fot. Eurovision Song Contest - YouTube

Stefania jest Greczynką, ale urodziła się i wychowała w Holandii, tam też brała udział m.in. w "The Voice Kids". Miała też jednak okazję wystąpić w czasie greckiego rozdania muzycznych nagród, i tam za kulisami spotkała Dimitrisa Kontopulosa, eurowizyjnego wyjadacza. Spytała go wprost, czy mogłaby reprezentować Grecję i tak, dwa lata później, widzimy ją dzisiaj na scenie.

Godzina 21:21

Grecja - Stefania - "Last Dance"

Grecja postawiła na team, który ma ogromne doświadczenie w produkcji eurowizyjnych utworów, które jednak niekoniecznie okazują się później hitami. W tym roku reprezentuje ich młodziutka - najmłodsza w tegorocznym konkursie - 18-letnia Stefania Liberakakis. Nie jest to dla niej pierwsze starcie z Eurowizją - w 2016 roku reprezentowała z koleżankami... Holandię w czasie Eurowizji Junior.

Godzina 21:19

Benny Cristo to kolejny z licznych uczestników Eurowizji, który miał śpiewać również w 2020 roku.

Benny to jednak człowiek wielu talentów. Jest nie tylko muzykiem, ale również sportowcem (złoty medal a potem tytuł Championa Europy w zawodach brazylijskiego jiu-jitsu w 2017 roku).

Niestety, bukmacherzy dają Benny'emu jeszcze mniejse szanse na zwycięstwo, niż Rafałowi Brzozowskiemu.

Eurowizja 2021: CzechyEurowizja 2021: Czechy Fot. Eurovision Song Contest - YouTube

Godzina 21:16

Czechy - Benny Cristo - "Omaga"

"Omaga", czyli - jak za moment usłyszymy - "O M G" w nieco absurdalnej pisowni, to tegoroczna propozycja naszych południowych sąsiadów. Piosenkę wykonuje 33-letni Benny Cristo, czeski muzyk o korzeniach w dalekiej Angoli. Ma doświadczenia w wielu konkursach i programach muzycznych, jest jednym z popularniejszych młodych wykonawców w Czechach.

Godzina 21:14

Uku Suviste z muzyką związany jest od dziecka, a w ostatnich latach brał udział w licznych estońskich wersjach znanych muzycznych programów. Był w "Twoja twarz brzmi znajomo", "The Voice" oraz w kilku wersjach estońskich eliminacji do Eurowizji. Próbował w 2017, potem w 2019 i dopiero w 2020 roku mu się udało - niestety, koronawirus pokrzyżował ówczesne plany.

Na szczęście Estończycy nie zrezygnowali z Uku. Choć ogłosili ponowny konkurs na reprezentację, pozwolili mu wystartować w półfinale, który ostatecznie wygrał.

Z ciekawostek pozamuzycznych, Uku Suviste w 2010 roku został ogłoszony "najseksowniejszym mężczyzną Estonii".

Eurowizja 2021: EstoniaEurowizja 2021: Estonia Fot. Eurovision Song Contest / YouTube

Godzina 21:12

Estonia - Uku Suviste - "The Lucky One"

Estonia ściga się z Polską o zajęcie 30. miejsca w konkursie. Miłosne westchnienia Uku Suviste nie dadzą Estonii zapewne miejsca w finale.

Godzina 21:10

Senhit tymczasem kolejny raz reprezentuje San Marino w konkursie Eurowizji. Dokładnie 10 lat temu Senhit Zadik Zadik pierwszy raz wystąpiła na scenie eurowizyjnej, jednak nie zakwalifikowała się do finału.

Senhit stawia w "Adrenaline" na nieco afrykańsko-arabskie rytmy. Dzień przed występem bukmacherzy dawali jej szanse na przejście do finału konkursu, choć na samo zwycięstwo Senhit raczej nie ma się co nastawiać.

Eurowizja 2021: San MarinoEurowizja 2021: San Marino Fot. Eurovision Song Contest / YouTube

Godzina 21.07

San Marino - Senhit - "Adrenalina"

San Marino postawiło na gwiazdę z importu. Razem z Senhit wystąpi na scenie raper Flo Rida, którego bez wątpienia znacie z utworu "Good Feeling" sprzed 10 lat.

Godzina 21.04

A oto prowadzący:

Eurowizja 2021 - prowadzący na scenie w RotterdamieEurowizja 2021 - prowadzący na scenie w Rotterdamie Fot. TVP / screen

Godzina 21:01

Zaczynamy!! Jako pierwsze zaprezentuje się San Marino, najpierw jednak moment na część artystyczną.

Godzina 20:50

Zanim jednak sama Eurowizja rozpocznie się w czwartkowy wieczór na dobre przypominamy, że niestety - nie można oddać głosu na Polskę będąc w Polsce. Przypomina o tym również sam Rafał Brzozowski. Razem z nim namawiamy jednak Polaków mieszkających poza granicami naszego kraju - nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście mogli oddać głos na Rafała. Instrukcję znajdziecie m.in. tutaj > > >

 
Więcej o: