Roman Kłosowski, Maliniak z "Czterdziestolatka", nie uratował wzroku. Podjął trudną decyzję: Muszę odejść i więcej nie zagram

Roman Kłosowski, niezapomniany Maliniak z serialu "Czterdziestolatek", postanowił zakończyć karierę. Tę trudną decyzję podjął wskutek postępującej choroby oczu.

Roman Kłosowski od lat zmaga się ze zwyrodnieniem plamki żółtej, chorobą oczu, która systematycznie pogarszała mu wzrok. Dwa lata temu aktor zoperował oczy w klinice Lexum, dzięki czemu udało mu się częściowo odzyskać widzenie. Obecnie jednak, właśnie ze względu na chorobę oczu, Roman Kłosowski podjął bardzo trudną dla siebie decyzję.

Mam kłopoty ze zdrowiem i podjąłem decyzję, że już nie pojawię się na scenie. Zawsze twierdziłem, że aktor powinien odejść z godnością i wyłączyć się z zawodu, jeśli nawet był jego pasją. I tak zrobię. Dlatego już nie pojawię się w telewizji - powiedział w rozmowie z "Faktem".

Dopóki żyła żona aktora, Krystyna, wspierała go nie tylko w bieżących sprawach, ale także pomagała w przygotowaniach do roli, na przykład czytając scenariusze. Kiedy w 2013 roku przegrała walkę z rakiem, dalsza rodzina postanowiła oddać Romana Kłosowskiego do Domu Artystów Weteranów w Skolimowie , przed czym aktor się wzbraniał. Dziś, dwa lata po śmierci żony, aktor zdecydował się zakończyć karierę.

Teraz już muszę odejść i więcej nie zagram. Tej zimy nie chce mi się nawet wychodzić z domu - powiedział.

Ostatnie słowa pozwalają się domyślać, że samopoczucie Romana Kłosowskiego również nie jest dobre.

Roman Kłosowski w 1953 roku ukończył Akademię Teatralną w Warszawie. Poza drugoplanową rolą w "Czterdziestolatku" zagrał wiele wybitnych ról u Kawalerowicza, Munka, Chmielewskiego, Petelskiego czy Forda. Szczególnie jednak wspomina tytułową rolę w sztuce "Ryszard III".

Kiedy kończyliśmy szkołę teatralną, każdy rzucał kartkę z rolą, którą chciał zagrać. Ja wrzuciłem Ryszarda III. Nie jestem złym człowiekiem, ale mam świadomość, że jak w każdym z nas pojawiają się cechy, z którymi trzeba walczyć. Nie musiałem rozglądać się wokół, wystarczyło poszukać tego w sobie. Nie wiem, czy było to moje największe osiągnięcie, ale z pewnością to nie była klęska. I myślę, że byłem w tej roli równie prawdziwy jak w wielu innych. To było po prostu inne spojrzenie na Kłosowskiego - powiedział w wywiadzie dla Rp.pl.

Roman Kłosowski, Krystyna Kłosowska.Roman Kłosowski, Krystyna Kłosowska. AG AG

JZ

Pobierz nową aplikację Plotek.pl na telefony z Androidem

Roman Kłosowski nie żyje.

Roman Kłosowski zmarł 11 czerwca 2018 roku w wieku 89 lat.

Więcej o: