"Zaczęłam od niedojadania i ćwiczeń, a potem...". Dramatyczne wyznania gwiazd o problemach z odżywianiem

Najpierw usłyszały, że powinny nieco schudnąć, a potem traciły kontrolę nad ciałem. Głodziły się, żeby poradzić sobie z problemami życiowymi. Chciały być szczupłe, a zaczynały przypominać szkielet. Powody, dla których gwiazdy cierpiały na anoreksję lub bulimię są różne, ale każda z nich zgodnie przyznaje: to straszna, niebezpieczna choroba. Zobacz, które z nich odważyły się przyznać.
Nicole Scherzinger Nicole Scherzinger Cosmopolitan

Nicole Scherzinger

Nicole Scherzinger unika mówienia o swoich prywatnych sprawach. W końcu jednak zebrała się na odwagę i w najnowszym "Cosmopolitan" przyznała, że od dawna zmaga się z bulimią.

To potworna, paraliżująca choroba, a ja przez długi okres przebywałam w bardzo mrocznym dla mnie miejscu. Dlatego doskonale rozumiem ludzi, którzy mają w głowach demony i słyszą głosy, które nie są dla nich miłe. To cię pozbawia życia w twoim życiu.

Nicole przyznała też, że bulimię ukrywała przed rodziną i otoczeniem. Nikt przez bardzo długi czas nie domyślał się, że zmagała się z chorobą.

Bulimicy są bardzo dobrzy w ukrywaniu choroby. Jest nam łatwiej okłamywać innych, niż anorektykom - dodała.
Mary-Kate Olsen Mary-Kate Olsen Pr Photos

Mary-Kate Olsen

Znana z "Pełnej chaty" Mary-Kate Olsen przez wiele lat zaprzeczała, że ma kłopoty z odżywianiem się. Wreszcie dała się namówić na leczenie, chociaż szczegóły terapii owiane były tajemnicą. Przyznanie się do anoreksji miało miało dla niej charakter oczyszczający.

To bardzo ważne, żeby umieć rozmawiać o tym, co jest nie tak. W młodym wieku dowiedziałam się, że jeżeli o czymś nie mówisz, to coś może doprowadzić cię do szaleństwa - czytamy jej wyznanie na stronie Examiner.com.
Alanis Morissette w 2011 Alanis Morissette w 2011 Pr Photos

Alanis Morissette

Alanis Morissette wyznała, że jako nastolatka zmagała się z anoreksją i bulimią. W jej przypadku zaburzenia w odżywianiu miały związek z problemami emocjonalnymi.

Tłuszcz może być sposobem, żeby chronić siebie i przetrwać, sposobem na kontrolowanie czegoś w świecie, w którym wszystko wymyka się spod kontroli, sposobem wyzbycia się głębokiego strachu - czytamy jej wyznanie na stronie Dailymail.co.uk.

Alanis Morissette twierdzi, że już poradziła sobie z zaburzeniami, choć wciąż ma kłopoty z odpowiednią dietą i utrzymaniem wagi. Próbując sobie i z tym poradzić, zwróciła się ku diecie wegańskiej złożonej z głównie z owoców, warzyw, fasoli i orzechów.

Jessica Alba Jessica Alba Pr Photos

Jessica Alba

Seksowna i piękna Jessica Alba, znana choćby z "Sin City" i "Maczeta" zabija również miała problemy z odżywianiem się.

Wiele dziewczyn przychodziło przez zaburzenia odżywiania i ja również. Mam obsesję na tym punkcie. Kiedy moje ciało dziewczyny zmieniło się w ciało kobiety z naturalnymi miejscami tłuszczu, byłam przerażona - czytamy jej wypowiedź na stronie Femalefirst.co.uk.
Calista Flockhart Calista Flockhart Pr Photos

Calista Flockhart

Calista Flockhart, czyli serialowa Ally McBeal, z racji swojej szczupłości od dawna była posądzana o anoreksję. W 2006 roku przecięła spekulacje i otwarcie przyznała się do choroby.

Zaczęłam od niedojadania i nadmiernej ilości ćwiczeń, co było brutalne dla mojego systemu odpornościowego. Myślę, że po prostu nie miałam czasu na jedzenie. Teraz jestem znacznie bardziej zdrowa - mówiła w 2006 roku.
Izabella Miko Izabella Miko ALL ACCESS PHOTO / SPLASH NEWS/EAST NEWS/All Access Photo / Splash News

Iza Miko

Iza Miko, polska aktorka i modelka znana jest ze swojej szczupłej sylwetki. Jakiś czas temu wyznała, że problem anoreksji i ją dotknął.

Wtedy jeszcze nie wiedziałam, jak to nazwać, nie wiedziałam, że to anoreksja. Ale zmagałam się z podobnym problemem, gdy byłam bardzo młoda, jeszcze w Polsce. Ukrywałam to. Bo tu nie chodzi tylko o to, by być szczupłym. Chodzi o kontrolę. W świecie tańca nie ze wszystkim sobie radziłam, ale miałam kontrolę nad tym, jak wyglądam, czy jestem szczupła. Kilka lat zajęło mi, by znaleźć drogę do pokochania i zaakceptowania siebie - mówiła w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS.
Wtedy nie wiedziałam, jak to nazwać, nie wiedziałam, że to anoreksja. Ale zmagałam się z podobnym problemem, gdy byłam bardzo młoda, jeszcze w Polsce. Ukrywałam to. Bo tu nie chodzi tylko o to, by być szczupłym. Chodzi o kontrolę. W świecie tańca nie ze wszystkim sobie radziłam, ale miałam kontrolę nad tym, jak wyglądam, czy jestem szczupła. Kilka lat zajęło mi, by znaleźć drogę do pokochania i zaakceptowania siebie
Wtedy nie wiedziałam, jak to nazwać, nie wiedziałam, że to anoreksja. Ale zmagałam się z podobnym problemem, gdy byłam bardzo młoda, jeszcze w Polsce. Ukrywałam to. Bo tu nie chodzi tylko o to, by być szczupłym. Chodzi o kontrolę. W świecie tańca nie ze wszystkim sobie radziłam, ale miałam kontrolę nad tym, jak wyglądam, czy jestem szczupła. Kilka lat zajęło mi, by znaleźć drogę do pokochania i zaakceptowania siebie
Geri Halliwell Geri Halliwell Pr Photos

Geri Halliwell

Jedną z gwiazd, które maksymalnie otwarcie opowiadają o swojej bulimii, jest słynna Ginger ze Spice Girls, czyli Geri Halliwell.

Moja bulimia jest częścią mojej historii - mówiła w rozmowie z Mirror.co.uk.

Waga Halliwell raz spadała, innym razem wzrastała, ale to nie chęć kontroli nad ciałem była przyczyną bulimii, ale problemy osobiste. Usiłując sobie z nimi poradzić popadła w chorobę. Teraz te problemy ma za sobą, ale - jak twierdzi - ta choroba w jakiś sposób zawsze jej będzie towarzyszyła. Na szczęście macierzyństwo zmusiło ją do zajęcia się innymi sprawami.

Nie zamknęłam do końca tych drzwi, ale nie koncentruję się już na tym. To jest coś, czego doświadczyłam. Teraz już nie muszę aż tak kontrolować swojego wyglądu, nauczyłam się pewnego luzu. Istnieją inne zmartwienia i będąc mamą, zdecydowanie koncentruję się na innych sprawach.
Victoria Beckham Victoria Beckham Pr Photos

Victoria Beckham

Kolejną członkinią Spice Girls, która przyznała się do problemów z odżywianiem, była Victoria Beckham. W jej przypadku choroba przybrała skrajną postać obsesji. Po latach gwiazda sama to przyznała.

W czasie ćwiczeń, zamiast kontrolować postawę lub pozycję, sprawdzałam wielkość pośladków albo czy zmniejsza mi się drugi podbródek - pisała w swojej książce "Learning to fly".
Allegra Versace Allegra Versace Pr Photos

Allegra Versace

Allegra Versace, córka znanej projektantki, Donatelli, również cierpiała na anoreksję. Jej rodzice przyznali to w 2007 roku w specjalnym oświadczeniu.

Nasza córka, Allegra, przez wiele lat walczyła z bardzo poważną chorobą, anoreksją. W celu zwalczenia choroby jest otoczona najlepsza opieką medyczną i znosi to dobrze.
Christina Ricci Christina Ricci Pr Photos

Christina Ricci

Znana z "Rodziny Adamsów" Christina Ricci z anoreksją zmagała się już jako nastolatka, a w wieku 16 lat trafiła nawet z tego powodu do szpitala.

To było przerażające dla 14-latki, która próbuje sobie poradzić z wyniszczającą chorobą - mówiła w wywiadzie dla "Marie Claire". - Jeżeli mam być szczera, nie chcę się przez resztę życia znowu tak krzywdzić.
Beata Pawlikowska Beata Pawlikowska Kapif

Beata Pawlikowska

Beata Pawlikowska, znana miłośniczka podróży, zachorowała na anoreksję w wieku 16 lat. Także i ona pragnęła kontrolować swoją wagę i w rezultacie straciła jakąkolwiek kontrolę nad sobą.

Miałam anoreksję, czyli byłam uzależniona od głodzenia się. Mój organizm stopniowo przestawał działać, wyłączał różne funkcje. Byłam tak słaba z wycieńczenia, że nagle zrozumiałam, że chyba umrę. Że to prowadzi do śmierci. Ale przecież to nie było to, czego chciałam!!! Ja tylko chciałam być chuda, mieć poczucie kontroli nad własnym ciałem! To mnie otrzeźwiło. Usiłowałam wyjść z anoreksji i wtedy wpadłam w bulimię - zwierzała się "Gali".
Kelly Clarkson Kelly Clarkson Bulls

Kelly Clarkson

Kelly Clarkson to gwiazda amerykańskiego "Idola". Wokalistka, która w trakcie programu nie wyglądała zbyt szczupło, przyznała się do bulimii. Problemy rozpoczęły się na pierwszym roku studiów, kiedy nie dostała wymarzonej roli w musicalu. Winą za to obarczyła swoją nadwagę.

Myślałam, że gdy wrócę ładniejsza i chudsza - dostanę tę rolę - zwierzała się w "Cosmopolitan". - Wnioski, które wyciągnęłam były powierzchowne, ale dorastałam myśląc właśnie w ten sposób. To nie było zbyt mądre i doprowadziło mnie do zaburzeń w jedzeniu i bulimii na najbliższe 6 miesięcy.
Tracey Gold Tracey Gold Pr Photos

Tracey Gold

O tym, jak ciężką chorobą jest anoreksja, przekonała się amerykańska aktorka Tracey Gold. Aktorka ponad 20 lat po zakończeniu kręcenia serialu "Dzieciaki, kłopoty i my" przyznała, że mroczną częścią kariery była wtedy walka z prywatnymi demonami. Poproszona przez producenta o zrzucenie dodatkowych kilogramów, odebrała to bardzo osobiście, zachorowała na anoreksję i musiała odejść z serialu.

Anoreksja prawie mnie zabiła, a jeżeli nie, to prawie okradła mnie z mojego życia - wyznała 3 lata temu aktorka.
Paula Abdul Paula Abdul Pr Photos

Paula Abdul

Gwiazda pop lat 90., Paula Abdul, jako nastolatka cierpiała na bulimię. Zachorowała w wieku 15 lat po pobycie na obozie tanecznym, na którym nabrała przekonania, że musi zrzucić wagę. O przebytej chorobie opowiedziała 15 lat później, używając niezwykle mocnych sformułowań.

Walka z bulimią jest jak wojna z własnym ciałem. Ja i moje ciało staliśmy po dwóch różnych stronach. Jeszcze do niedawna nie byliśmy po tej samej stronie.
Lady Gaga Lady Gaga Screen z Instagram.com/Lady Gaga

Lady Gaga

Niezwykły sposób na poinformowanie o chorobie wybrała Lady Gaga. Piosenkarka umieściła  na Instagramie swoje zdjęcia w samej bieliźnie, a jedno z nich podpisała:

Anoreksja i bulimia: odkąd skończyłam 15 lat.

Piosenkarka w wyraźny sposób zmaga się ze swoją wagą, na przemian tyjąc i chudnąc.

Diane Keaton Diane Keaton Pr Photos

Diane Keaton

Diane Keaton, muza Woody Allena przyznała w jednym z wywiadów, że przez 5 lat walczyła z bulimią. Jej koszmar zaczął się, gdy kazano jej schudnąć do musicalu "Hair" w 1968 roku. Wtedy jeszcze nie wiedziała, że to, co przeżywa, to właśnie bulimia. Mówiła o tym bardzo oględnie, ale wyraźnie:

Tylko ten trik mogłam zastosować. To okropny problem. Brzydki i straszny - czytamy jej wyznanie na stronie Dailymail.co.uk.
Jane Fonda Jane Fonda Pr Photos

Jane Fonda

Jane Fonda z anoreksją i bulimią zmagała się prawie 25 lat. Ona również wskutek choroby otarła się o śmierć. Problemy rozpoczęły się gdy miała 12 lat, a jej matka popełniła samobójstwo. Swoje problemy opisała w książce "My life so far".

Przez 25 lat za każdym razem, kiedy brałam coś do ust, odczuwałam lęk, wszechogarniający strach - wyznała.

Normalne spożywanie posiłków przed długi czas było dla niej czymś niepojętym.

Jestem szczęśliwa, mogąc usiąść wieczorem przy stole i powiedzieć: "To jedzenie jest dobre". To dla mnie jak cud.
Nicole Richie Nicole Richie Bulls

Nicole Richie

Swego czasu pojawiły się szokujące zdjęcia przeraźliwie chudej Nicole Richie w bikini i nikt nie miał wątpliwości, że gwiazda całkowicie straciła umiar w odchudzaniu. Na początku roku Dailymail.co.uk donosił, że artystka waży zaledwie 39 kilo, a jej dieta to nasiona słonecznika, seler, sok i guma do żucia. W 2010 roku powiedziała jednak:

To nie w porządku mówić komuś, że ma zaburzenia jedzenia, gdy tak naprawdę ich nie ma. To obraźliwe i nieodpowiedzialne. Zaburzenia jedzenia to poważny problem, to choroba.