Nie żyje znana aktorka. Współpracowała z najlepszymi reżyserami. "Była niezwykle miła"

Media obiegła informacja o śmierci Joanny Merlin. Aktorka wystąpiła w pierwszej inscenizacji "Skrzypka na dachu" i pracowała jako dyrektorka castingowa dla najlepszych reżyserów teatralnych.

Nie żyje amerykańska aktorka i dyrektorka castingów, Joanna Merlin. Pochodząca z Chicago w stanie Illinois artystka zmarła 15 października 2023 roku. Miała 92 lata. To ona wystąpiła w pierwszej obsadzie "Skrzypka na dachu" na Broadwayu, gdzie wcieliła się w rolę Tzeitel, córki mleczarza Tevye. Kultowy musical miał premierę w 1964 roku. Merlin zasłynęła też rolami w znanych serialach telewizyjnych. W latach 2000-2011 odgrywała rolę sędzi Leny Pietrowskiej w serialu "Prawo i porządek: Sekcja specjalna". 

Zobacz wideo Aldona Orman miała wypadek w Albanii. Ledwo uszła z życiem

Nie żyje Joanna Merlin. Wykształciła kilka pokoleń aktorów. "Była niezwykle miła i wspierała mnie na uczelni"

Informację o śmierci Joanna Merlin pojawiły się m.in. na profilu New York Tisch Graduate Acting Program na Instagramie. Jak na razie nie wiadomo, co było bezpośrednią przyczyną śmierci aktorki. "Z przykrością przekazujemy wiadomość o śmierci naszej drogiej Joanny Merlin. Od 1998 roku Joanna była członkinią wydziału aktorskiego GRAD, gdzie uczyła kilka pokoleń naszych aktorów sztuki gestów psychologicznych Michaiła Czechowa, a także zajęć z Kariery i Kamery" - czytamy we wpisie. Pod oficjalnym komunikatem odezwali się byli uczniowie Merlin, którzy bardzo dobrze wspominają ją ze wspólnych zajęć. "Była niezwykle miła, wspierała mnie na uczelni i wciąż wysyłała ciepłe wiadomości po ukończeniu studiów" - napisała jedna z jej podopiecznych.

 

Joanna Merlin w swojej karierze współpracowała z najlepszymi reżyserami

Joanna Merlin była nie tylko aktorką i wykładowczynią, ale we wcześniejszych latach pracowała jako uznana dyrektorka castingów dla reżyserów takich jak m.in. Harold Prince, który był twórcą kultowych musicali takich jak "West Side Story", czy "Upiór w operze". "Joanna była aktorką, nauczycielką Czechowa i reżyserką castingu dla Harolda Prince’a, Stephena Sondheima, Bernarda Bertolucciego i Jamesa Ivory’ego. Bardzo będzie nam brakować jej kunsztu" - czytamy na oficjalnym profilu NYU Tisch’s Grad Acting Program na Instagramie. Joanna Merlin miała dwie córki ze związku małżeńskiego z Davidem Dretzinem, z którym związana była od 1965 roku. Rachel Dreitzin jest producentką filmów dokumentalnych, a jej siostra, Julie, para się aktorstwem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.