Była ikoną mody i żyła 102 lata. Przed śmiercią wyznała, czym był jej "eliksir długowieczności"

Iris Apfel aż do ostatnich chwil zachwycała wigorem i stylem. Choć moda nie była dla niej najważniejsza, to właśnie dzięki niej zyskała międzynarodową sławę. W jednym z wywiadów wyznała, co sprawiło, że do późnej starości cieszyła się energią i zdrowiem. Powiedziała też, że "zna 30-letnich ludzi, którzy są starzy i 90-letnich ludzi, którzy są młodzi".

Iris Apfel była absolutną ikoną mody i stylu. Niezwykła projektantka wnętrz przez lata zadziwiała niezwykłą energią. Większość osób kojarzy ją głównie z odważnymi stylizacjami, charakterystycznymi okularami i zaskakującymi kombinacjami dodatków, ale była też kobietą o niewyczerpanej pasji do pracy, która przez ponad 80 lat nieustannie tworzyła i wpływała na wzornictwo na całym świecie.

Zobacz wideo Szybkie strzały z Magdą Gessler, czyli moda, malarstwo i kreatywność

Iris Barrel urodziła się 29 sierpnia 1921 roku w Nowym Jorku w rodzinie rosyjskich Żydów. Jako młoda kobieta studiowała historię sztuki na uniwersytecie w rodzinnym mieście oraz projektowanie na uniwersytecie w Wisconsin. W 1948 roku poślubiła Carla Apfela, z którym założyła firmę Old World Weavers specjalizującą się w reprodukcjach historycznych tkanin. Iris Apfel i jej mąż prowadzili ten biznes aż do przejścia na emeryturę w 1992 roku. Branża tekstylna nie była jednak jedynym polem działania Iris.

 

Apfel pracowała także jako projektantka wnętrz. Wśród jej najważniejszych projektów są m.in. aranżacje Białego Domu dla dziewięciu amerykańskich prezydentów - Harry’ego Trumana, Dwighta Eisenhowera, Richarda Nixona, Johna F. Kennedy’ego, Lyndona Bainesa Johnsona, Jamesa Cartera, Ronalda Reagana i Billa Clintona. Międzynarodową sławę przyniosła jej jednak wystawa "Rara Avis (Rare Bird): The Irreverent Iris Apfel" zorganizowana w 2005 roku w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Ekspozycja poświęcona stylowi Iris prezentująca jej kolekcję biżuterii i ubrań okazała się ogromnym sukcesem i przyciągnęła uwagę mediów na całym świecie. Apfel zyskała wówczas miano ikony mody.

Mówiła, że "przejście na emeryturę jest gorsze niż śmierć". Miała swój sposób na długowieczność

Iris Apfel burzyła wszelkie stereotypy dotyczące starzenia się i emerytury - nawet w ostatnich latach swojego życia była energiczna, niekonwencjonalna i kolorowa. W wywiadzie dla tygodnika "People" wskazała trzy rzeczy, które pozwoliły jej się cieszyć dobrym zdrowiem przez wiele lat. Podkreśliła wówczas, że przez całe życie dbała o dietę i uprawiała sport. Nie bez znaczenia było też jej podejście do życia.

Nastawienie może znacząco wpłynąć na to, na ile lat faktycznie się czujesz. To kwestia sposobu, w jaki patrzysz na rzeczy. Znam 30-letnich ludzi, którzy są starzy i 90-letnich ludzi, którzy są młodzi

- mówiła w programie "Today"

Iris Apfel twierdziła też, że "przejście na emeryturę jest gorsze niż śmierć".

Tylko dlatego, że liczba lat wzrasta, nie oznacza, że trzeba przestać działać

- mówiła. 

 

Iris trzymała się tej zasady do samego końca. Będąc już starszą osobą, podpisała kontrakt z agencją modelingu IMG i w wieku 97 lat została influencerką. Od tamtego czasu współpracowała z wielkimi markami, takimi jak MAC Cosmetics czy H&M. W ostatnich latach życia była bardziej zajęta niż kiedykolwiek wcześniej.

Jeśli chcesz pozostać młody, musisz myśleć młodo. Uczucie zdumienia, poczucie humoru i ciekawość - to mój eliksir

- powiedziała Iris Apfel, której słowa cytuje bestlifeonline.com.

Iris Apfel była ikoną mody. Styl nie był jednak dla niej najważniejszy

Iris Apfel została zapamiętana jako ikona mody, ale odważne stylizacje nie były dla niej najważniejsze. Twierdziła, że możliwość wyrażania siebie poprzez ubiór jest wspaniała, ale świat oferuje o wiele więcej niż tylko ubrania. Jej niezwykłe wyczucie stylu zaczęło kiełkować już w dzieciństwie. Matka Iris prowadziła sklep z akcesoriami, a jej dziadek był krawcem. To właśnie od nich uczyła się wyczucia koloru i dobierania odpowiednich dodatków. Już jako młoda dziewczyna próbowała odnaleźć się w świecie mody, pracując w jednym z modowych czasopism, ale szybko zeszła z tej ścieżki, przekonana, że nie musi ubierać się tak samo jak wszyscy inni. Z czasem wyrobiła sobie styl trudny do podrobienia.

Mimo że Iris Apfel nie uważała się za ekspertkę od mody, jej rady i spostrzeżenia cieszyły się ogromną popularnością. Jej podejście do życia, wieczna ciekawość świata i otwarty umysł inspirowały młodych ludzi. Ikona mody zmarła 1 marca 2024 roku w swoim domu w Palm Beach na Florydzie. Miejscowe Muzeum Stylu Życia i Historii Mody projektuje budynek, w którym pomieści się dedykowana galeria ubrań, akcesoriów i mebli Apfel.

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.