Violetta Villas - jej życiowa droga

Odeszła wielka artystka
Violetta Villas Violetta Villas WWW.FACEBOOK.COM

Violetta Villas

Urodziła się w Belgii jako Czesława Maria Cieślik. To ojciec zauważył jej wielki talent muzyczny. Początki nie były łatwe, bo Violetta Villas pochodziła z ubogiej rodziny. W domu dzieci znały języki francuski, waloński i niemiecki. Villas wychowywała się w rodzinie konserwatywnej. Była w całości podporządkowana ojcu i matce. To oni naciskali na młodą Villas aby kształciła się w językach i muzyce. To zaowocowało. Młodziutka Violetta Villas postanowiła zostać artystką.

Violetta Villas Violetta Villas EASTNEWS/WWW.EASTNEWS.PL

W Polsce

Do Polski przyjechała w 1946 roku i zamieszkała w Lewinie Kłodzkim. Uczyła się gry na instrumentach oraz brała lekcje baletu. W 1956 podjęła naukę śpiewu solowego w Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej w Szczecinie. Villas zapowiadała się na gwiazdę operową, jednak ją najbardziej interesowała estrada. Jedna z jej pierwszych piosenek, "Dla Ciebie miły" zwyciężyła w plebiscycie Expressu Wieczornego na najlepszy polski szlagier. Tak Polska usłyszała o Violettcie Villas. Usłyszała jej głos. Sukces ten zapewnił Villas udział w Międzynarodowym Festiwalu Sopot w 1961, na którym śpiewała piosenki "Dla Ciebie miły".

Violetta Villas Violetta Villas WWW.MYSPACE.COM

Kariera za granicą

Violetta Villas była doceniona nie tylko w Polsce. Cały świat zachwycał się jej talentem. W 1965 roku dawała koncerty w Paryżu, m.in. w music-hallu Olympia.

W 1966 roku wystąpiła w rewii Grand Music Hall de Varsovie. Dziennikarze nie szczędzili jej pochwał. Pisano o niej wtedy:

głos o prawdziwie wyjątkowym rejestrze - cztery oktawy! - wywołuje uczucia niezwykłe, zwłaszcza przy bardzo indywidualnej interpretacji Ave Maria, gdzie przewyższa chyba Ymę Sumac.
Violetta Villas Violetta Villas WWW.FACEBOOK.COM

Stany Zjednoczone

Od grudnia 1966 przez kilka sezonów była gwiazdą rewii "Casino de Paris". Koszt rewii szacowano na 50 tysięcy dolarów. Villas w Stanach była ogromną gwiazdą. I tak też się czuła. Na scenę wjeżdżała na białym koniu lub Jaguarem XK-E. Prasa pisała wtedy o niej: "fenomenalna Polka", "głos ery atomowej", "biały kruk wokalistyki światowej".

Violetta Villas Violetta Villas EASTNEWS/WWW.EASTNEWS.PL

Powrót do Polski

Wróciła ze Stanów Zjednoczonych do Polski. Zamieszkała w Sękocinie pod Warszawą. Była zjawiskiem na skalę ogólnokrajową, bo przywiozła ze sobą amerykańskie standardy. W jej domu był podgrzewany basen, sauna oraz studio nagraniowe. Miała też dwa mercedesy. Jak na tamte czasy, to żyła w luksusie o którym zwykły Polak mógł tylko pomarzyć. Miała swojego wielkiego wielbiciela, który podróżował za nią po całym kraju. O jej bogactwie krążył plotki, co powodowało, że np. do jej willi wkradali się złodzieje i rabowali majątek. Była ikoną i artystką spełnioną. Ale nie oznacza to, że nie cierpiała. Była wielokrotnie wyśmiewana przez dziennikarzy, którzy zarzucali jej, że było zbyt luksusowa jak na tamte czasy w Polsce. Odstawała - pisali.

Violetta Villas Violetta Villas Agencja Gazeta

Lata 70

W 1970 zagrała w filmie "Dzięcioł" Jerzego Gruzy. Żeby przybliżyć styl piosenkarki, został zrealizowany spektakl telewizyjny "Śpiewa Violetta Villas". To na jakiś czas spowodowało, że złośliwi dali jej spokój. Ale w Villas wciąż wielu widziało potencjał. Andrzej Wajda zaproponował jej rolę w filmie "Ziemia Obiecana". Ostatecznie odmówiła. W 1977 artystka nagrała nową płytę, "Nie ma miłości bez zazdrości". Nawiązała wówczas współpracę m.in. z poetką Agnieszka Osiecką oraz kompozytorami Leszkiem Bogdanowiczem i Andrzejem Januszką. Wydawało się, że wszystko jest dobrze. Ale z Villas było coraz gorzej.

Pod koniec lat 70-tych Villas popadła w długi. Okazało się, że jej wielki majątek przepadł. Z pomocą pośpieszył dyrektor Teatru Syrena, który zatrudnił ją do przedstawienia rewiowego "Trzeci Program". Niestety, mimo że przedstawienie okazało się wielkim hitem, nie trwało długo. Villas popadła w konflikt z reżyserem. Tworzyli wspaniały duet zawodowy, ale prywatnie nie mogli się dogadać. Villas odeszła z "Syreny".

Violetta Villas Violetta Villas Kapif

Problemy

Violetta Villas zaczęła występować coraz rzadziej. Coraz więcej czasu poświęcała schronisku, które powstało na terenie jej posiadłości w Lewinie Kłodzkim. Ale wciąż była zapraszana do programów telewizyjnych, zapraszana na koncerty i recitale. Ale problemy się piętrzyły. Wszystkie pieniądze przeznaczała na ratowanie zwierząt, sama dochodząc do momentu, że potrzebowała pomocy. Zaczął pogarszać się jej stan zdrowia.  Prasa zaczęła znów interesować się jej życie. Plotkowano, że Villas żyje w okropnych warunkach. Tabloidy obwiniały o złą sytuację artystki jej gosposię, Elżbietę Budzyńską. Ostatnimi osobami, które chciały pomóc Violettcie Villas był Michał Wiśniewski i Edyta Górniak.

Villas ostatecznie wycofała się z życia publicznego. Mówiło się o jej wielkim powrocie. Mówiono też, że diwa wyda nową płytę. Niestety, nie doczekaliśmy się tego. Violetta Villas zmarła w wieku 73 lat w Lewinie Kłodzkim 5 grudnia.

Więcej o:
Komentarze (15)
Violetta Villas - jej życiowa droga
Zaloguj się
 • andrea

  Oceniono 4 razy 4

  Za życia opluwana szczególnie w ostatnim czasie, również na Plotku, a teraz żal ? dobre !!

  Głos miała wspaniały, ale tekściarza nie miała, śpiewała drętwe kawałki.

  Jakoś nie było słychać by chorowała, także należałoby się może chociaż teraz przyjrzeć tej "opiece" jaką nieoceniona gosposia jej zapewniała, inna sprawa, że poza gosposią NIKT, tak ją właśnie Polacy kochali.....Pozdrawiam żałujących.

 • zgredek1

  Oceniono 2 razy 2

  ''Ostatnimi osobami, które chciały pomóc Violettcie Villas był Michał Wiśniewski i Edyta Górniak.

  ''

 • gadzia_2654

  Oceniono 2 razy 2

  ee tam. szkoda że zmarła. ale ja nie zachwycałam się jej piosenkami. nie moje pokolenie. ale artstką była. ; )

 • kocica1

  Oceniono 4 razy 2

  Była i będzie zawsze jedną z najlepszych artystek w Polsce!!! Pieniądze nie zawsze dają szczęście! Zrobiła jako jedyna z Polskich śpiewaków największą karierę w świecie!!!! Miała ogromny talent!!!!!!!!! Spoczywaj w spokoju z dala od wrednych mediów!!!!!!!

 • jkjk

  Oceniono 10 razy 2

  czytam że był to zmarnowany talent, ale dlaczego zmarnowany? zaśpiewała co miała zaśpiewać, wystąpiła tam gdzie miała wystąpić, była znana , widocznie tyle jej było dane, to jest mało? to co miała jeszcze zrobić?

 • brunka21

  Oceniono 3 razy 1

  Szkoda wielkiego. może nie zmarnowanego, ale niedostatecznie docenionego talentu - legendy powinny umierać młodo,
  Pani Villas w ostatnim czasie żyła wyśmiewana i wykpiwana, może teraz ludzie skupią się nad jej wielkim talentem a pominą ludzkie słabości

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 3 razy 1

  >"Odświeżony news. Ostatni wpis: ladylibe: 6 miesięcy temu. Już przy takiej okazji, gdy szlag trafił prawdziwą gwiazdę (cokolwiek sądzić o jej życiu), a nie te wydmuszki, darowalibyście sobie odkopywanie." i newsa wywiało.<
  I poczyszczono z zatęchłych komentarzy :)

 • andrea

  Oceniono 2 razy 0

  Prokurator wszczął sprawę z uwagi na warunki sanitarne i przypuszczenie - zaniedbania - ja nie mogę !!!
  Taka znana osoba ! Była absolutnie motylem w szarej komunie, najbardziej podobała mi się filmie "Dzięcioł", polecam w celu docenienia głosu i urody.

  Wspaniale promowała Polskę, i mimo ostatnich szokujących doniesień na temat warunków w jakich żyła -
  pieskom udzielono pomocy, a człowiekowi, nie

  co za świat !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX