Tina Turner, Lisa Marie Presley, Matthew Perry. Te gwiazdy pożegnaliśmy w ostatnim roku

W ostatnim roku pożegnaliśmy wiele gwiazd: aktorów, muzyków czy sportowców. Przypomnijmy nazwiska osób, które odeszły w minionych miesiącach.

Okres Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego jest okazją do wspomnienia o tych, którzy odeszli z tego świata. W tych dniach odwiedzamy cmentarze i zapalamy świece na grobach bliskich, przyjaciół, ale nie tylko. To święto jest też okazją do tego, aby wrócić myślą do wszystkich tych znanych osób, których nie ma już z nami. Przypomnijmy ich nazwiska. 

Zobacz wideo Małgorzata Werner zdradziła, jak wyglądały ostatnie chwile jej ojca

Aaron Carter (1987-2022)

Aaron Carter był amerykańskim wokalistą wykonującym muzykę pop. Karierę zaczynał już jako dziecko. W wieku zaledwie dziewięciu lat wydał debiutancki, solowy album pt. "Aaron Carter". Następne krążki tylko wzmocniły popularność muzyka. W 2001 roku zaczął także parać się aktorstwem, występując w serialu "Lizzie McGuire". Zmarł 5 listopada 2022 roku w wyniku utonięcia we własnej wannie po spożyciu alprazolamu (forma Xanaxu) oraz wdychaniu sporej ilości difluoroetanu. 

Kirstie Alley (1951-2022)

Kirstie Alley była amerykańską aktorką, która największą popularność zyskała dzięki roli w serii filmów "I kto to mówi". Pierwsza część pojawiła się w kinach w 1989 roku, a ostatnia w 1993 roku. Na wielkim ekranie zadebiutowała w 1982 roku, wcielając się w postać porucznik Saavik w filmie "Star Trek II: Gniew Khana. Wystąpiła także w dwóch teledyskach Prince'a. Zmarła 5 grudnia 2022 po długiej walce z rakiem jelita grubego. 

Pelé (1940-2022)

Pelé był brazylijskim piłkarzem, który występował na pozycji napastnika. Przez wielu uznawanych za jednego z najlepszych zawodników. W 1999 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił go najlepszym sportowcem XX wieku. Jego osiągnięcia sportowe przyniosły mu nie tylko sporo nagród, ale i wielkie uznanie w ojczyźnie. Został nawet okrzyknięty bohaterem narodowym. Od 1995 do 1999 roku pełnił także funkcję Nadzwyczajnego Ministra Sportu Brazylii. Sportowiec zmarł 29 grudnia 2022 roku w szpitalu w Sao Paulo, po długiej walce z nowotworem jelita. Po jego śmierci w Brazylii ogłoszono trzydniową żałobę narodową. 

PeléPelé Pelé | fot. alter Campanato / Ag?ncia Brasil, CC BY 3.0 BR, via Wikimedia Commons

Silvio Berlusconi (1936-2023)

Silvio Berlusconi był włoskim politykiem i przedsiębiorcą. Trzykrotnie został mianowany premierem Włoch. Stał na czele partii Forza Italia. Później stworzył jeszcze ugrupowanie Lud Wolności. Stworzył holding Fininvest, który zrzesza kilkanaście firm zajmujących się telekomunikacją. Berlusconi był też właścicielem imperium medialnego Mediaset. Był też bohaterem licznych skandali. Zmarł 12 czerwca 2023 roku. 

PeléFOT. WOJCIECH ILKUSNIK / Agencja Gazeta

Benedykt XVI (1927-2022)

Joseph Aloisius Ratzinger, bo tak naprawdę się nazywał, był niemieckim duchownym. W 2005 roku został wybrany papieżem. Tę funkcję pełnił aż do końca lutego 2013 roku, kiedy oficjalnie zakończył swój pontyfikat. Benedykt XVI przez lata chorował na stwardnienie zanikowe boczne. Jego stan znacznie pogorszył się pod koniec ubiegłego roku. Zmarł w grudniu 2022 roku. 

Lisa Marie Presley (1968-2023)

Córka Elvisa Presleya i Priscilli Presley zmarła 12 stycznia 2023 roku wskutek zatrzymania akcji serca. Pasję do muzyki odziedziczyła po sławnym ojcu. Na swoim koncie ma trzy solowe albumy muzyczne. Wystąpiła też w filmie "Starring". Była czterokrotnie zamężna: z Dannym Keoughem, Michaelem Jacksonem, Nicolasem Cagem i Michaelem Lockwoodem. 

Tina Turner (1939-2023)

Amerykańska wokalistka zmarła 24 maja 2023 roku po długiej chorobie. Do jej największych przebojów można zaliczyć takie hity, jak "The Best" czy "We Don't Need Another Hero". Była nie tylko piosenkarką, lecz także pisała teksty, była producentką i choreografką. Na swoim koncie miała wiele nagród, a jej płyty kilkukrotnie pokrywały się platyną. Otrzymała również nagrodę Grammy za całokształt twórczości. 

Tina TurnerTina Turner Tina Turner, AustinMini 1275 | Flickr

Paco Rabanne (1934-2023)

Francisco Rabaneda Cuervo, bo tak naprawdę nazywał się Paco Rabanne, był jednym z najpopularniejszych projektantów. Spod jego ręki wyszły chociażby kostiumy do kultowego filmu z Jane Fondą "Barbarella". Popularność zdobył w latach 60. Projektował dla domów mody Givenchy, Dior oraz Balenciaga. Dopiero później założył własny dom mody, z którym rozstał się dwie dekady temu. Zmarł 3 lutego 2023 roku w wieku 88 lat. 

Sinead O'Connor (1966-2023)

Sinead O'Connor była irlandzką piosenkarką, której największy singiel "Nothing Compares 2 U" z 1990 roku do dziś jest chętnie grany w stacjach radiowych. Karierę zaczęła w 1986 roku. Na swoim koncie wokalistka miała dziewięć albumów studyjnych. Choć dziś jest uznawana za jedną z największych artystek swojego pokolenia, to niegdyś musiała zmierzyć się z ogromną falą krytyki. 3 października 1992 roku w trakcie programu Saturday Night Live Sinead O'Connor podarła zdjęcie Jana Pawła II. Zrobiła to w proteście wobec postępowania Kościoła, który nie reagował w sprawie molestowania dzieci przez księży. Zmarła 26 lipca 2023 roku. Nie podano do wiadomości przyczyny zgonu. 

Tony Bennett (1926-2023)

Anthony Dominick Benedetto, czyli Tony Bennet nagrywał od 1949 roku. Był jednym z najlepszych wykonawców muzyki pop w latach 50. i wczesnych 60. Bennett odnotował ponowny wzrost kariery w latach 90., a później w nowym tysiącleciu. Na swoim koncie miał aż 18 nagród Grammy, a także dwie statuetki Emmy. Ponadto został uhonorowany nagrodą Recording Academy za całokształt twórczości. Zmarł 21 lipca 2023 roku. 

Angus Cloud (1998-2023)

Amerykański aktor zasłynął przede wszystkim dzięki roli Fezco w popularnym serialu "Euforia". Na wielkim ekranie zadebiutował w 2021 roku w filmie "Młodość w North Hollywood". Zmarł 31 lipca 2023 roku w wieku 25 lat z powodu nieumyślnego przedawkowania narkotyków. Tydzień wcześniej odbył się pogrzeb jego ojca. 

Sir Michael Gambon (1940-2023)

Sir Michael Gambon zyskał największą rozpoznawalność dzięki roli Aldousa Dumbledore'a w serii filmów o "Harrym Potterze", ale lista jego zawodowych osiągnięć jest znacznie dłuższa. Zaczynał od występów w The Edward/Macliammoir Gate Theatre w Dublinie. W 1989 roku rozpoczął karierę filmową od roli Alberta Spica w "Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek". Zmarł 27 września 2023 w wieku 82 lat.

Matthew Perry (1969-2023)

Matthew Perry zmarł 28 października 2023 roku. Największą popularność przyniosła mu rola Chandlera Binga w kultowym sitcomie "Przyjaciele". Był synem kanadyjskiej dziennikarki Suzanne Marie Morrison i byłego modela oraz aktora Johna Bennetta Perry'ego. Swoją pierwszą ekranową rolę dostał w 1987 roku w serialu "Second Chances". W późniejszych latach można go było zobaczyć w takich produkcjach, jak "Beverly Hills 90210" czy "Dzieciaki, kłopoty i my". 

Matthew PerryMatthew Perry Matthew Perry, Rich Fury/Invision/AP, File

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.