Dobiesław Damięcki i Irena Górska-Damięcka dali początek rodowi wielkich aktorów.
Dobiesław Damięcki - nestor rodu Damięckich - pochodził z rodziny szlacheckiej spod Pułtuska. Harcerz, żołnierz i znany aktor. Po II wojnie światowej ożenił się z tancerką Ireną Górską. Dała mu dwóch synów - Macieja i Damiana. Pochowany na Powązkach w 1951 roku (zmarł na raka płuc), żona 57 lat później.
Damian Damięcki poszedł w ślady ojca i został aktorem teatralnym i filmowym. Dziś możemy go zobaczyć od czasu do czasu w jakimś filmie lub serialu (m.in. "Pitbull", "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?", "Pręgi"). Po wypadku samochodowym musiał uczyć się chodzić na nowo. Dwukrotnie żonaty. Reżyser i polityk Barbara Borys-Damięcka urodziła mu syna Grzegorza. Drugą kobietą życia Damięckiego jest śpiewaczka i aktorka Grażyna Brodzińska.
Młodszy syn Dobiesława i Ireny, Maciej, także aktor. W pamięć zapadła jego rola w "Stawce większej niż życie". W młodości poślubił Anitę Dymszównę, aktorkę i córkę słynnego Adolfa Dymszy. Małżeństwo trwało krótko. Druga żona, Joanna, dała mu dwoje dzieci: Mateusza i Matyldę. Tak jak Grzegorz, syn brata, jego dzieci też zostały aktorami. Maciej Damięcki stoczył dwie batalie - jedną z rakiem, drugą z oskarżeniami o współpracę z UB. Z obu wyszedł zwycięsko.
FORUM/Andrzej Wiernicki
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Przed II wojną światową Gesslerowie znani byli z produkcji rowerów i wózków dziecięcych. Nestor rodu, Zbigniew Gessler, po wojnie zajął się cukiernictwem i polityką. Miał lokale na Starym Mieście i mandat posła Sejmu IX kadencji. Żona, malarka Wanda Marciniak, dała mu dwóch synów. W życie uczuciowe Adama nie ingerował, był za to przeciwny małżeństwu Piotra z Magdą Ikonowicz. Choć synowej nie znosił do końca życia, wnuczkę Larę ubóstwiał.
Adam Gessler ma dwóch synów. Mateusza z pierwszą żoną, Joanną Roqueblave oraz Adama z drugą, Joanną Sobieską-Gessler. W młodości planował zostać aktorem, ale lepiej szło mu gotowanie. Jego nazwisko pada też często w kontekście niespłaconych, wielomilionowych długów.
Mateusz przyszedł na świat w 1980 roku i, jak okazało się po latach, został kolejnym restauratorem w rodzie. Syn Adama Gesslera i Joanny Roqueblave musiał przejść przez rozwód rodziców, wyjazd do Francji w wieku trzech lat i powrót do Polski 19 lat później. Założył własną restaurację, "Warszawa Wschodnia", która odniosła spektakularny sukces.
EAST NEWS/WOJCIECH OLSZANKA / Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
Brat Adama, Piotr, zainteresował gotowaniem Magdę Gessler. Pierwszą żoną była Marta, ale rozstał się z nią, gdy poznał prowadzącą "Kuchenne rewolucje". Piotr Gessler zajmuje się cukiernictwem, u jego boku jest nowa partnerka, oboje unikają jednak rozgłosu i mediów.
Marta Gessler urodziła Adamowi syna, Mikołaja. Nie gotuje, jest fotografem. Za to Marta równie chętnie pracuje w kuchni co przy dekorowaniu wnętrz. Swoją pierwszą restaurację otworzyła w 1994 roku. Piotr zostawił ją dla Magdy Ikonowicz.
Magdalena Daria Gessler, z domu Ikonowicz (siostra lewicowego polityka Piotra Ikonowicza), to najbarwniejsza postać tego klanu. Ojcem chrzestnym Magdy był przyjaciel rodziny, Ryszard Kapuściński. Jej matka, Olga Borkowska, jest Rosjanką. Ojciec, Mirosław, był korespondentem Polskiej Agencji Prasowej. Dzieciństwo spędziła m.in. na Kubie. Wyjechała, ale latynoski temperament pozostał. Pierwszym mężem restauratorki był Volkhart Müller, w latach 80. korespondent tygodnika "Der Spiegel". Ma z nim syna, Tadeusza. Piotr i miłość do gotowania przyszła później.
Lara, czyli córka Magdy i Piotra poszła w ślady rodziców. Choć jeszcze niedawno chciała być socjologiem, rzuciła studia i już zaczęła stawiać pierwsze kroki na ścieżce kulinarnej kariery. W miarę rosnącego zaangażowania matki w programy telewizyjne "Kuchenne rewolucje" i "MasterChef", przejęła jej obowiązki w restauracji "U Fukiera" i w cukierni "Słodki Słony".
EAST NEWS/WOJCIECH OLSZANKA
Historia rodziny Frykowskich to mieszanka makabry i skandalu. Urodzony w 1936 roku Wojciech Frykowski, brat Macieja i Jerzego, dziadek Mai Frykowskiej, zginął w USA razem z żoną Romana Polańskiego, Sharon Tate z rąk członków bandy Charlesa Mansona. Jego syn zginął, rzekomo śmiercią samobójczą, w dworku Karoliny Wajdy.
Wojciech, producent filmowy z Łodzi, za pierwszą żonę wziął modelkę Ewę Marię Morelle (dała mu syna Bartłomieja). Drugą była słynna poetka i pisarka, Agnieszka Osiecka. Trzecią mogłaby stać się dziedziczka kawowego imperium Abigail Folger, przyjaciółka Tate, ale sekta Mansona zabiła całą trójkę w willi w Beverly Hills.
Bartłomieja wychowali dziadkowie Frykowscy. Z zawodu operator filmowy, Bartek zginął tak jak ojciec, od pchnięcia nożem. Do dziś nie wiadomo, czyja ręka ten nóż trzymała. Śledztwo z 1999 roku zostało prawomocnie umorzone. Młody Frykowski miał partnerkę Anię. Rozstali się, kiedy jeszcze ta była w ciąży - urodziła córkę, Agnieszkę. Potem Bartłomiej ożenił się z Moniką. Z tego związku urodzili się Sergiusz i Rozalia.
O Macieju Frykowskim wiadomo niewiele. Głośniej zrobiło się w 2007 roku, gdy procesował się z sąsiadem, muzykiem z Trubadurów, o koty, które ów miał dokarmiać. Kajetan Frykowski to z kolei producent wykonawczy m.in. "Ogniem i mieczem" oraz "Pana Tadeusza". Agnieszka Frykowska, po wielu szaleństwach, m.in. w programach typu reality show, zmieniła imię na Maja i wyszła za mąż.
KAPIF.PL/KAPIF
Liczba osób związanych z aktorstwem jest w tej rodzinie tak duża, że aż się prosi, żeby zebrać wszystkich na jednej scenie.
Andrzej Grabowski jest najmłodszym z trójki rodzeństwa. Wiktor, najstarszy z braci, jest górnikiem i geologiem, a średni, Mikołaj, aktorem i reżyserem. Andrzej był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną, Anną Tomaszewską, ma dwie córki: 33-letnią Zuzannę i 24-letnią Katarzynę. W 2009 roku ożenił się Anitą Kruszewską, charakteryzatorką filmową. Na początku lipca żona aktora doznała udaru mózgu.
Zuzanna Grabowska ma 32 lata i, podobnie jak ojciec, jest aktorką telewizyjną i teatralną. W 2007 roku ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie, obecnie pracuje w warszawskim Teatrze na Woli. Jest żoną aktora Pawła Domagały. Urodziła mu córkę, Hannę.
Katarzyna Grabowska, młodsza z sióstr, również poszła w ślady sławnego ojca.
Starszy o 5 lat brat Andrzeja, Mikołaj, jest mężem Iwony Bielskiej, aktorki filmowej i teatralnej.
Kapif
Kapif
W 1980 roku koło Warszawy rozbił się samolot pasażerski z Anną Jantar na pokładzie. Będąca wtedy u szczytu sławy artystka wracała z Nowego Jorku, po amerykańskiej trasie koncertowej. Czekał na nią mąż Jarosław Kukulski i 4-letnia córka Natalia.
Małą Natalię łączyła ścisła więź z babcią, która zajmowała się nią, gdy rodzice pracowali.
Monika Borys, gwiazdka pop końca lat 80. i mama "Piotrusia" była drugą żoną Jarosława Kukulskiego, a on kompozytorem większości piosenek z jej repertuaru. Para rozwiodła się w 2003 roku.
Piotr próbował być gwiazdą hip hopu i projektantem. Po śmierci Jarosława Kukulskiego i podziale majątku relacje rodzeństwa uległy pogorszeniu, nie mają ze sobą kontaktu.
EAST NEWS/MAREK KAREWICZ
Dzięki Marii Kreczmar, jednej z pięciorga dzieci Marii Kawieckiej i Jana Kreczmara seniora (Maria, Wanda, Jan, Tadeusz, Jerzy), połączyły się dwa stare aktorskie klany. Synem Marii był Zbigniew Zapasiewicz, a jego wujami słynni Jan Junior i Jerzy. Z kolei synem Jana juniora był poeta i satyryk Adam Kreczmar. Siostra Adama, Małgorzata, miała słabość do satyryków - jej mężem został Krzysztof Daukszewicz. Ich syn Grzegorz wybrał aktorstwo.
Kariery Jana i Jerzego Kreczmarów sięgają czasów przedwojnia. Jan był znanym aktorem filmowym i teatralnym, Jerzy równie uznanym reżyserem i pedagogiem. Aktorką była także żona Jana, Justyna Kreczmarowa.
Zbigniew Zapasiewicz poszedł drogą rodziny matki i został aktorem. Miał cztery żony: Mirosławę Dubrawską, Krystynę Maciejewską, Iwonę Słoczyńską i Olgę Sawicką. Ostatnia, młodsza o 27 lat, w 2009 roku została wdową. Aktywny zawodowo pół wieku grał w filmach i teatrze do samej śmierci. Jego żony (wyjątkiem Krystyna, piosenkarka) też był aktorkami.
Fot. Daniel Adamski / AG
W rodzinie znakomitego Jana Kobuszewskiego aktorów jest wielu. Skoligacony z nim jest zarówno Paweł Wawrzecki, jak i Wiktor Zborowski.
Rodzice Jana Kobuszewskiego, Edward i Alina, poznali się w rodzinnej Warszawie. W 1920 roku urodziła się im pierwsza córka, Maria, niewiele później druga - Hanna. Szczęśliwe dzieciństwo na stołecznym Bródnie Hanna opisała w książce "Humor w genach". Kiedy Maria Kobuszewska miała czternaście lat, a Hanna trzynaście, urodził im się brat, Jan. Rodzina przetrwała wojnę, a w 1945 roku zamieszkała na zielonej Saskiej Kępie.
Nastoletni Jan Kobuszewski lubił chodzić do teatru, ale myślał raczej o zostaniu księdzem. Po maturze nie dostał się do Szkoły Teatralnej, przyjęto go do Państwowej Szkoły Dramatycznej Teatru Lalek. Za początek kariery uważa się jej ukończenie w 1956 roku, za koniec rok 2012, gdy ogłosił odejście na emeryturę. Zagrał w tysiącach spektakli, w dziesiątkach filmów oraz nakręcił blisko 2000 programów dla telewizji.
Kobuszewski nie jest jedynym aktorem w klanie. Pracę aktora wybrała jego żona, Hanna Zembrzuska, siostrzeniec, Wiktor Zborowski z żoną Marią Winiarską i córką Zofią, a także siostra Winiarskiej z mężem: Barbara Winiarska oraz Paweł Wawrzecki.
Maria Kobuszewska-Faryna była profesorem patomorfologii, Hanna Zborowska była utalentowaną malarką.
fot. www.nac.gov.pl
Cezary Piwowarski
Klan Wajdów, choć zdominowany przez ludzi związanych z kinem, za seniora rodu ma zawodowego żołnierza. Jakub Wajda był kapitanem Wojska Polskiego, sowieci zamordowali go w Charkowie. Żona Aniela urodziła mu dwóch synów - Andrzeja i Leszka. Słynny reżyser miał 24 lata, gdy zmarła matka, brat Leszek 20.
Andrzej zajął się kręceniem filmów, Leszek specjalizował się w scenografii. Przez wiele lat był dziekanem Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jako scenograf pracował na planach u brata, m.in przy filmach: "Popiół i diament", "Niewinni czarodzieje" czy "Samson". Wnuk Leszka, Mateusz, jest operatorem filmowym i fotosistą. Pracował m.in. na planie filmu "Katyń". Żoną Mateusza jest Katarzyna Wajda, aktorka znana choćby z "Jesteś Bogiem".
Andrzej Wajda to najbardziej uznany z żyjących polskich reżyserów. Zdobywca m.in. Oscara za całokształt twórczości, był dwukrotnie żonaty. Ze związku z aktorką Beatą Tyszkiewicz ma córkę Karolinę, aktorkę znaną m.in. z filmów Krzysztofa Zanussiego. Jej przyrodnią siostrą jest Wiktoria Padlewska, polska dziennikarka, pisarka i aktorka. Andrzej Wajda związany jest obecnie z Krystyną Zachwatowicz.
Fot. Tadeusz Rolke / Agencja Gazeta
JAKUB OCIEPA
Młynarscy to klan, w którym nie brakuje ani dobrych tekściarzy, ani aktorów czy dziennikarzy. Seniorem rodu jest Wojciech Młynarski, poeta, reżyser i wykonawca piosenki autorskiej, także uznany satyryk i artysta kabaretowy, tekściarz. Kontakt z muzyką miał od małego, bo jego dziadek Emil Młynarski był dyrygentem, a matka i ojciec byli muzycznie uzdolnieni.
Choć zaczynał od pisania wierszy, szybko odkrył powołanie do pisania tekstów satyrycznych i występów przed publicznością. Siostra Wojciecha Młynarskiego, Barbara Ahrens-Młynarska, swoją pasję do poezji połączyła później z miłością do teatru - była m.in. aktorką w Teatrze Powszechnym.
Młynarski, twórca najsłynniejszych polskich szlagierów, ma opinię wielbiciela i konesera kobiet. Jego pierwsze małżeństwo, z aktorką Adrianną Godlewską, rozpadło się po 29 latach. Owocem ich związku są siostry Agata (dziennikarka) i Paulina (dziennikarka, aktorka) oraz syn Jan (muzyk).
Paulina, czterokrotnie zamężna (m.in. z dziennikarzem Michaelem Moritzem) ma jedną córkę, Alicję Naumann. Powoli wprowadza ją na salony. Agata, trzykrotnie zamężna (ostatni mąż Przemysław Schmidt), ze związku z historykiem Leszkiem Kieniewiczem ma dwóch synów, Tadeusza i Stanisława. Tadeusz stawia pierwsze kroki jako operator filmowy, Stanisław uczynił Wojciecha Młynarskiego pradziadkiem dla małej Julii i Klary.
FORUM/Radoslaw NAWROCKI
Wojciech Młynarski w Opolu w 1966 roku/ Fot. Rafał Mielnik/ Agencja Gaze
Bracia-aktorzy, Paweł i Rafał Królikowscy urodzili się w Zduńskiej Woli w rodzinie nauczycieli. Mama, Jadwiga, uczyła biologii, tata, Jan, matematyki. Synowie wybrali życie artystów. Właściwie to pierwszy wybrał je starszy o sześć lat Paweł, gdy dostał się do Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. Rafał próbował najpierw w Łodzi, potem w Krakowie. Ostatecznie trafił do warszawskiej PWST.
Paweł przyszłą żonę, aktorkę Małgorzatę Ostrowską, poznał w czasie egzaminów wstępnych na studia. Rafał związał się z dziennikarką Dorotą Mirską. Młodszy Królikowski doczekał się dwójki dzieci, starszy aż pięciorga. Najstarszy syn Pawła, Antoni, też jest aktorem. Jeżeli reszta młodego pokolenia wybierze drogę starszych, powstać może kolejny olbrzymi klan aktorski.
FOTONOVA/Mrozinski/FOTONOVA
wbf
Klan Pazurów wywodzi się od dwóch braci: Radosława (młodszy) i Cezarego (starszy). Dzieciństwo spędzili razem we wsi Niewiadów pod Łodzią, obaj skończyli ogólniak w Tomaszowie Mazowieckim, a potem ich drogi rozeszły się. Czarek pojechał studiować do Łodzi, Radek wyemigrował do Austrii. Pracował na budowach i uczył się niemieckiego. W przeciągu roku wrócił do kraju i poszedł w ślady brata. Cezary debiutował w ekranizacji książki Niziurskiego "Czarne stopy", Radosław 5 lat później w serialu brata, "Pogranicze w ogniu". Potem ich kariery toczyły się już równolegle.
Nieco inaczej było w życiu prywatnym. Młodszy Pazura od 1993 roku związany jest z aktorką Dorotą Chotecką, która w 2007 roku urodziła córkę, Klarę. Związki z kobietami starszego z braci są skomplikowane. Pierwsza żona, Żaneta, zostawiła go z córką Anastazją. Na pamiątkę wzięła tylko nazwisko. Drugie małżeństwo, z producentką filmową Weronika Marczuk, rozpadło się w atmosferze skandalu. Trzecią i aktualną żoną jest Edyta. Ma z nią córkę Amelię i syna Antoniego.
KAPIF
KAPIF
Jarosław Szlagowski jest jednym z bardziej znanych polskich perkusistów rockowych, związanych m.in. z Oddziałem Zamkniętym, Lady Pank i Maanamem. Współpracował też z Kayah czy Maciejem Zembatym. Z byłą żoną, Katarzyną Dorotą Kurpicz (siostrą Dariusza Kurpicza z Manaamu) ma syna Janka Szlagowskiego.
Druga żona, Żaneta Szlagowska (menedżerka gwiazd) urodziła mu córkę Tolę. Janek i Tola, choć dorastali osobno, jako nastolatkowie trafili do jednego młodzieżowego zespołu. W Blog 27 ona śpiewała, on grał, tata wyprodukował płytę, a promocją zajęła się mama. Po 3 latach zespół zakończył działalność, ale przyrodnie rodzeństwo pozostało w branży.
KAPIF/AKPA
Starszy z braci Zaorskich, Andrzej, urodził się w czasie wojny w podlubelskich Piaskach. Pięć lat po nim, już w Warszawie, na świat przyszedł Janusz. Ojcem znanych braci był Tadeusz Zaorski, w czasach PRL wiceminister kultury i sztuki, szef polskiej kinematografii. Z dwóch synów w tatę bardziej wdał się Janusz, który na początku lat 90. rządził polską telewizją (jako prezes KRRiT, potem przewodniczący KRRiT).
W młodości Janusz Zaorski skończył wydział reżyserii łódzkiej filmówki. Spod jego ręki wyszedł m.in. "Piłkarski poker" i "Szczęśliwego Nowego Jorku". Żona Janusza Zaorskiego, Anna Osmólska-Mętrak jest równie mocno zasłużona dla polskiej kultury. To lingwistka i historyk kina, aktywnie działa w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.
Starszy brat, Adam, równie chętnie co w teatrze i przed kamerą, pracował w radio. Od lat występuje w słynnym słuchowisku "W Jezioranach". Po warszawskiej PWST na scenie pojawiał się od 1965 roku. Na początku lat 90. tworzył satyryczny program "Polskie Zoo". Momentem zwrotnym był przebyty w 2004 roku udar mózgu. Walkę o odzyskanie kontroli nad ciałem opisał w autobiografii "Ręka, noga, mózg na ścianie". Od lat związany z Ewą Zaorską, która pracuje przy realizacji spektakli.
Janusz Zaorski był teściem Andrzeja Butruka, przedwcześnie zmarłego aktora, lektora i satyryka znanego m.in. z programu satyrycznego "KOC - Komiczny Odcinek Cykliczny" oraz zespołu "T-raperzy znad Wisły".
AKPA
Jan Nowicki, urodzony na Kujawach dwa miesiące po wybuchu II wojny światowej, jest jednym z nestorów polskiego kina. Dziś mówi o sobie "były aktor, pisarz" wydał niedawno książkę "Białe Walce". W 2000 roku postawił dom i znów zamieszkał w rodzinnych stronach.Jest skoligacony przez byłą żonę, Małgorzatę Potocką, m.in. z satyrykiem Tadeuszem Rossem.
Ma syna z polską mistrzynią olimpijską, lekkoatletką Barbarą Sobottą. Z Ireną Paszyn ma córkę Sajanę. Z jego wnukiem Zygfrydem córka mieszka w Niemczech. Nowicki, przez lata związany z reżyserką Mártą Mészáros, w swoim życiu miał w sumie "8 ważnych kobiet". Te najważniejszą, matkę, opuścił jako dziecko.
Syn Łukasz też uczynił go dziadkiem. Jego żoną była Halina Mlynkowa, z którą ma syna Piotra. Nowym mężem Mlynkovej jest Leszek Wronka, menedżer muzyczny m.in. Ewy Farnej.
ANDRZEJ BANAŚ
Kapif