Polskie IKONY lat 90. Oni KSZTAŁTOWALI nasz SHOW-BIZNES

Lata 90. otworzyły wielu gwiazdom drzwi do popularności. Jedni przetrwali próbę czasu, inni zniknęli. Przypominamy ikony tamtych czasów.

Bogusław Linda

Bogusław Linda

Dzięki "Psom" Pasikowskiego Bogusław Linda stał się w 1992 roku pierwszym twardzielem polskiego kina. Kultowa kreacja Franza Maurera weszła do kanonu kinematografii, a teksty z filmu na stałe weszły do słownika milionów Polaków. Postać wrażliwego twardziela Linda wykreował w dwóch kolejnych częściach "Psów", a także w "Sarze".

Obecnie Bogusław Linda rzadziej pojawia się na ekranach. Wrócił do reżyserii teatralnej, która była jego głównym kierunkiem w szkole aktorskiej.

Liroy

Liroy

Piotr Marzec, szerzej znany pod pseudonimami "Liroy" i "Scyzoryk", to dla wielu jeden z synonimów polskiej muzyki lat 90. Mimo że Marzec nie był najlepszym raperem w raczkującym środowisku hip-hopowym, udało mu się odnieść największy sukces komercyjny. Jego "Alboom" z 1995 roku rozszedł się w liczbie 500 tysięcy sztuk. W dużej mierze dzięki niemu media poważnie zainteresowały się rapem.

21.01.2004 KIELCE PIOTR MARZEC - LIROY - KONFERENCJA PRASOWA  FOT. JAROSLAW KUBALSKI / AGENCJA GAZETA

Brutalny, często kontrowersyjny przekaz piosenek Liroy'a spowodował, że kielecki raper miał równie wielu fanów, co przeciwników. Nigdy nie udało mu się powtórzyć sukcesu pierwszych dwóch płyt: "Scyzoryka" i "Alboomu". Rynek muzyczny wyglądał już nieco inaczej. Mimo to Marzec odnalazł się w nowej rzeczywistości. Nagrywał między innymi z Lionelem Richiem, a także z Kayah i Moniką Brodką. Dla wielu jest uważany za klasyka gatunku. Nadal nagrywa.

Shazza

Warszawa 1995 r. Magdalena Pankowska, Shazza. fot. Magic Media / FORUM    ###ZAKAZ PUBLIKACJI W INTERNECIE###

O ile w środowisku hip-hopowym opinie o zasługach "Scyzoryka" są różne, o tyle pozycji Shazzy jako królowej disco-polo nikt nie kwestionuje. Solową karierę zaczęła w 1992 roku, wydając pierwszą kasetę, przeznaczoną na rynek amerykański. Twórczością Magdaleny Pańkowskiej (bo tak się naprawdę nazywa) zachwyciła się Polonia w USA. Duży sukces za oceanem zaowocował kolejną pozycją, tym razem dystrybuowaną nad Wisłą. Chociaż krytycy muzyczni krzywili się na tandetną muzykę i banalne teksty, publiczność była innego zdania. Shazza sprzedała ponad pół miliona nośników ze swoją muzyką, po drodze tworząc takie ever-greeny jak "Baio Bongo" i "Pieski małe dwa". W 2000 roku Pańkowska pojawiła się nawet na okładce Playboya. Jej rozbierana sesja przyczyniła się do ogromnego zainteresowania marcowym wydaniem czasopisma.

Shazza

W 2001 roku piosenkarka postanowiła zerwać ze stylistyką disco-polo. Jej płyta "Jestem sobą" nie odniosła jednak sukcesu komercyjnego - nowi słuchacze kojarzyli Shazzę z "muzyką chodnikową", a dawni słuchacze nie byli zachwyceni jej nowym obliczem. Zmęczona kolejnymi porażkami wokalistka wyjechała do USA i odcięła się od swojej dawnej twórczości. Obecnie pracuje nad autobiografią.

Edyta Bartosiewicz

Edyta Bartosiewicz w 1995 roku

Edyta Bartosiewicz zaczęła osiągać spektakularne sukcesy w 1992 roku. Jej pierwsza solowa płyta - "Love" - szybko pokryła się złotem. Dwa lata później powstała płyta "Sen". Tytułowa piosenka stała się wielkim przebojem i przyczyniła się do niezwykłego sukcesu wydawniczego. "Sen" stał się platynową płytą, która rozeszła się w ponad 300 tysiącach egzemplarzy. Następny krążek, "Szok'n'show", zawierający hit "Szał", sprzedawał się równie dobrze.

W 1997 i 1998 ukazały się płyty "Dziecko" i "Wodospady", które ugruntowały pozycję artystki na polskim rynku muzycznym.

Edyta Bartosiewicz

Po wydaniu "Wodospadów" o Bartosiewicz przycichło. Współpracowała z Edytą Górniak przy płycie "Perła", a także z Kazikiem Staszewskim, Anitą Lipnicką i Justyną Steczkowską. Data wydania nowej płyty opóźniała się coraz bardziej. Początkowo powrót był zapowiadany na 2002 rok, ale krążek nie ukazał się do dzisiaj. W 2010 roku Bartosiewicz dała świetnie przyjęty koncert z okazji Orange Warsaw Festival, ponownie rozbudzając nadzieje fanów na triumfalny powrót. Póki co nie nastąpił.

Norbi

Norbi

Norbert Dudziuk, znany pod pseudonimem Norbi, był muzycznym objawieniem 1997 roku. Jego debiutancki album "Samertajm" stał się bardzo popularny dzięki nieśmiertelnemu hitowi "Kobiety są gorące". Większość z nas kojarzy Norbiego właśnie dzięki tej piosence.

Norbi

Dudziuk kontynuował karierę sceniczną z mniejszym powodzeniem. Oprócz "Samertajm" wydał jeszcze 4 płyty. Ostatnia, z 2005 roku, była składanką jego największych przebojów. Norbi nadal jest popularny. Bierze udział w koncertach sylwestrowych, pojawia się też na branżowych imprezach. Jego optymizm i pozytywne spojrzenie na świat są równie zaraźliwe jak refren piosenki "Kobiety są gorące".

Jacek Kawalec i "Randka w ciemno"

Jacek Kawalec

Lata 90. to nie tylko gwałtowny rozwój muzyki popularnej. Złotą erę przeżywała również telewizja. Pojawienie się pierwszych zagranicznych formatów przyciągnęło przed telewizory miliony Polaków. TVP postawiła na "Randkę w ciemno".

Show kojarzący pary pojawił się w ramówce w 1992 roku i szybko stał się szalenie popularny. Twarzą "Randki" był Jacek Kawalec, jeden z pierwszych showmanów w dziejach rodzimej telewizji. Jego nienaganna fryzura i wzorzyste koszule w jakiś sposób doskonale oddają klimat początku nowej dekady.

23.06.2007 PLOCK CINEMAGIC FOT PIOTR AUGUSTYNIAK / AGENCJA GAZETA

Kawalec prowadził program do 1998 roku, kiedy zastąpił go młodszy Tomasz Kammel. Dzięki popularności zdobytej w "Randce" Kawalec kontynuował współpracę z telewizją jako aktor serialowy. Ostatnio mogliśmy oglądać go w "Ranczu".

Zygmunt Chajzer i "Idź na całość"

Zygmunt Chajzer

Przez długi czas czołowym show Polsatu było "Idź na całość". Nadawany od 1997 roku teleturniej był w pewnym momencie popularniejszy od "Wiadomości" TVP. Dzięki niemu Zygmunt Chajzer stał się jedną z najlepiej rozpoznawalnych postaci w kraju.

Prowadził program do 2000 roku. Krzysztof Tyniec, który przejął od Chajzera rolę gospodarza, nie potrafił dorównać jego charyzmie. Niedługo potem "Idź na całość" wypadło z ramówki.

Chajzer kontynuował współpracę z Polsatem jako prowadzący teleturnieju "Grasz czy nie grasz" i programu "Gwiezdny cyrk". Pojawił się również w TVN-owskiej "Chwili prawdy". Jego kariera telewizyjna nie wygląda obecnie najlepiej - zaczął pojawiać się w telezakupach. Jest jednak uznanym dziennikarzem radiowym, prowadzącym "Lato z radiem" na falach Programu I Polskiego Radia.

Jarosław Jakimowicz

Jarosław Jakimowicz

Kino rozrywkowe lat 90. to nie tylko "Psy" i Bogusław Linda. Wielkim hitem 1995 roku były "Młode wilki", opowiadające o młodych złodziejach samochodów, próbujących osiągnąć sukces na drodze bezprawia w pierwszych latach III RP. Główną rolę zagrał Piotr Szwedes, jednak publiczność najlepiej zapamiętała nieco starszego Jarosława Jakimowicza, który stworzył postać bezczelnego i pewnego siebie "Cichego".

Jola Rutowicz, Jarosław Jakimowicz

Kariera aktorska Jakimowicza nie rozwijała się najlepiej. Oprócz drugiej części "Młodych wilków" grywał głównie w serialach. W 2008 roku zwyciężył w piątej edycji reality-show "Big Brother", w którym rywalizował z innymi celebrytami. Później przez jakiś czas prowadził wspólnie z Jolą Rutowicz program J&J na antenie TV4. Para podsycała plotki o swoim romansie, jednak nie udało im się dostać do pierwszej ligi polskiego show-biznesu.

Marek Kondrat i "Ekstradycja"

Marek Kondrat, razem z Cezarym Pazurą i Bogusławem Lindą, należał do trójki aktorów, którzy zdobyli wielką popularność dzięki "Psom". O ile w hicie Pasikowskiego Kondrat wcielił się w czarny charakter, o tyle wyprodukowana 1995 roku "Ekstradycja" pozwoliła mu pokazać się w innym świetle. Kreacja komisarza Olgierda Halskiego z serialu emitowanego przez TVP była wzorem niezłomności i twardego charakteru polskiego policjanta nowych czasów.

23.09.2011 LODZ , AKTOR MAREK KONDRAT OTWIERA SWOJ SKLEP Z WINAMI '' WINARIUM '' PRZY UL TUWIMA  FOT. MALGORZATA KUJAWKA / AGENCJA GAZETA   SLOWA KLUCZOWE:  HANDEL WINO BIZNES

Trzy serie "Ekstradycji", a także udział w takich hitach jak "Dzień świra", "Pułkownik Kwiatkowski" i "Kiler" zrobiły z Kondrata czołową postać polskiego kina. Aktor kilka lat temu wycofał się z branży. Od czasu do czasu pojawia się w reklamówkach telewizyjnych. Jego pasją jest wino. Dzięki zaangażowaniu w nowe hobby prowadzi dobrze prosperujące sklepy z winem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.