Jacek Kurski chce upamiętnić Pawła Królikowskiego. Będzie festiwal ku czci aktora

Paweł Królikowski kilka lat temu stworzył polsko-czeski festiwal piosenki przy współpracy z Telewizją Polską. Po śmierci aktora Jacek Kurski chce zmienić nazwę wydarzenia na taką, która upamiętni aktora.

Paweł Królikowski po wielu tygodniach hospitalizacji zmarł o poranku 27 lutego. Tego samego dnia wiadomość trafiła do mediów. Aktor został pochowany na warszawskich Powązkach, gdzie pożegnała go rodzina, przyjaciele i fani. Teraz prezes TVP Jacek Kurski chce upamiętnić Pawła Królikowskiego, nazywając festiwal jego imieniem.

Jacek Kurski chce upamiętnić Pawła Królikowskiego

Prezes TVP i aktor poznali się w 2016 roku. Właśnie wtedy Królikowski przybył do Kurskiego z pomysłem na polsko-czeski festiwal piosenki. Spróbował pozyskać patronat i wsparcie finansowe, co mu się udało. Po śmierci Kusego z "Rancza" prezes chciałby teraz nazwać festiwal, funkcjonujący do tej pory pod mianem "Festival CZ-PL", imieniem aktora:

Ja go poznałem bardzo szybko po tym, jak zostałem prezesem Telewizji Polskiej, wcześniej znałem go tylko z widzenia i tak przelotnie. Przychodził do mnie z pomysłem polsko-czeskiego festiwalu w Kudowie-Zdroju, który udało się wesprzeć i go uruchomić. Kilka jego wydań poszło, to był jego konik, to była jego pasja i mam nadzieję, że ten festiwal będzie się teraz nazywał imieniem Pawła Królikowskiego - mówił "Faktowi" Jacek Kurski

W rozmowie z "Faktem" Kurski wspominał Królikowskiego jako człowieka ciepłego i kochającego ludzi. 

Człowiek niezwykły, bardzo ciepły, kochający ludzi, kino i telewizję. Nie znam nikogo, kto by mówił o nim źle czy uważał się za jego wroga. Strasznie szybko odchodzą tacy ludzie. Olbrzymi tłum ludzi na jego pogrzebie pokazuje, jakim był naprawdę człowiekiem - powiedział "Faktowi".

Kilka lat temu Paweł Królikowski opowiadał, skąd zrodził się pomysł na festiwal. Mówił, że mieszkając na Dolnym Śląsku, zbliżył się do kultury czeskiej. 

Mieszkałem z żoną przez dziesięć lat we Wrocławiu, pracowałem tam w telewizji. I na początku sporadycznie, potem coraz częściej zaglądałem do naszych południowych sąsiadów Czechów. Poznałem język, kulturę, literaturę, kupowałem płyty, książki. Dowiedziałem się, że władze Kudowy-Zdroju byłyby skłonne wysłuchać, jakie mam pomysły. I przychyliły się do nich. To było trochę szaleństwo, ale wszystko się udało - mówił o festiwalu Paweł Królikowski.

Jacek Kurski podczas prezentacji wiosennej ramówki uczcił śmierć aktora minutą ciszy. Prezydent Andrzej Duda złożył kondolencje rodzinie aktora za pośrednictwem Twittera. Podobnie uczynił premier Matusz Morawiecki, publikując wzruszający wpis

DK

Więcej o:
Komentarze (25)
Jacek Kurski chce upamiętnić Pawła Królikowskiego. Będzie festiwal ku czci aktora
Zaloguj się
 • krytek-7

  Oceniono 14 razy 14

  Tak go pisiory beda skutecznie honorowaly,ze na samo haslo Krolikowski ktory byl symmpatycznym czlowiekiem,bedzie sie zbieralo na rzyganie.

 • niktwazny126

  Oceniono 7 razy 7

  Dałby mu spokojnie przejść do wieczności, a nie na świeżym grobie buduje sobie popularność. Ukłon w stronę fanów Rancza? Bo o żadnym takim festiwalu pisi wyznawca nie ma pojęcia, dla nich festiwalem jest Zenek.

 • gosford

  Oceniono 18 razy 6

  Znowu za nasze podatki! Komu ma służyć gloryfikacja bardzo przeciętnego aktora?!

 • arturleszno

  Oceniono 7 razy 5

  Szacunek dla aktora, Kurski świnio śmiercią aktora swoja pozycje chcesz podnieść

 • swiatbodo

  Oceniono 6 razy 4

  Gościa raczej nie cierpiałem. I to było irracjonalne, nie znałem Go przecież osobiście. Teraz wiem dlaczego - siła podświadomości jest niemierzalna, ale ona jest. Ja organicznie nie cierpię tej zmiany, a On prawdopodobnie w nią się wpisywał.

 • An Skowrońska

  Oceniono 2 razy 2

  O co chodzi z tym wariactwem pod szyldem Królikowski.?? To jest całkowicie anormalne. był miłym człowiekiem, ale żeby aż tak??? Na czym polegają te ja.. ja

 • nutka7.17

  Oceniono 2 razy 2

  A cóż to za kociokwik pt. "Paweł Królikowski w dwie minuty po śmierci - ku pamięci" autor: prezes Qrwski. Ktoś tu sobie robi niezły public relations po pogrzebie "takiego sobie" aktora.

 • cracken001

  Oceniono 2 razy 2

  Teeee...Acus,kochanie ty nasze...a COZ takiego zrobil ten krolik,aby go w jakis specjalny sposob "upamientniac"???? Zagral chaltury w kilku SZMIRACH??? Wieeeelu PRAWDZIWQYCH aktorow,ktorzy zeszli przed nim mialo o cale niebo wiekszy i WARTOSCIOWSZY dsorobek artystyczny,i nawet porzadnego grobu NIE maja

 • striepo

  Oceniono 2 razy 2

  Czego on nie zrobi za 2 mld.
  Czy im kolejnym nazwiskiem będzie chciał ocieplić swój wizerunek.
  Wstyd wstyd wstyd

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX