Wykształcenie polityków zaskakuje. Kaczyński nie skończył legalnie podstawówki. Komorowskiego skreślono z listy studentów

Jakie należy mieć wykształcenie, aby zostać politykiem? W wielu przypadkach wyuczona profesja polskich parlamentarzystów ma niewiele wspólnego z polityką. Dacie wiarę, że pośród polskich posłów jest perukarz, a nawet profesor entomologii.

Politycy sprawują władzę w kraju, mają wpływ na życie milionów obywateli, ale najczęściej budzą skrajne emocje. Ich życie prywatne budzi ogromne zainteresowanie. Sprawdzamy, jakie wykształcenie mają polscy politycy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wołodymyr Zełenski jest niższy niż myślicie. Największym zaskoczeniem były polski prezydent

Zobacz wideo Politycy ciężko pracują, by filmowcom nie brakowało inspiracji [Popkultura+]

Andrzej Duda 

Andrzej Duda pełni najważniejszą funkcję w państwie. Prezydent z wykształcenia jest prawnikiem. Ukończył studia na prestiżowym Uniwersytecie Jagiellońskim, na Wydziale Prawa i Administracji. Po studiach związał się zawodowo z uczelnią. W 2005 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych. 

Andrzej DudaAndrzej Duda Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl

Rafał Trzaskowski 

Prezydent Warszawy z wykształcenia jest politologiem. W 1996 roku został absolwentem stosunków międzynarodowych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył również filologię angielską na Wydziale Neofilologii UW i studia europejskie w Kolegium Europejskim w Natolinie. 

Trzaskowski RafałTrzaskowski Rafał KAPIF

Jarosław Kaczyński 

Prezes Prawa i Sprawiedliwości jest doktorem prawa. Jak się jednak okazało, nie skończył wszystkich klas podstawówki legalnie. Ujawnił tę tajemnicę w politycznej autobiografii "Polska moich marzeń". 

Zdarzyło mi się nie zdać z 10. do 11. klasy i mimo to wylądowałem w ostatniej klasie, a następnie po odkręceniu tego znalazłem się w liceum na Woli. Zdaje się więc, że prawdopodobnie nielegalnie skończyłem 11. klasę i zdałem maturę, a potem poszedłem na studia - pisze Kaczyński. - Tylko doktorat mam już chyba całkowicie legalny, ze względu na jego dawną konstrukcję prawną. Bo w zasadzie nie trzeba mieć dyplomu, żeby robić doktorat. On jest niezależny od wykształcenia. Mogę się bronić doktoratem, a poza tym mam prawdopodobnie legalnie skończone dziewięć klas - można było przeczytać w książce.

Jarosław KaczyńskiJarosław Kaczyński Fot. KAPiF

Donald Tusk 

Były premier jest historykiem. Skończył studia magisterskie na Uniwersytecie Gdańskim, jednak nie kontynuował kariery naukowej i zajął się polityką.

Donald TuskDonald Tusk Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Patryk Jaki 

Polityk z wykształcenia jest politologiem. W 2019 obronił doktorat na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej.

Patryk Jaki podczas konferencji podsumowującej jego pracę w ministerstwie (był wiceministrem sprawiedliwości w rządzie PiS). Warszawa, 3 czerwca 2019 r.Patryk Jaki podczas konferencji podsumowującej jego pracę w ministerstwie (był wiceministrem sprawiedliwości w rządzie PiS). Warszawa, 3 czerwca 2019 r. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

Stefan Niesiołowski

Polityk z wykształcenia jest biologiem. W tej dziedzinie uzyskał tytuł profesora w Katedrze Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii Uniwersytetu Łódzkiego. Stefan Niesiołowski specjalizuje się w entomologii, a więc w dziale zoologii zajmującej się owadami.

Wykształcenie polskich politykówWykształcenie polskich polityków Fot. Agencja Wyborcza.pl

Beata Szydło

Szydło z wykształcenia jest etnografem. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Była doktorantką na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ. Ukończyła również studia podyplomowe dla menedżerów kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz zarządzanie samorządem terytorialnym w Unii Europejskiej w Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

Beata SzydłoBeata Szydło fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl

Ewa Kopacz 

Posłanka z wykształcenia jest pediatrą i specjalistką od medycyny rodzinnej. Przez wiele lat pracowała w wyuczonym zawodzie w Radomiu i okolicach.

Ewa KopaczEwa Kopacz SŁAWOMIR KAMIŃSKI / Agencja Wyborcza.pl

Krystyna Pawłowicz 

Posłanka słynąca z ostrych i bardzo często wulgarnych wypowiedzi z wykształcenia jest prawniczką. Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie uzyskała stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa administracyjnego.

Krystyna Pawłowicz iKrystyna Pawłowicz i Fot. Agencja Wyborcza

Aleksander Kwaśniewski 

Wykształcenie byłego prezydenta swego czasu wywołało niemałe kontrowersje. Kwaśniewski chwalił się tytułem magistra, choć w rzeczywistości nie ukończył studiów prawniczych. W latach 1973-1977 studiował handel zagraniczny na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego. Nie zdał wszystkich egzaminów przewidzianych w programie studiów i nie złożył pracy magisterskiej.

Kwaśniewski wyjaśniał lubelskiemu prokuratorowi, że był przekonany, iż ma wyższe wykształcenie, ponieważ złożył wszystkie wymagane egzaminy na studiach. Pozostawał w tym przekonaniu do 1995 r., kiedy to Sąd Najwyższy wydał uchwałę, która przesądzała, że wyższe wykształcenie ma tylko osoba z tytułem magistra - czytamy na stronie Money.pl.

Jolanta Kwaśniewska, Aleksander KwaśniewskiJolanta Kwaśniewska, Aleksander Kwaśniewski Fot. KAPiF

Bronisław Komorowski 

Były prezydent również miał problemy, próbując zdobyć wyższe wykształcenie. W 1971 roku rozpoczął studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Rok później został skreślony z listy studentów po niezaliczeniu pierwszego roku, a w 1973 roku ponownie przyjęto go na studia. Udało mu się jednak uzyskać tytuł magistra. 

Bronisław KomorowskiBronisław Komorowski AP

Paweł Kukiz 

Paweł Kukiz z zawodu był muzykiem, a teraz występuje na scenie politycznej. Polityk ma średnie wykształcenie. Ukończył szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące w Niemodlinie.

Paweł KukizPaweł Kukiz Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Piotr "Liroy" Marzec

W przypadku byłego rapera sprawa wykształcenia wygląda podobnie jak u Pawła Kukiza. Polityk ukończył technikum budowlane i zakończył edukację, zdobywając średnie wykształcenie. 

Piotr Liroy-MarzecPiotr Liroy-Marzec Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Spodziewaliście się, że takie wykształcenie mają polscy politycy i polityczki? 

Więcej o:
Copyright © Agora SA