Agnieszka Radwańska

Agnieszka Radwańska

Agnieszka Radwańska to polska tenisistka, finalistka wielkoszlemowego turnieju Wimbledon 2012, najwyżej notowana zawodniczka reprezentująca Polskę w rankingu WTA Tour, zwyciężczyni Turnieju Mistrzyń 2015, pierwsza polska tenisistka, która zarobiła na korcie ponad milion dolarów. 14 listopada 2018 ogłosiła, że kończy karierę sportową.

Data urodzenia: 6 marca 1989 r.
Miejsce urodzenia: Kraków
Wzrost: 173 cm
Facebook: Facebook.com/AgnieszkaRadwanska1
Instagram: @aradwanska

Agnieszka Radwańska: życiorys

Agnieszka Radwańska przyszła na świat 6 marca 1989 roku w Krakowie jako córka tenisisty Roberta Radwańskiego i Marty Radwańskiej. Dorastała w sportowej rodzinie z siostrą Urszulą. Jej dziadek był hokeistą. Pierwsze lata życia Radwańska i jej rodzina spędzili w Niemczech i to tam zaczęła trenować. Po powrocie do Polski w 1995 roku ukończyła Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego im. Mikołaja Kopernika w Krakowie, następnie podjęła studia na Akademii Wychowania Fizycznego.

Agnieszka Radwańska: kariera

Agnieszka Radwańska w 2004 roku wygrała Tomaszewski Cup by Microsoft w singlu i w deblu w parze ze swoją siostrą. Dwa lata później Agnieszka zadebiutowała w rozgrywkach WTA, gdzie doszła do ćwierćfinału, pokonując po drodze niezwykle silne rywalki. W czerwcu 2006 roku odniosła wielki sukces, wygrywając French Open juniorek i awansując na pierwsze miejsce rankingu ITF, pokonując między innymi Anastazję Pawliuczenkową i Wiktorię Azarenkę. Dzięki temu sukcesowi otrzymała zaproszenie na turniej Wimbledon, gdzie dotarła do jednej ósmej finału. W tym samym roku awansowała do pierwszej setki światowego rankingu WTA dzięki występowi w US Open.
Po serii występów w prestiżowych turniejach w 2008 roku Agnieszka Radwańska została reprezentantką Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. W tym samym roku awansowała też na 9. miejsce rankingu WTA.
Agnieszka Radwańska brała udział w wielu turniejach na całym świecie z różnymi wynikami, jednak w większości z nich zachodziła wysoko. W 2010 roku doszła do półfinału Australian Open. W 2012 roku została drugą w historii Polką, która doszła do finału wielkoszlemowego Wimbledonu. W 2014 roku zagrała w finale Pucharu Hopmana, natomiast w 2015 roku zdobyła go.
14 listopada 2018 Agnieszka Radwańska ogłosiła koniec swojej kariery sportowej.

Agnieszka Radwańska: życie prywatne

Początkowo managerem i trenerem Agnieszki Radwańskiej był jej ojciec, jednak Agnieszka podziękowała mu za współpracę. Obecnie trenuje ją Tomasz Wiktorowski.

Agnieszka Radwańska spotyka się ze swoim drugim trenerem i sparing partnerem Dawidem Celtem.

W 2013 wywołała oburzenie wśród konserwatywnego środowiska, z którego poglądami zdaje się identyfikować, kiedy to wzięła udział w nagiej sesji ESPN The Magazine "The Body Issue".

Ma słabość do drogich torebek i butów.

Zobacz także:

Serena Williams - Robert Lewandowski - Anna Lewandowska

Agnieszka Radwańska

Więcej o:

Agnieszka Radwańska