Polskie IKONY lat 90. Oni KSZTAŁTOWALI nasz SHOW-BIZNES [część 2]

Lata 90. otworzyły wielu gwiazdom drzwi do popularności. Jedni przetrwali próbę czasu, inni zniknęli. Przypominamy ikony tamtych czasów.

Just 5

Just 5

Pamiętacie Just 5? Tak, to ci od "Kolorowych snów". Polska odpowiedź na Backstreet Boys w 1997 roku rozgrzała do czerwoności serca polskich nastolatek. Praktycznie nie dało się trafić na młodzieżowe czasopismo, w którym nie byłoby wzmianki o którymś z pięciu chłopaków, a w połowie polskich domów wisiały na ścianach plakaty z ich podobiznami. Wystarczy powiedzieć, że w 1997 roku przed koncertem w warszawskim klubie Colosseum przed Just 5 jako support zagrali... 'N Sync z Justinem Timberlake'iem w składzie.

Wrona Bartek

Chłopaki z Just 5 nie zrobili jednak takiej solowej kariery jak Justin. Rzadko kto pamięta nazwiska wszystkich członków boysbandu. Bartek Wrona, który był "twarzą" grupy, po rozpadzie zespołu wydał 4 solowe płyty - ostatnią w 2010 roku. Starszy od Bartka Grzegorz Kopala działa jako wokalista, instrumentalista i kompozytor muzyki chrześcijańskiej. Swoich sił jako solista próbował także Daniel Moszczyński - pisaliśmy o tym w 2008 roku. Robert Kryla i Shadi Atoun kompletnie zniknęli ze sceny.

Cezary Pazura

Cezary Pazura

Cezary Pazura stał się popularny dzięki roli w "Psach" Władysława Pasikowskiego. Jeśli ktoś nie załapał się na wielki hit z 1992 roku, i jakimś cudem przegapił też filmy "Tato" i "Słodko-gorzki", miał okazję poznać Pazurę w serialu "13 posterunek", produkowanym przez Canal+. W latach 1997-98 emitowano pierwszą serię przygód fajtłapowatych policjantów, którym przewodził niejaki Cezary Cezary.

Ostatnio Cezary Pazura spełnia się zawodowo głównie jako reżyser i producent filmowy. Występuje też jako komik, jednak chyba nie bawi widzów tak, jak w policyjnym mundurze.

Agnieszka Chylińska i O.N.A

Agnieszka Chylińska pojawiła się w branży muzycznej w 1994 roku. Nikomu nieznana osiemnastolatka wraz z zespołem stworzonym przez Grzegorza Skawińskiego podbiła sklepy płytowe. Już debiutancki album grupy O.N.A. zatytułowany "Modlishka" osiągnął status Złotej Płyty.

AGNIESZKA CHYLINSKA WK 264/34

Następny krążek, wydany w 1996 roku "Bzzzzz", był jeszcze większym hitem. To właśnie z niego pochodzi największy przebój O.N.A. - "Kiedy powiem sobie dość". Zespół otrzymał za tę płytę dwa Fryderyki. Podczas gali Agnieszka Chylińska wywołała skandal. Ze sceny powiedziała swoim byłym nauczycielom, że szczerze ich nienawidzi.

Chylinska Agnieszka

Wokalistka wzbudzała wokół siebie dużo kontrowersji, co w pewnej mierze przyczyniło się do rozpadu zespołu w 2003 roku. Chylińska utrzymała ciężką, rockową stylistykę w swoim drugim zespole, nazywającym się po prostu Chylińska. W 2009 wykonała jednak ostry zwrot gatunkowy. Płyta "Modern rocking" nawiązywała do dance'u i europopu, co mocno nie spodobało się dotychczasowym fanom artystki. Sama Chylińska też mocno złagodniała, choć zachowała swój "pazur". Wykorzystuje go często jako jurorka programu "Mam talent".

Wojciech Cejrowski

Wojciech Cejrowski

Wojciech Cejrowski, którego dzisiaj kojarzy się głównie z programami podróżniczymi i książkami o zwyczajach "dzikich" plemion, zaistniał w świadomości telewidzów w 1994 roku. Wtedy to na antenie TVP1 zadebiutował jego autorski program "WC Kwadrans". Cejrowski przedstawiał się w nim jako "Naczelny Kowboj RP", walił kubkiem w stół, promował muzykę country i wygłaszał komentarze odnośnie bieżących wydarzeń w kraju i zagranicą. Jako że prowadzący nie unikał kontrowersji i otwarcie krytykował lewicowość, liberalizm i poprawność polityczną, zyskał sobie dużą grupę przeciwników. Program utrzymał się na antenie do 1996 roku.

28.04.2008 POZNAN PUSZCZYKOWO MUZEUM ARKADEGO FIEDLERA WOJCIECH CEJROWSKI OTWARCIE WYSTAWY BOSO PRZEZ SWIAT FANI I CZYTELNICY JEGO KSIAZEK OTACZAJA TLUMNIE CZEKAJAC NA AUTOGRAF FOT. BEATA ZIEMOWSKA / AGENCJA GAZETA

Obecnie Cejrowski skupia się na opisywaniu swoich podróżniczych doświadczeń. Jest autorem bardzo poczytnych tytułów, między innymi "Gringo wśród dzikich plemion" i "Rio Anaconda".

Zulu-Gula - Tadeusz Ross

Tadeusz Ross jako Zulu-Gula

Kolejnym programem TVP, który wyśmiewał absurdy polskiej rzeczywistości raczkującego kapitalizmu, był "Zulu-Gula". Tytułowy bohater to przybysz z obcej planety, który nie mógł się nadziwić panującym nad Wisłą zwyczajom. Wcielający się w rolę komentatora z zewnątrz Tadeusz Ross nosił czerwoną marynarkę, żółty beret i dziwny kolczyk w uchu. Powtarzał też namiętnie zdanie: "Polska to jest dziwna kraj". "Zulu-Gula" to najpopularniejszy program rozrywkowy w dziejach polskiej telewizji. Między 1992 a 1995 rokiem oglądało go nawet 65% widowni.

Tadeusz Ross

Po zdjęciu "Zulu-Guli" z anteny Tadeusz Ross pojawiał się w serialach. Grał w "Klanie", "Graczykach" i "Daleko od noszy". Zajmował się także polityką. W 2006 roku został radnym Warszawy, a w 2007 - posłem na sejm RP. Startował także w wyborach do europarlamentu, nie uzyskał jednak wymaganej liczby głosów. W 2011 roku wycofał się z polityki.

Śmiechu warte - Tadeusz Drozda

Tadeusz Drozda

Program "Śmiechu warte" gościł na antenie TVP przez 15 lat. Między 1994 a 2009 rokiem zmieniali się prowadzący, ale król był tylko jeden - Tadeusz Drozda. Jeśli myślicie, że najbardziej czerstwe dowcipy od zawsze opowiada Karol Strasburger w "Familiadzie", to polecamy żart "na wejście" przedstawiony w odcinku "Śmiechu warte" w kwietniu 1996 roku.

Nadawany w weekendy program prezentował "zabawne" filmiki nadesłane przez widzów. Z przymrużeniem oka można by go nawet nazwać dziadkiem Youtube'a. Mimo (zazwyczaj) żenującego poziomu humoru "Śmiechu warte" utrzymało się na antenie grubo ponad dekadę.

Tadeusz Drozda

Tadeusz Drozda, pierwszy prowadzący, wycofał się z kariery satyryka. Odnosi sukcesy jako przedsiębiorca.

Krzysztof Marzec - Tik-Tak

Krzysztof Marzec

"Tik-Tak" był prawdziwym hitem wśród programów dla dzieci. Program powstał już w 1981 roku, jednak przez pierwsze dwa lata był produkcją kukiełkową. Żywi aktorzy dołączyli do obsady w 1983 roku. Było to świetne posunięcie. Wykreowane przez twórców postacie Ciotki Klotki (Ewa Chotomska), Pana Fasoli (Krzysztof Tyniec), Profesora Ciekawskiego (Andrzej Grabowski - inny niż w "Kiepskich") i Pana Tik-Taka podbiły serca młodych widzów. W emitowanym do 1999 roku programie główną rolę odgrywał Krzysztof Marzec.

Marzec był autorem muzyki do większości piosenek pojawiających się w "Tik-taku" i wykonywanych przez zespół Fasolki. Wcielił się też w postać "gospodarza" programu.

Krzysztof Marzec

Krzysztof Marzec nadal komponuje piosenki. Współtworzony przez niego zespół Fasolki wciąż działa przy Miejskim Domu Kultury przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie. Oprócz oprawy muzycznej "Tik-Taka" Marzec skomponował także utwory do "Ciuchci". Współpracował też z zespołem L.O. 27, w którym śpiewał Kuba Molęda.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.