Gorden Kaye, czyli Rene z 'Allo 'Allo!, nie żyje. Miał 75 lat

Gorden Kaye, najbardziej znany z roli Rene Artois z serialu 'Allo 'Allo!, zmarł w poniedziałek rano w wieku 75 lat.

Jako podało BBC, w poniedziałek rano  w wieku 75 lat zmarł Gorden Kaye, aktor znany był przede wszystkim z roli Rene Artois - francuskiego restauratora - głównego bohatera brytyjskiego serialu 'Allo 'Allo!

 

Gorden Kaye urodził się 7 kwietnia 1941 w Huddersfield w Wielkiej Brytanii jako syn inżyniera z lokalnej fabryki traktorów. Nie poszedł na studia, zamiast tego po szkole średniej podejmował się różnych dorywczych prac (był np. prezenterem szpitalnego radiowęzła). Karierę aktorską rozpoczął w latach 60. od drobnych ról w słuchowiskach radiowych i przedstawieniach teatralnych. Kamieniem milowym był angaż do opery mydlanej "Coronation Street", w której grał przez rok. Ta rola otworzyła mu drzwi do wielu produkcji telewizyjnych i teatralnych. Prawdziwą rozpoznawalność przyniosła mu jednak rola Rene Artois właściciela niewielkiej restauracji w okupanej przez hitlerowców Francji w komediowym serialu 'Allo 'Allo!.

Życie prywatne aktora obfitowało w wiele dramatycznych wydarzeń. W 1988 został zmuszony przez presję ze strony prasy brukowej do comming outu. Swoje trudne doświadczenia związane z akceptacji swojego homoseksualizmu i walce z nawagą opisał w autobiografii "Rene i ja: swego rodzaju autobiografia". Rok po wydaniu książki Kaye miał groźny wypadek samochodowy, z którego cudem uszedł z życiem. Aktor uderzył w tablicę reklamową, a drewniany słup wbił mu się w głowę.

ZI

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.