"Big Brother" zrobił z nich celebrytów. Florek został posłem, a przyczyny śmierci Baranowskiej do dziś nie są znane

Od startu pierwszej polskiej edycji "Big Brothera" minęło 21 lat. Ostatni odcinek kultowego show wyemitowano 17 czerwca 2001 r. Sprawdźmy, co dziś słychać u uczestników programu.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

"Big Brother" był pierwszym w Polsce programem, który zapoczątkował modę na reality-show i przyciągnął milionową publiczność przed telewizory. Pochodzący z różnych środowisk, zawodów i o barwnych charakterach uczestnicy codziennie gościli w domach Polaków. Choć zwycięzca był tylko jeden, to bez wątpienia każda z biorących udział w show osób zapisała się w pamięci widzów. Niektórzy kontynuowali karierę w show-biznesie, inni wycofali się z życia publicznego, traktując program jako jednorazową przygodę.

Zobacz wideo Uczestnicy Big Brothera w jacuzzi

Uczestnicy pierwszej edycji programu "Big Brother"

Anna Baranowska opuściła dom Wielkiego Brata na samym początku. Po tym, jak odeszła z "Big Brothera", wróciła do rodzinnego Lublina i zrezygnowała z życia publicznego. Mimo że nie zdobyła aż tak dużej popularności jak chociażby Klaudiusz Sevković, Piotr Gulczyński czy Manuela Michalak, to fani show nie zapomnieli o niej. Kiedy w 2007 roku okazało się, że nie żyje, wszyscy byli w ogromnym szoku. Do dzisiaj nie wiadomo, jak zginęła. Zmarła w wieku 44 lat.

Anna BaranowskaAnna Baranowska YouTube

Monikę Sewioło okrzyknięto naczelną skandalistką "Big Brothera". 24-letnia wówczas uczestniczka zasłynęła przede wszystkim nagą kąpielą pod prysznicem przed milionową widownią. Choć jej przygoda z programem zakończyła się bardzo szybko, bo odpadła już podczas drugiego głosowania telewidzów, to i tak zyskała swoje pięć minut sławy.

Po wyjściu z domu Wielkiego Brata postawiła na karierę muzyczną. Nagrała piosenkę "Urodziłam się, aby grać", która została wydana na specjalnej kompilacji muzyki z pierwszej edycji programu. Nawiązała również współpracę z zespołem Nietykalni, czego efektem była płyta zatytułowana "Wiatr’’. 

 
Największy szał był chyba przez pierwsze dwa lata, a potem wróciłam już do normalnego, codziennego życia - wyznała w rozmowie z Plotkiem.

Czym obecnie się zajmuje? Według ustaleń "Gazety Krakowskiej" Monika Sewioło zawodowo spełnia się w marketingu.

Monika SewiołoMonika Sewioło Agencja Wyborcza.pl, Instagram/@monikasewiolo

Sebastian Florek do położonego pod Sękocinem domu Wielkiego Brata wszedł w marcu 2001 roku. Widzowie polubili go za poczucie humoru i dystans do siebie. Z programem pożegnał się jako trzeci. Gdy wrócił do rodzinnej miejscowości, sprzedał należący do niego tartak i skupił się na karierze politycznej. Jesienią 2001 wygrał wybory parlamentarne i z listy SLD dostał się do Sejmu. Od tego momentu dzielił życie między Warmią a Warszawą. Kilka lat później startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Nie udało się jednak zrealizować tego planu, po czym zrezygnował z polityki. Obecnie, jak donosi "Super Express", prowadzi gospodarstwo rolne i zajmuje się agroturystyką.

WYBORY PARLAMENTARNE 2001WYBORY PARLAMENTARNE 2001 Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Wyborcza.pl

Piotr Lato był jednym z najbardziej lubianych uczestników pierwszej edycji "Big Brothera". Z programem pożegnał się ze względu na złamanie regulaminu (rozmawiał o nominacjach z Sebastianem Florkiem). Kilka lat po zakończeniu kultowego show wziął udział w czwartej edycji "Idola". Pomimo tego, że zaszedł w programie daleko i marzył o karierze muzycznej, słuch po nim zaginął i nie kontynuował przygody ze światem show-biznesu. Zrezygnował z blasku fleszy, by spełniać się w roli menadżera ds. marketingu w firmie deweloperskiej. Pracował też nad własnym materiałem muzycznym.

Lato przypomniał o sobie w 2011 roku, gdy wystąpił w pierwszej edycji "The Voice of Poland". Wówczas żaden z jurorów nie wybrał go do swojej drużyny. Plusem udziału w castingu było poznanie obecnej  partnerki Karoliny Charko, która zaszła w muzycznym show do ćwierćfinału. Para podjęła decyzję, że ponownie spróbuje sił w programie i jako duet wystąpili w 12. edycji show. 

Piotr LatoPiotr Lato Screen: YouTube/TVN Talent Show

Grzegorz Mielec w pamięci fanów "Big Brothera" zapisał się przede wszystkim za sprawą romansu z inną mieszkanką domu Wielkiego Brata, Karoliną Pachniewicz. Po opuszczeniu show Mielec wyprowadził się z Polski i zamieszkał w Brazylii, gdzie zajmuje się prowadzeniem edukacji o polskiej kulturze. Jak się okazuje, jakiś czas temu zagrał również w telenoweli. W rozmowie z portalem Plejada opowiedział nieco o swojej pracy.

Zawodowo zajmuję się promowaniem polskiej kultury w Brazylii. Wiele osób kojarzy tu polskie nazwiska takie jak Lech Wałęsa, Jan Paweł II, Maria Skłodowska-Curie. Moim zadaniem jest opowiadanie o dokonaniach wielkich Polaków za granicą, zapraszamy tu polskie zespoły, organizujemy różne wystawy sztuki i spotkania z Polakami - opowiadał.

Grzegorz MielecGrzegorz Mielec YouTube, Instagram/@gregmielec

Karolina Pachniewicz była najmłodszą uczestniczką pierwszej edycji "Big Brothera". Kiedy wzięła udział w programie, miała 21 lat. Pojawienie się w telewizji nie przyniosło jej jednak kariery w show-biznesie, którą zrobili niektórzy z uczestników. Podobnie jak Grzegorz Mielec, ona także zamieszkała poza granicami Polski. 15 lat temu przeprowadziła się do Anglii. Wraz z partnerem mieszkają w Manchesterze.

Karolina PachniewiczKarolina Pachniewicz Instagram/@bogoosha_, YouTube

Piotr Gulczyński, czyli Gulczas, jest jednym z najbardziej medialnych uczestników show. Widzowie pokochali go za poczucie humoru i ogromny dystans. Choć nie dotarł to wielkiego finału, to i tak zyskał wielką sławę. Niedługo po tym, jak opuścił program, wydał książkę "Tajemnice domu w Sękocinie", w której ujawnił wiele sekretów programu. Na fali jego popularności powstał film "Gulczas, a jak myślisz…", w którym wzięli udział uczestnicy show. Co ciekawe, do tej pory utrzymuje dalej kontakt z Alicją Walczak i Klaudiuszem Ševkoviciem. Niedawno w mediach społecznościowych pojawiło się ich wspólne zdjęcie.

 

Prywatnie 54-letni dziś Piotr Gulczyński ma 23-letniego syna Igora z pierwszego małżeństwa i dziesięcioletnią córkę z drugiego związku. Czym zajmuje się dziś?

Pracuję jako parkingowy u mojej żony - powiedział podczas wizyty w telewizji śniadaniowej.

Piotr GulczyńskiPiotr Gulczyński Instagram@gulczas.toja, YouTube

Klaudiusz Ševković, po opuszczeniu domu Wielkiego Brata, nie mógł narzekać na brak ofert pracy. Na antenie TVN prowadził własny program kulinarny "Wielka niespodzianka Klaudiusza". Następnie w telewizji Silesia występował w show "Klaudiusz & Cooking" oraz przyjął posadę prezentera w "Telezakupach Mango". Próbował również swoich sił w muzyce, wydając płytę "Optymista", a także napisał dwie książki. Po czasie jednak zrezygnował z show-biznesu i zaangażował się w sport. Pełnił funkcję prezesa klubu piłkarek ręcznych Ruchu Chorzów oraz późniejszej Superligi (gdzie aktywnie działa do chwili obecnej), dyrektora młodzieżowej reprezentacji Polski i menedżera reprezentacji Polski w piłce ręcznej kobiet. Sportowe zacięcie realizuje także, grając w golfa i wydając magazyn "Silesia Business & Life".

Klaudiusz ŠevkovićKlaudiusz Ševković Instagram/@klaudiusz.sevkovic YouTube

Patrząc na zdjęcia Alicji Walczak, można odnieść wrażenie, że jej wygląd nie zmienił się aż tak bardzo od czasu występu w "Big Brotherze". Udział w show skłonił ją do podjęcia studiów dziennikarskich i obecnie pracuje w tym zawodzie. Po zakończeniu show przez jakiś czas była jeszcze obecna w mediach. Brała udział w pokazach mody, wystąpiła także w dwóch filmach: "Gulczas, a jak myślisz?" oraz "Yyyreek!!! Kosmiczna nominacja". Alicja Walczak miała także nowotwór. Lekarze zdiagnozowali u niej raka drobnokomórkowego płuc. Na szczęście udało jej się odzyskać zdrowie.

Alicjia WalczakAlicjia Walczak Instagram, YouTube

Małgorzata Maier była o krok od zgarnięcia głównej nagrody w programie. Ostatecznie zajęła w nim trzecie miejsce. Po latach przyznała, że żałuje decyzji o wzięciu udziału w show.

Żałuję, że poszłam do "Big Brothera", bo wiodłam naprawdę super życie, a po programie odwróciło się do góry nogami i stanęło na głowie. Nie mogliśmy wrócić do dotychczasowej pracy. Nie dlatego, że nam sodówka uderzyła do głowy, tylko dlatego, że gdziekolwiek się nie pokazaliśmy, zbierało się zbiegowisko i nie dało się normalnie pracować - powiedziała w rozmowie z portalem Onet.pl w 2014 roku.

Małgorzata Maier przyznała, że tak duża rozpoznawalność była wówczas dla niej czymś uciążliwym, ponieważ pod jej dom na Śląsku podjeżdżały prawdziwe tłumy. Niewątpliwie jednak udział w programie otworzył jej drzwi do medialnej kariery. Po jego zakończeniu Maier dostała pracę w TVN-ie. Prowadziła programy "Kto Was tak urządził?" i "Dom pełen marzeń", w których odnawiała ludziom mieszkania. Obecnie zajmuje się ceramiką. Tworzy i sprzedaje piękne zastawy obiadowe, wazony, misy.

Małgorzata MaierMałgorzata Maier Instagram/@ceramic_maier YouTube

Tuż po zakończeniu "Big Brothera" to właśnie Manuela Michalak mogła się pochwalić największą sławą. Była współprowadzącą program satyryczny "Maraton uśmiechu", wystąpiła też w serialu "WaWa Non Stop". Później jednak jej przygoda z telewizją się zakończyła, a Manuela zajęła się czymś innym. Ukończyła studia psychologiczne, a obecnie prowadzi własne biznesy, zajmuje się m.in. dystrybucją suplementów zdrowia oraz sprzedaje włosy do przedłużenia. Oprócz tego bardzo dużo podróżuje po świecie. W 2002 roku wyszła za mąż za Tomasza Jabłońskiego, jednak jej małżeństwo nie przetrwało próby czasu. W jednym z wywiadów przyznała, że do dziś przyjaźni się z byłym mężem.

Manuela MichalakManuela Michalak Instagram/@manuela_bbf Agencja Wyborcza.pl

Główną nagrodę w pierwszej polskiej edycji programu "Big Brother" zgarnął Janusz Dzięcioł, komendant straży miejskiej ze Świecia. Zwycięstwo okazało się dla niego przepustką do kariery nie tylko w mediach. Na fali popularności Dzięcioł poszedł w politykę. Po kilku latach znalazł sobie jednak nowe zajęcie. Do osiągnięcia wieku emerytalnego, czyli do 2018 roku, pracował w ośrodku pomocy społecznej w Świeciu. Zginął w 2019 r. na przejeździe kolejowym w miejscowości Biały Bór, gdzie mieszkał. Miał 66 lat.

Janusz DzięciołJanusz Dzięcioł Agencja Wyborcza.pl YouTube

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.