Młodzieżowe Słowo Roku 2021 zostało wybrane. Od dziś, chcąc być trendy, nie idziemy spać, a "uderzamy do" śpiulkolotu!

Poznaliśmy najpopularniejsze młodzieżowe słowo, które pokochała generacja Z i nie tylko oni. Czy jest zaskoczenie? Raczej nie - słowo od dłuższego czasu przebija się na internetowych memach, a niektórzy zaczęli używać go w codziennej rozmowie.

Więcej nowinek ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wydawnictwo Naukowe PWN, które było organizatorem szóstego plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku ogłosiło, że w 2021 r. najpopularniejszym słowem wśród młodzieży jest "śpiulkolot". Zdaniem członków jury, słowo jest indywidualne, a jednocześnie ma charakter wspólnotowy. Świetnie wpasowuje się w generację Z, która stawia na zabawę słowem i wymyślanie nowych form przekazu.

W slangu młodzieżowym świat widziany jest w krzywym zwierciadle, a obiekty, pojęcia i uczucia są wyolbrzymiane, pomniejszane albo żartobliwie bądź złośliwie wykrzywiane - oceniła członkini jury, prof. dr hab. Ewa Kołodziejek z Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zobacz wideo Zuza Jabłońska, Dawid Kwiatkowski, Mamiko - kto ma najlepszą stylówkę? [Trend Challenge odc. 6]

Zofia Zborowska i Andrzej WronaZborowska i Wrona na początku związku nie mieli lekko: Iskry szły jak cholera

Młodzieżowe Słowo Roku 2021 wybrane. Zwycięzcą jest "śpiulkolot"

Na Młodzieżowe Słowo Roku 2021 głosowali internauci. Większość z nich uznała, że w tym roku najpopularniejszym słowem jest śpiulkolot, który zdobył 9656 głosów. Jak przyznano, na zwycięskie słowo zagłosowało najwięcej osób powyżej 18 roku życia. Drugie miejsce zdobyła naura, czyli skrót od "na razie". Ostatnie miejsce na podium przypadło określeniu twoja stara. 

Co tak naprawdę oznacza śpiulkolot, który znany jest z niektórych memów? To żartobliwe określenie na sen oraz odpoczynek, a czasem także na łóżko, czy inne miejsce, w którym można iść spać lub zdrzemnąć się. Prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, która była także członkinią jury plebiscytu, uznała w rozmowie z PAP, że słowo ma pozytywne skojarzenia i jest bardzo przyjemne. 

Z jednej strony odnosi się do potocznego słowa "śpiulkać", czyli spać, a z drugiej do memu, przedstawiającego urocze zwierzątka w wymyślnych, miękkich pojazdach - wskazała profesorka.

Pitt i JoliePitt ma romans ze znaną aktorką. "Angelina zabraniała mu z nią rozmawiać"

Śpiulkolot od dawna jest w sercach internautów. Zagrzał sobie miejsce szczególnie w memach

Śpiulkolot jest obecny w mediach społecznościowych już od jakiegoś czasu. Najczęściej pojawia się w memach, które kochają internauci w każdym wieku.

Śpiulkolot Młodzieżowym Słowem Roku 2021Śpiulkolot Młodzieżowym Słowem Roku 2021 Kwejk.pl

Młodzieżowe Słowo Roku 2021 'Śpiulkolot'Młodzieżowe Słowo Roku 2021 'Śpiulkolot' Fot. https://www.facebook.com/pieskiNieKreski

Jury konkursu przyznało także specjalne nagrody. Wskazano m.in. najciekawsze językowo słowo. Nagrodą jury odznaczono "mrozi", czyli odczuwać zażenowanie lub wstyd. Przez generację Z jest częściej używanym określeniem niż pochodzący z języka angielskiego "cringe". Z kolei wyróżnienie przypadło "odciszyć się", a więc "włączyć mikrofon". To sformułowanie, które zyskało popularność podczas nauczania zdalnego.

Więcej o: