Najwięksi AMANCI PRL-u. Pamiętacie ich? Zobaczcie, co dzisiaj robią

Zobaczcie, którzy polscy aktorzy przed laty łamali serca damskiej części widowni.

Stanisław Mikulski

Stanisław Mikulski

Stanisław Mikulski pierwszą znaczącą rolę w swojej karierze zagrał w filmie Andrzeja Wajdy Kanał. Zapamiętano go jednak jako polskiego agenta sowieckiego wywiadu udającego niemieckiego oficera Hansa Klossa z kultowej "Stawki większej niż życie". Aktor ostatnio wystąpił w filmie "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć", sequelu serialu telewizyjnego, gdzie po raz kolejny wcielił się w legendarnego szpiega.

Mikulski

Dla fanów "Stawki większej niż życie" wstawiamy filmik przedstawiający pijacki pojedynek Klossa z Brunerem:

Andrzej Łapicki

Łapicki

Andrzej Łapicki swoją karierę zaczynał na deskach teatru, ale szerszej widowni znany jest z udziału w wielkich produkcjach filmowych. Wystąpił m.in. w "Jak daleko stąd, jak blisko?" Konwickiego oraz wielu produkcjach Wajdy, chociażby "Ziemi obiecanej", "Wszystko na sprzedaż" i "Weselu". Ostatnio gra w "M jak miłość". Wokół jego osoby zrobiło się głośno za sprawą małżeństwa z młodszą o 60 lat Kamilą Mścichowską.

Warszawa 15.10.2011. Premiera spektaklu "Szkola zon" w rez. Jacques Lassalle w Teatr Polski. N/z Andrzej Lapicki, Kamila Lapicka. Fot. Teodor Ryszkus / FORUM

Oto kilka scen z filmu "Naprawdę wczoraj" 1963 roku, w którym Łapicki zagrał pisarza Nowaka:

Bronisław Cieślak

Cieślak

Bronisław Cieślak podbijał serca kobiet rolą oficera Milicji Obywatelskiej Sławomira Borewicza w słynnym w latach 70. I 80. serialu 07 zgłoś się. Polski James Bond zyskał sobie wielkie grono fanów, a serial nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Ostatnio Aktor powrócił w roli szefa biura detektywistycznego Bronisława Malanowskiego w emitowanym na Polsacie serialu "Malanowski i partnerzy". Niestety, seria nie zdołała dorównać hitowi sprzed lat.

Cieślak

Pamiętacie cięte riposty słynnego porucznika?

Daniel Olbrychski

Olbrychski

Daniel Olbrychski został odkryty 1963 roku przez Janusza Nasfetera, który powierzył mu rolę Korala w filmie "Ranny w lesie" według powieści Witolda Zalewskiego. Dorobek aktora jest naprawdę imponujący. Nam jednak najbardziej zapadł w pamięci kreacją Andrzeja Kmicica w ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza "Potop" oraz tajnego rosyjskiego agenta w hicie "Salt" z Angeliną Jolie.

Daniel Olbrychski as "Orlov" in Columbia Pictures' contemporary thriller SALT.

Oto słynna scena pojedynku Olbrychskiego jako filmowego Kmicica z granym przez Tadeusza Łomnickiego Wołodyjowskim:

Jan Englert

Jan Englert

Jan Englert na wielkim ekranie zadebiutował w wieku 14 lat rolą łącznika Zefira w filmie Andrzeja Wajdy "Kanał". Obecnie aktor obejmuje stanowisko dyrektora artystycznego w Teatrze Narodowym. Jan Englert ma na swoim koncie wiele kreacji filmowych i teatralnych, za które wielokrotnie był nagradzany. Niedawno mogliśmy go oglądać w serialu TVP 2 "Czas honoru".

Uklad warszawski; Jan Englert - Lapa; Odcinek 02; 2011-03-11; Warszawa; fot. Piotr Litwic/W-Impact

Starsi widzowie pamiętają go także z roli powstańca Zygmunta w serialu "Kolumbowie".

Jerzy Radziwiłowicz

Jerzy Radziwiłowicz

W naszej pamięci Jerzy Radziwiłowicz zapisał się głównie dzięki rolom murarza z Nowej Huty Mateusza Birkuta i jego syna Macieja Tomczyka w dwóch filmach fabularnych Andrzeja Wajdy: "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza". Młodsi widzowie kojarzą go bardziej z roli nadkomisarza Gajewskiego z serialu "Glina" TVP.

23.10.2008 WROCLAW , PROBA SPEKTAKLU ALEKSANDRA FREDRY " ZEMSTA " .    NZ. JERZY RADZIWILOWICZ    FOT. PAWEL KOZIOL / AGENCJA GAZETA

Pamiętacie najsłynniejszego przedstawiciela klasy robotniczej w polskim kinie PRL-u?

Karol Strassburger

Karol Strasburger

Karol Strasburger za czasów PRL-u był jednym z największych amantów. Ten wizerunek ugruntowała słynna scena z Nocy i dni, gdzie jako Toliboski w białym garniturze zrywa nenufary dla swojej ukochanej Barbary. Dziś coraz mniej osób pamięta o jego aktorskim wykształceniu i raczej Strasburgera identyfikujemy jako prowadzącego teleturniej "Familiada".

Strasburger Karol

Strasburger przejdzie do historii także z powodu swoich słynnych anegdot, które miały rozbawić widzów "Familiady". Może jego zacięcie do rozrywki wzięło się stąd, że za młodu występował w cyrku.

25.09.1992 WARSZAWA CHOCHLIKOWE PSOTY   NZ\ KAROL STRASBURGER   FOT. SLAWOMIR KAMINSKI / AGENCJA GAZETA  DVD 007 A

Tomasz Stokinger

Tomasz Stockinger, A. Dymna, Znachor

Tomasz Stockinger za czasów swojej młodości był obiektem westchnień dla wielu kobiet w Polsce. Z wypiekami na twarzy panie oglądały go w takich filmach jak Znachor czy serialach: Dom, Kariera Nikodema Dyzmy czy Rycerze i Rabusie.

Tomasz Stockinger, wolski

Młodszym widzom jest znany głównie z roli doktora Lubicza w tasiemcu "Klan". W sławił się także swoim występem w "Tańcu z gwiazdami" oraz luźnym stosunkiem do przepisów prawa - w 2009 roku prowadząc popijanemu spowodował wypadek samochodowy.

Stockinger Tomasz

Janusz Gajos

janusz gajos, czterej pancerni i pies

Janka Kosa z serialu "Czterej pancerni i pies" znają i uwielbiają wszyscy Polacy niezależnie od roku, którym się urodzili. Januszowi Gajosowi ta rola otworzyła drzwi do kariery. Był nie tylko amantem, lecz przede wszystkim dobrym aktorem. Jego kreacje są dziś wzorem dla adeptów sztuki teatralnej i filmowej.

Gajos Janusz zona

Gajosa oglądaliśmy w takich produkcjach jak: Bicz Boży, Człowiek z żelaza czy Przesłuchanie. Świetnie sprawdził się także jako aktor kabaretowy. Za swój artystyczny dorobek został w 2011 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.