5-latek rzucił palenie. Palił nawet 40 papierosów dziennie. Teraz uzależnił się od...

Aldi Rizal zaczął palić papierosy w wieku dwóch lat. Maluch potrafił wypalić nawet 40 papierosów dziennie. Kiedy zdjęcia dziecka "puszczającego dymka" podczas zabawy obiegły cały świat, rząd Indonezji postanowił pomóc Aldiemu i jego rodzinie w walce z nałogiem. Udało, się. Chłopiec rzucił palenie, ale teraz ma duże problemy z nadwagą, bo papierosa zastępuje jedzeniem.
Aldi Rizal Aldi Rizal ?BULLS/Ardiles Rante / Barcroft Media

Aldi Rizal

Ta niesamowita historia wydarzyła się w Indonezji. Aldi Rizal miał dwa lata, kiedy uzależnił się od palenia papierosów. Maluch wypalał ich nawet 40 dziennie. Zdjęcia chłopca jeżdżącego na swoim rowerku z zapalonym papierosem w ustach obiegły cały świat. Całą sytuacją zainteresował się rząd, który zaoferował malcowi terapię w Dżakarcie. Po paru tygodniowym leczeniu Aldi oduczył się palenia, ale popadł w następne uzależnienie - jedzenie. Jak doszło o tego, że mały chłopiec zaczął palić? Specjaliści, którzy pomogli dziecku wyjść za nałogu, musieli przede wszystkim zmienić myślenie jego rodziców. Okazało się, że matka Aldiego była niekonsekwentna wobec malucha i go rozpieściła.

Uderzał głową w ścianę, jeżeli nie dostawał tego co chciał. Dlatego zaczęłam dawać mu papierosy - przez jego zachowanie i płacz - cytuje wypowiedź Diane, mamy chłopca Dailymail.co.uk.

 

***EXCLUSIVE*** MUSI BANYUASIN REGENCY, INDONESIA - UNDATED: Aldi Suganda (5) salutes as he rides his toy car at home in Musi Banyuasin, Indonesia. TODDLER Aldi Rizal stunned the world when it was revealed he had a 40-a-day smoking habit at just TWO-YEARS-OLD. The youngster was discovered in a poor village in Sumatra, Indonesia, puffing on a cigarette while riding his trike. Now five-years-old, the cheeky schoolboy has kicked the habit.?But he?s picked up a new addiction ? to food. His huge appetite has seen him gorge on junk food and fatty snacks - including three cans of condensed milk a day. Today he weighs nearly four stone, double what he should be for a child his age, and medics have urged his mother, Diane, 28, to put her son on a diet. PHOTOGRAPH BY Ardiles Rante / Barcroft Media UK Office, London. T +44 845 370 2233 W www.barcroftmedia.com USA Office, New York City. T +1 212 796 2458 W www.barcroftusa.com Indian Office, Delhi. T +91 11 4053 2429 W www.barcroftindia.com?BULLS/Ardiles Rante / Barcroft Media

 

Na szczęście rodziną zajęli się specjaliści, którzy przestrzegli rodziców chłopca przed pozwalaniem mu na palenie. Pouczyli ich jak szkodliwe może być to dla jego organizmu. Opowiedzieli też matce chłopca co powinna robić, aby odwrócić uwagę Aldiego od głodu nikotynowego. Jak wspomina mama chłopca, kończenie z nałogiem nie było łatwe.

Kiedy Aldi rzucił palenie, najpierw domagał się nowych zabawek - żaliła się. - Miał straszne napady złości i cały czas dzwoniliśmy do jego doktora.

Na szczęście sam chłopiec nie ma już ochoty na papierosa.

Kocham dr Kaka Seto. Byłby smutny, gdybym znowu zaczął palić, bo mógłbym być chory mówił Aldi.

Zagrożeniem w powrocie do palenia są teraz tylko obcy ludzie.

Jest wiele osób, które oferują Aldiemu papierosy - mówiła mama malca.
Aldi Rizal Aldi Rizal ?BULLS/Taufan Wijaya / Barcroft Media

Aldi Rizal

Teraz matka Aldiego stara się być odporna na krzyki Aldiego i nie daje mu papierosów. Niestety ich brak malec zastępuje jedzeniem. Mówi ze 5-latek domaga się jedzenia dokładnie tak, jak kiedyś domagał się papierosów. Rodzice starają się nie ulegać chłopcu, ale jak twierdzą trudno go odseparować od jedzenia.

Przez to, że w domu mieszka tyle osób trudno go powstrzymać od jedzenia - powiedziała mama Aldiego.

Specjaliści również są zaniepokojeni apetytem malca.

Aldi ma dużą nadwagę, jego waga nie jest odpowiednia do wieku - mówi doktor Fransisca Dewi - Powinien ważyć 17-19 kilogramów, a już waży 24 kilo.

Chłopiec pomaga też matce Diane i ojcu Mohamedowi na targu, gdzie przez swoją dużą nadwagę przyciąga uwagę i klientów.

Miło jest, kiedy ludzie chcą z nim porozmawiać, bo go znają - mówił dumnie ojciec.

Nie zawsze jednak rozmowa jest miła. Aldi jest czasami zwyczajnie pokazywany palcami, co rani jego matkę.

Wkurza mnie kiedy mówią do niego "to ten palący fajki dzieciak", czuję jakby oskarżali mnie od razu ze jestem złą matką - żaliła się 28-letnia Diane.
Aldi Rizal Aldi Rizal ?BULLS/Taufan Wijaya / Barcroft Media

Aldi Rizal

Rodzice zdecydowali wziąć Aldiego na następną terapię tym razem dotyczącą jedzenia. Dowiedzieli się tam jak sprawić, żeby maluch zrzucił zbędne kilogramy i pozostał zdrowy. Wszyscy trzymają kciuki za Aldiego, ale wiedzą, że problem tkwi również w niekonsekwencji matki chłopca.

Myślę, że odchudzanie jest dla wszystkich w tej rodzinie trudne. Mama Aldiego mówi, że jest on rozpuszczony. Jeżeli chce mu zabronić jedzenia to będzie dla niej bardzo trudne. Będzie potrzebowała wsparcia całej rodziny, która mieszka w domu. Pierwszą oczywistą rzeczą jest zabronić mu pić skondensowane mleko. Teraz pije 3 puszki dziennie i je wiele węglowodanów - powiedziała doktor Fransisca Dewi.

Teraz Aldi jest na ścisłej diecie. Je tylko świeże owoce i warzywa, a to wszystko w bardzo małych porcjach. Mama Aldiego pilnuje też, aby jego rodzeństwo i reszta rodziny, nie dawali mu fast foodów. Uważa się, że jedna trzecia dzieci w Indonezji próbować palić przed ukończeniem dziesięciu roku życia. Rząd rozpoczął działania w celu rozwiązania tego problemu.

Więcej o: