Książę Filip nie żyje. Miał 99 lat. "Jej Wysokość Królowa ogłasza śmierć ukochanego męża"

Książę Filip nie żyje. Miał 99 lat. O jego śmierci poinformowano 9 kwietnia 2021 roku, we wczesnych godzinach popołudniowych.

Pałac Buckingham poinformował media na całym świecie o śmierci księcia Filipa. Księcia Filipa opłakuje cała najbliższa rodzina: żona królowa Elżbieta II, dzieci - książę Karol, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward, wnukowie oraz prawnukowie.

Książę Filip nie żyje

Informacja o śmierci księcia została podana 9 kwietnia. Pojawiła się na oficjalnych kanałach rodziny królewskiej. Książę Filip zmarł nad ranem w zamku w Windsorze "w spokoju".

Z największym smutkiem Jej Wysokość Królowa ogłasza śmierć ukochanego męża, Jego Wysokości księcia Filipa.
 

Jakiś czas temu wyszedł ze szpitala, do którego trafił, ponieważ źle się poczuł. Był pod obserwacją lekarzy, jednak szybko okazało się, że potrzebne będą nie tylko dalsze badania, ale i zabiegi.

Książę Filip - życiorys

Książę Filip urodził się na wyspie Korfu, w Grecji, 10 czerwca 1921 roku. Był członkiem greckiej i duńskiej rodziny królewskiej i jako chłopiec wraz z całą rodziną musiał opuścić kraj z powodu wygnania. Mieszkał we Francji, Niemczech a później w Wielkiej Brytanii. Jest jedynym synem księcia Andrzeja z Grecji i Danii oraz księżniczki Alicji z Battenbergu. Miał cztery starsze siostry: Cecilie, Sophie, Margarita i Theodora. Choć nie był Brytyjczykiem, był spokrewniony z brytyjską rodziną królewską. Był potomkiem królowej Wiktorii.

Po ukończeniu studiów w 1939 r. Filip uczęszczał do Królewskiego Kolegium Morskiego, gdzie się doskonalił. W czasie II wojny światowej służył w brytyjskiej marynarce wojennej.

W 1939 r. król Jerzy VI i królowa Elżbieta (Królowa Matka Elżbieta) zwiedzili Królewskie Kolegium Morskie. Filip eskortował ich dwie młode córki, Elżbietę i Małgorzatę. Trzynastoletnia wtedy Elżbieta od razu zakochała się w Filipie i zaczęła pisać do niego listy. Ich korespondencje trwały kilka kolejnych lat. Latem 1946 roku Filip poprosił króla Jerzego o rękę Elżbiety. Król zgodził się, jednak postanowił, aby formalne zaręczyny odbyły się w 21. urodziny jego córki. Aby przygotować się do obwieszczenia, Filip porzucił swoje greckie i duńskie tytuły królewskie, przyjął nazwisko Mountbatten od rodziny ze strony matki, przyjął anglikanizm jako religię i stał się obywatelem brytyjskim.

Zaręczyny Elżbiety i Filipa zostały ogłoszone dokładnie 10 lipca 1947 roku. Para pobrała się parę miesięcy później, 20 listopada 1947 roku. Rano przed ślubem Filip został księciem Edynburga, hrabią Merioneth i baronem Greenwich. Książęca para doczekała się czwórki dzieci: księcia Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda.

W 1952 roku Elżbieta została królową i objęła brytyjski tron. Książę Filip natomiast pełnił funkcję małżonka królowej i towarzyszył jej podczas wszystkich oficjalnych wystąpień. Ponadto udzielał się w wielu organizacjach, wspierających naukę i edukację dla dzieci. Przez ponad 60 lat małżeństwa z królową Filip zasłynął ze specyficznego, ciętego humoru i uwag, które często były interpretowane jako obraźliwe i były odzwierciedleniem jego specyficznego charakteru.

Ponadto jego małżeństwo z królową Elżbietą II wielokrotnie było szeroko komentowane w mediach. Pojawiła się wiele pogłosek, o jakich zdradach dopuszczał się Filip. Skutkiem tego było, że po paru latach para przestała sypiać w jednym pokoju a później całkowicie się od siebie odizolowali, mieszkając w innych miastach. Książę Filip wybrał wieś a królowa pałac Buckingham.

Mimo to był bardzo silnie związany ze swoimi wnukami, szczególnie z księciem Williamem, księciem Harrym i księżniczką Beatrice.

Rodzinie składamy najszczersze kondolencje i łączymy się w bólu z opłakującymi księcia Brytyjczykami.

Więcej o: