Zgarnęli najwięcej Oscarów w historii. Kto jest rekordzistą w liczbie statuetek? Imponujące!

Oscary 2021 przed nami, ale za nami dziesiątki rozdań we wcześniejszych latach. Jakie filmy są wygranymi wszech czasów? Który aktor i aktorka mogą się poszczycić całą półką statuetek? Oto zwycięzcy, którzy zapisali się w historii kina.

Oscary są przyznawane co roku od 93 lat. Przez ten czas zebrało się wielu rekordzistów, którzy otrzymywali statuetkę za statuetką. Jakie rekordy zostały pobite i przez kogo?

Oscary. Rekordziści pod względem liczby statuetek

Niektórzy zgarnęli prawie wszystko na jednej gali. Tak było w przypadku najbardziej nagradzanych filmów w historii. Te trzy tytuły otrzymały aż po 11 Oscarów jednego wieczoru:

  • Ben-Hur (1959)
  • Titanic (1997) – najwięcej nominacji (14)
  • Władca Pierścieni: Powrót króla (2003).

Jak do tej pory żaden film nie przegonił, ani nie dorównał tym laureatom w liczbie nagród.

Zobacz wideo Małgorzata Steciak o zaskoczeniach i rozczarowaniach Oscarów 2020

Oscary. Największy rekordzista jest tylko jeden

W historii nie było drugiego takiego człowieka, który osiągnąłby tyle w przemyśle filmowym. Walt Disney jest rekordzistą wszech czasów zarówno w liczbie nominacji (59), jak i w liczbie zdobytych statuetek. Został nagrodzony aż 26 razy, w tym cztery razy honorowo.

Oscary. Najbardziej nagrodzeni za aktorstwo

Rekordzistką w kategorii aktorki jest Katherine Hepburn, gwiazda filmów, która zadebiutowała w latach 30. XX wieku. Zdobyła cztery Oscary. Druga z kolei jest Meryl Streep, która otrzymała trzy statuetki. Żadna z aktorek do tej pory nie dorównała tym artystkom.

Z kolei najbardziej nagradzanymi aktorami są aż trzej panowie, którzy zebrali po trzy nagrody. Są to Jack Nicolson, Walter Brennan i Daniel Day-Lewis. Jednak ten ostatni wysuwa się na prowadzenie, ponieważ wszystkie trzy Oscary zdobył za role pierwszoplanowe.

Oscary. Najlepszy reżyser i scenarzysta w historii

Rekordzistą Oscarów za najlepszą reżyserię jest legendarny John Ford. Znany głównie z westernów reżyser otrzymał cztery statuetki za filmy: „Potępieniec” (1935), „Grona gniewu” (1940), „Zielona dolina” (1941) i „Spokojny człowiek” (1952).

Największą liczbą nagród za scenariusz może poszczycić się aż pięć osób. Wszystkie z nich zdobyły po trzy Oscary. Są to: Charles Brackett, Francis Ford Coppola, Billy Wilder, a także Woody Allen i Paddy Chayefsky. Spośród nich jedynie Woody Allen wszystkie statuetki otrzymał w kategorii scenariusz oryginalny. Były to filmy „Annie Hall” (1977), „Hannah i jej siostry” (1986) oraz „O północy w Paryżu” (2011).

Czy w tym roku ktoś dogoni legendarnych rekordzistów? Jedynie film „Mank” może poszczycić się aż dziesięcioma nominacjami. Nawet jeśli wygra wszystkie, nie prześcignie trzech najbardziej nagrodzonych tytułów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.