"Chłopaki nie płaczą" mają już 15 lat! "Laska" wyjechał do Australii, a co się stało z innymi?

Seksowna Weronika, wrażliwy skrzypek i bezlitośni gangsterzy. To jeden z tych filmów, do których się po prostu wraca. I za każdym razem bawi równie świetnie, co za pierwszym. Zobacz, jak zmienili się aktorzy grający w tym kultowym filmie.
Maciej Stuhr jako Kuba Brenner Maciej Stuhr jako Kuba Brenner Screen z Youtube.com/ Kapif

Maciej Stuhr jako Kuba Brenner

Minęło 15 lat od premiery filmu, a Maciej Stuhr jest wciąż tym "młodym Stuhrem". Niemniej już coraz rzadziej mówi się o nim "Maciek" i słusznie, bo w ciągu tych piętnastu lat udowadniał po wielokroć, że ma nie tylko jedynie słuszne nazwisko, ale i jedynie słuszny talent, o jedynie słusznej pracowitości nie wspominając.

Moje życie jest na szczęście na tyle ciekawe na gruncie zawodowym, że w zasadzie pochłania mnie bez reszty - mówił w jednym z wywiadów.

W ostatnich latach widzieliśmy go w dwóch ważnych i kontrowersyjnych filmach, "Pokłosiu" i "Obławie". Wcześniej zagrał w zawadiackiej i nieco absurdalnej komedii "Operacja Dunaj" o inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.

Przez chwilę - kilka lat - ratował honor polskiego kabaretu. Jego kreacje (właśnie "kreacje", bo za każdym razem jest to perełka aktorska) w takich skeczach jak "Pralka" czy "Rozmowa telefoniczna" do dzisiaj bawią. To już kabaretowe klasyki - podobnie jak jego parodie Grzegorza Turnaua, Stanisława Sojki czy Gustawa Holoubka. W domu jednak jest inny.

Jestem skryty, schowany, uspokojony. Jest mi dobrze. Czasem moi domownicy mają mi za złe, że ciężko ze mnie pół słowa wydusić. W towarzystwie inaczej: anegdota goni anegdotę. Lubię sprawiać ludziom przyjemność - przyznawał z kolei w innym wywiadzie.

Tomasz Bajer jako Laska Tomasz Bajer jako Laska Screen z Youtube.com

Tomasz Bajer jako Laska

Wiecznie upalony trawą Laska mówił wolno, myślał wolno i przede wszystkim - czuł się wolny. Pragnął być ambasadorem na Jamajce "jak Tony Halik", a jego pozbawiona pretensji do czegokolwiek i kogokolwiek postawa życiowa zamykała się w beztroskim stwierdzeniu: "Jest zaj*biście".

Laskę zagrał Tomasz Bajer. Rok później zobaczyliśmy go w "Poranku kojota", potem miał epizody w serialach "Na Wspólnej" i w "Kosmitach" i... tyle. Przez chwilę był prezenterem w Benchmark TV, by ostatecznie znaleźć się w Australii. Prowadził stamtąd blog "Laska na fali", gdzie opisywał swoje życie.

Wracamy do sedna. Jest Sydney, więc i tak jest zajebioza! Pytacie dlaczego? Ludzie przyjaźni i zadowoleni z życia - nie szukają powodów do narzekań. Co jest ważne, uśmiechy nie są sztuczne, tak jak w Hameryce. Australia to taki misz-masz: zarobki jak u Wujka Sama, ale kultura (osobista również) zachodnioeuropejska. Oprócz tego jest słonecznie i masakrycznie ciepło przez prawie cały rok (zima trwa od czerwca do sierpnia i temperatura spada wtedy do około 18 stopni Celsjusza) - pisał na internetowym forum Kinoradio.pl.

Portal, niestety, jakiś czas temu zniknął z internetu.

Wojciech Klata jako Oskar Wojciech Klata jako Oskar Screen z Youtube.com/ East News

Wojciech Klata jako Oskar

Wojciech Klata zagrał Oskara, pryszczatego wyrostka, który szuka sposobu na utratę cnoty. W końcu nadchodzi "ten" dzień, pierwszy w życiu seks ma przeżyć wieczorem, ale prezerwatywę, na wszelki wypadek, zakłada już rano. Kultowa scena i to w kultowym filmie.

To była idealna trampolina do dalszych sukcesów aktorskich. Te jednak nie przyszły i to z prostego powodu. Klata zrezygnował z grania. Nigdy zresztą tak na dobre nie zaczął, bo pomimo ciekawych wcześniejszych ról, na przykład w "300 milach do nieba", czy w "Dekalogu I", nigdy nie planował kariery aktorskiej. Traktował to jako hobby.

Gdybym granie traktował jak pracę, pewnie bym nie grał - powiedział w wywiadzie dla "Filmu".

Co było po "Chłopakach..."? Rola księdza w... reklamie piwa i prowadzenie kilku programów telewizyjnych, między innymi młodzieżowego teleturnieju "Burza mózgów" (2004) i show "Socjopaci" (2006). Tyle. Potem wycofał się z życia publicznego.

Michał Milowicz jako Michał Milowicz jako "Bolec", syn "Szefa" Screen z Youtube.com/ Kapif

Michał Milowicz jako Bolec, syn Szefa

W "Chłopakach..." "Bolec", syn szefa gangu. Oferma wrażliwy na muzykę. Swoją niedoszłą ofiarę zamiast zabić, zaprasza na słuchanie muzyki. Michał Milowicz ma już 44 lata i wiele komediowych ról na koncie. Szkoda, że najciekawsze zagrane "w okolicach" omawianego tu filmu. Jego łobuzerska twarz nie umknęła reżyserom. Zagrał w "Kiler-ów 2-óch", "Poranku kojota", "Rób swoje, ryzyko jest twoje", a kilka lat temu w "Sztosie 2" i "Kac Wawie".

Milowicz próbował też swoich sił w programach typu talent show, jednak bez większych sukcesów. W 2006 roku wystąpił w "Tańcu z Gwiazdami", a dwa lata później wziął udział w show "Gwiazdy tańczą na lodzie". Bez powodzenia, a w dodatku w tym drugim show doznał poważnej kontuzji.

Jakiś czas temu aktor wszedł w zupełnie inną branżę, radykalnie odległą od show-biznesu i zajął się budową domów. Podobno z sukcesem.

Cezary Pazura jako Fred Cezary Pazura jako Fred Screen z Youtube.com/ WBF

Cezary Pazura jako Fred

Rola Pazury w tym filmie była nieco dziwna. Niby film komediowy, ale grany przez niego gangster był śmiertelnie poważny i nie miał nic z prześmiewczego Pazury, jakiego znamy z innych filmów.

Cezary Pazura zagrał wystarczająco dużo ciekawych ról, żeby zasłużyć na miano żyjącej legendy polskiego kina. Dość wspomnieć "Psy", "Kilera", "Tato" czy "13 posterunek". Prywatnie Pazurze wiodło się różnie. Głośna była afera z szantażystą, który usiłował wyciągnąć od aktora pieniądze twierdząc, że jest w posiadaniu nagrania z prywatnej imprezy aktora. Pazura zaprzeczył istnieniu nagrania, a aferzystę zatrzymała ekipa Krzysztofa Rutkowskiego.

Jestem ofiarą, a nie przyczyną zaistniałej sytuacji - podkreślił w wydanym później oświadczeniem.

Cezary Pazura prywatnie? Ma żonę Edytę, z którą co jakiś czas pojawia się na imprezach. To jego trzecie małżeństwo. Wychowują dwoje dzieci, 5-letnią Amelię i 2-letniego Antoniego Józefa.

Mirosław Zbrojewicz jako Andrzej Mirosław Zbrojewicz jako Andrzej "Grucha", wspólnik Freda Screen z Youtube.com/ Kapif

Mirosław Zbrojewicz jako Andrzej 'Grucha'

Mirosław Zbrojewicz, aktor o charakterystycznej urodzie twardziela, dość często grywał gangsterów. Tutaj wcielił się w "Gruchę". "Grucha to taki facet mocno ponury. "Wyciągnąć spluwę i zastrzelić kogoś nie stanowi dla niego żadnego problemu, ale przełamuje się pod wpływem miłości i przestaje być zawodowym mordercą. Postanawia być kochającym mężem i ojcem" - mówił o swojej postaci Zbrojewicz.

Prywatnie aktor ma żonę Beatę i dwoje dzieci, córkę Beatę i syna Mateusza. Jakiś czas temu Mateusz ogłosił, że jest gejem.

Nie było to dla mnie żadne zaskoczenie w tym sensie, że nie miałem z tym nic do zrobienia. Świat ode mnie nie oczekiwał, że mam coś zrobić ze sobą, z Mateuszem. Mogłem to tylko przyjąć. Przyjąłem. I nie rozmawialiśmy z Mateuszem na ten temat - mówił potem w wywiadzie dla Onetu.

W tym samym wywiadzie przyznał jednak, że z jakiegoś powodu ludzie zaczęli na niego patrzeć przez pryzmat orientacji seksualnej syna. Przytaczał nawet cytaty z internetu dotyczące jego osoby: "Kur...! Fajny ten "Grucha", no ale ma syna pedała".

Anna Mucha jako Lili Anna Mucha jako Lili Screen z Youtube.com/ Kapif

Anna Mucha jako Lili

Anna Mucha zagrała śliczną prostytutkę, jedną z dwóch, jakie zamówili Kuba i prawiczek Oskar, żeby umilić sobie wieczór.

Czy musimy komuś tłumaczyć, kim jest Anna Mucha? Wtedy miała zaledwie 20 lat i już kilkanaście ról na koncie, w tym w "Liście Schindlera" i "Młodych Wilkach 1/2". Niedawno odniosła wielki sukces ze spektaklem "Single i remiksy", a w 2012 roku głośno było o jej - skutecznej! - walce o przewijaki dla dzieci na stacjach benzynowych.

I co, da się? Da się!!! Dziękuję :) W imieniu własnym i wszystkich pozostałych... ps. Uwaga! Muchy zaczynają odżywać na wiosnę i krążyć po kraju, strzeż się!:) na jednym przewijaku nie poprzestanę - napisała na blogu.

A skoro o blogu mowa, to w lecie ubiegłego roku zrezygnowała z pisania tradycyjnego bloga i założyła "Mamadu" - internetową platformę, na której mamy mogą wymieniać się doświadczeniami macierzyńskimi. Dla panów oczywiście również jest na nim miejsce.

W polskim internecie jest wiele serwisów parentingowych. Ale nie ma takiego, który zajmowałby się nie tylko poradnictwem, ale także, a może przede wszystkim, inspirował, wywoływał dyskusje na temat macierzyństwa i rodzicielstwa - pisała.

Obecnie serwis kwitnie, kariera Muchy kwitnie, a i ona sama wygląda kwitnąco. Oby tak dalej!

Leon Niemczyk jako Król Sedesów Leon Niemczyk jako Król Sedesów", ojciec Laski Screen z Youtube.com/ Kapif

Leon Niemczyk jako Król Sedesów

Filmy, w jakich ten aktor charakterystyczny popełnił interesujące, niekiedy wybitne role, idą w dziesiątki. Grał w filmach dla dzieci (posępny Golarz Filip w "Akademii Pana Kleksa") i dla dorosłych ("Sztos", "Łuk Erosa", "Rozmowy kontrolowane"). Grywał do końca życia, miał 6 żon i niewyparzony język.

Kiedyś o mały włos potrąciłby jakąś kobietę, bo nieoczekiwanie wbiegła na ulice w niedozwolonym miejscu. Leon zatrzymał auto z piskiem opon, otworzył okno i powiedział bardzo grzecznie: "Dzień dobry, pani". Na co kobieta: "O dzień dobry, panie Leonie". A Leon jak nie wrzaśnie: "O rzesz ty w mordę, to ty przejścia dla pieszych nie masz?!. Przytaczam to w łagodnej wersji, pomijając zdolności językowe mojego przyjaciela - wspominał aktora Ramo Olejnik, kierownik produkcji filmowych.

Leon Niemczyk zmarł w 2006 roku na raka płuc. Miał 83 lata.

Magdalena Mazur jako Weronika Magdalena Mazur jako Weronika Screen z Youtube.com/ AKPA

Magdalena Mazur jako Weronika

Miała niewielką, ale konkretną rolę: zagrała narzeczoną gangstera o wdzięcznym nazwisku Psikuta (bez "s" na końcu).

Wróćmy jednak do Magdaleny Mazur. O takich seksbombach telewizja nie zapomina i jeżeli same nie zrezygnują, mają szansę na dobre zagościć w telewizji. Tak było i z Mazur, którą obejrzeliśmy potem w "Poranku Kojota", "Miss mokrego podkoszulka" i kilku serialach. W telewizji Polsat prowadziła też program erotyczny "Różowa landrynka". Wystąpiła również w reklamach telefonii komórkowej, podpasek i pastylek na ból gardła.

Paweł Deląg jako Jarek Psikuta, narzeczony Weroniki Paweł Deląg jako Jarek Psikuta, narzeczony Weroniki Screen z Youtube.com/ Kapif

Paweł Deląg jako Jarek Psikuta, narzeczony Weroniki

Jego filmowe nazwisko, Psikuta, (bez "s" na końcu), jest jednym z najbardziej znanych w historii polskiego kina. Psikuta był gangsterem, bo miał super brykę, jeden z pierwszych telefonów komórkowych (straszna cegła) i niezłą gadkę. Prawdziwi gangsterzy szybko mu jednak uświadomili, że to trochę za mało.

Teraz jednak już nie da się go namówić na grania głupawych postaci.

Dojrzałem. I jako aktor, i jako mężczyzna. Naturalne jest więc dla mnie to, że postacie, które gram, powinny być inne, niż te, w które się wcielałem 15 lat temu - mówił w rozmowie z "Galą".

Od kilku lat Deląg pracuje poza granicami Polski, głównie w Rosji. Jakiś czas temu okazało się, że aktor ma kilkunastoletniego syna Pawła, owoc miłości do Katarzyny Gajdarskiej, którą poznał jeszcze na studiach. Rozstali się rok po narodzinach syna. Obecnie Paweł Deląg jest związany z Emmą Kiworkową-Rączkowską, ortodontką, legitymującą się tytułem doktorskim.

Kuba Sienkiewicz jako Lekarz Kuba Sienkiewicz jako Lekarz Screen z Youtube.com/ Kapif

Kuba Sienkiewicz jako lekarz

Muzyk, lekarz, aktor. W "Chłopakach..." zagrał samego siebie. No, prawie. Zagrał lekarza, który swoimi niewybrednymi żartami potrafiłby przyprawić o zawał nawet najzdrowszego. Równolegle rozwijał karierę artystyczną i naukową. Wygłupiał się na scenie z Elektrycznymi Gitarami i bronił doktoratu o chorobie Parkinsona. Wciąż jest aktywny zawodowo jako lekarz.

W jednym z wywiadów przyznał, że czasami klienci dziwią się całej sytuacji.

Dziwią się i najczęściej rezygnują z konsultacji. Nie chcą ryzykować. Na szczęście wcześniej płacą.

Utrapieniem wielu lekarzy są znajomi, którzy nawet na imprezie potrafią zawrócić głowę prośbą o poradę. Sienkiewicz świetnie się w takiej sytuacji bawi.

Trochę się powstrzymuję, ale pokusa wprowadzenia w błąd naiwnych znajomych jest zbyt silna - przyznaje wprost.

Poważnieje jednak, kiedy rozmawia o poważnych sprawach, jak na przykład alkoholizm, który stał się i jego problemem. Zapytany o to, kiedy rozpoznać problem, mówi wprost:

Nie jestem terapeutą. Nie będę dawał rad. Każdy leczy się wtedy, gdy sam zechce.

Kuba Sienkiewicz ma pięcioro dzieci. Nie je mięsa. Jest bratankiem aktorki Krystyny Sienkiewicz.

Edward Linde-Lubaszenko jako Rektor Rudolf Edward Linde-Lubaszenko jako Rektor Rudolf Screen z Youtube.com/ Agencja Wyborcza.pl

Edward Linde-Lubaszenko jako rektor Rudolf

W "Chłopakach..." zagrał dobrotliwego rektora szkoły muzycznej, który idzie na rękę studentom (konkretnie granemu przez Stuhra Kubie) nawet, kiedy przeciwko jest dziekan.

Edward Linde Lubaszenko miał cztery żony, jednak wciąż nie czuje się znawcą kobiet.

Robią takie rzeczy, które żadnemu normalnemu mężczyźnie nie mieszczą się w głowie. Dlatego często trzeba je opanowywać, by nie robiły tyle głupstw, ile są w stanie zrobić. Na dodatek te słabe, bezbronne istotki tak potrafią człowieka zgnębić i stłamsić, że czasami żyć się odechciewa - tłumaczył w wywiadzie dla "Gazety Krakowskiej".

Ostatnia żona aktora była od niego młodsza o 22 lata.

Zawsze zakochiwałem się w młodych kobietach. Trzecia żona, nie przepraszam druga, wszystko mi się myli, była też młodsza o kilkanaście lat.

Edward Linde Lubaszenko ma 75 lat i dwoje dzieci: córkę Beatę i syna Olafa Lubaszenkę, również aktora, który dla przypomnienia - był reżyserem "Chłopaków...".

Monika Ambroziak jako Andżela Monika Ambroziak jako Andżela Screen z Youtube.com/ East News

Monika Ambroziak jako Andżela

Monika Ambroziak, czyli prostytutka Andżela. Serce widzów (i filmowego "Gruchy") zjednała sobie darowując mu samodzielnie wydziergany sweter. Sweter był obciachowy do granic, w dodatku z wyhaftowaną na piersiach jeszcze bardziej obciachową gruszką, ale za to podarowany z miłości, co "Grucha" docenił.

Aktorka obecnie ma 43 lata i wciąż widzimy ją na ekranie. Ostatnio mogliśmy ją oglądać w serialu sensacyjnym "Wataha". Wcześniej występowała w "Klanie", grała epizody w "M jak miłość" i "Magdzie M.".

Prywatnie związana jest z aktorem musicalowym, Krzysztofem Rymszewiczem. Wychowują 7-letnią córkę Zosię. Rymszewicz jest o 15 lat młodszy od Ambroziak, ale Zosia na razie nie dopytuje o to.

Ten temat nigdy nie wypłynął. Bo między nami tej różnicy nie widać, a Zosia za to często mówi, że mama jest taka śliczna i młoda. Ale jeśli będzie zadawała pytania, będziemy rozmawiać. Nie widzę żadnych ograniczeń w żadnym temacie do rozmowy z Zosią. Nie ma tematów tabu. Czy to seks, czy narkotyki, nie będziemy niczego przed nią taić - przyznała Ambroziak.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.