Oglądaliście Justynę Żyłę, która "pierze brudy do czysta"? Ja obejrzałam. Ten program to pomyłka. I to niebezpieczna

Program Justyny Żyły w telewizji "Active Family" wystartował w grudniu, ale jakoś o nim cicho. I dobrze. Im ciszej o tym "formacie", tym lepiej dla wszystkich. A dla Żyły szczególnie.

Jeśli nie wiecie, kim jest nowa celebrytka Justyna Żyła, spieszę z wyjaśnieniem. To była już żona skoczka, Piotra Żyły. Sławę zawdzięcza publicznemu praniu brudów na temat swojego rozstania. Opowieści o tym, jak zły jest Piotr zaowocowały sesją w "Playboyu", zaproszeniem do udziału w "Tańcu z Gwiazdami" i własnym programem - "Pierzemy brudy do czysta". Na tańce Justyny musimy jeszcze chwilę poczekać, ale program, w którym godzi zwaśnionych członków rodziny, można już oglądać.

O co w tym chodzi?

Koncepcja jest prosta. Żyła ma mediować między osobami, które nie są w stanie się dogadać. Darujmy sobie ironiczne uwagi, że szewc bez butów chodzi, bo przecież każdy zasługuje na szansę. Może Justyna ma wielki talent i kilkoma zdaniami potrafi przekonać pokłóconych ludzi do zakopania wojennego topora? Po obejrzeniu jej programu wiem już, że nie ma.

Program zaczyna się mocnym wejściem w rockowym klimacie. Przygaszone światła, muzyka i oto wchodzi ona, cała na czarno. Staje i zdecydowanym spojrzeniem okazuje gotowość. Tak wygląda czołówka. Potem wszystko się sypie.

Widziałam dwa odcinki programu. W pierwszym teściowa wyzywała swoją synową od "lafirynd", a ta błagała ją, by dołączyła do terapii, na którą chodzi ze swoim mężem, a jej synem. W drugim małżonka próbowała przekonać męża, by po 25 latach od ślubu przestał kontrolować każdy jej krok. Kobieta przedstawiła swojego wybranka jako tyrana. Na dodatek, kiedy mężczyzna pojawił się na spotkaniu, okazało się, że nie wiedział, w jakim programie bierze udział. Myślał, że chodzi o reportaż o małżeństwach z długim stażem. A tu niespodzianka, naprzeciwko siedzi całkowicie nieporadna w tej sytuacji Justyna. Próbuje nawiązać kontakt z bohaterami, ale widać, że zupełnie nie wie, co robi.

Wszystko nie tak

Streszczę akcję programu, bo warto, byście wiedzieli, że ludzie, którzy tam przychodzą, powinni udać się na terapię do dobrego specjalisty. Mąż uważa, że jest wodzem, bo jest mężczyzną i kobieta bez niego po prostu sobie nie poradzi.

Moja żona jest ładna, umiejąca się ubrać, można powiedzieć, że mądra - tak opisuje zalety ukochanej.

Potem dowiadujemy się, że nie pozwala jej spotykać się samej z koleżankami, a jego nadzór sięga tak daleko, że mówi jej, w co ma się ubierać i nie pokazuje nawet jak obsługiwać zmywarkę czy pralkę, bo jeszcze zepsuje. Sprawuje nad nią całkowitą kontrolę, jego biedna żona chce więc, by przed kamerami obiecał, że ten krótki sznur choć trochę poluzuje.

W czasie programu padają szowinistyczne teksty, bo mężczyzna nie kryje się z tym, że kobiety uważa za umysłowo niedorównujące mężczyznom. Jak reaguje na to Justyna Żyła? Nerwowo chichocze. 

Terapeuta potrzebny od zaraz

Problemy tych ludzi ewidentnie Żyłę przerastają. Przez cały program, który trwa około 35 minut, mówi parę zdań i to takich, które nie wnoszą zbyt wiele (dowiadujemy się np. że podobnie jak umęczona żona i ona jest spod znaku raka). Przez większość czasu przestraszonymi oczami po prostu patrzy. Albo się uśmiecha. Trudno się jej dziwić, bo mediacje to trudna sztuka i o ile nie rodzisz się z talentem, uczysz się ich na studiach i kursach. Co sprawia, że ci ludzie idą ze swoimi problemami do telewizji? Zakładając, że nie są to aktorzy, to serio nie mam pojęcia.

Robię w domu to, co mężczyzna, nie będę stał przy garach. Obsługuję pralkę, nie pokażę jej jak to się robi, bo to domena mężczyzn. Jak kobieta dotknie sprzętu, to się psuje - mówi zadowolony z siebie małżonek.
O, tu się nie zgodzę - nieśmiało wtrąca Żyła.
Pani jest jeszcze młoda, nic nie wie - ripostuje szowinista.

To kolejny przykład "rozmowy":

Pani zabiera głos, jakby była Pani w tematyce dogłębnie - mówi mężczyzna.
Troszeczkę jestem - odpowiada Żyła.
Nie.

Koniec wymiany zdań, prowadząca dalej grzecznie siedzi w swoim kącie. I choć program zakończył się happy endem, czyli pan obiecał poluzować sznur o 15 procent (?!), a żona obwieściła mu, że w takim razie jedzie z koleżankami na Wyspy Kanaryjskie, na napisach końcowych nie mamy wrażenia, że katharsis się zadziało i wszystko się zmieni. Bo w czasie tej półgodzinnej dyskusji, której brakuje prowadzącego, nie dzieje się po prostu nic.

Pewnie większość z Was pamięta Ewę Drzyzgę i jej "Rozmowy w toku". Dziennikarka potrafiła rozmawiać z ludźmi. Wyciągała z nich ich historie, umiała zrugać, ostro zaoponować, wykazać współczucie i wskazać drogę. Czy kiedykolwiek pozwoliła jednemu bohaterowi udowadniać, że drugi jest za głupi na włączenie zmywarki po prostu stojąc i się uśmiechając? Nie, bo miała ten naturalny dar.

Pokłóceni ludzie, których godzi prowadzący to format uwielbiany przede wszystkim w USA. Ale prowadzący to zawsze osoba, która budzi respekt, ma charyzmę, często też lata doświadczenia w pracy z ludźmi. A w Polsce, gdzie nadal pójście do psychologa to dla wielu ludzi tabu, ten program robi więcej szkód niż może się wydawać. Zamiatanie problemu pod dywan, żeby Żyła już sobie poszła jako remedium na problemy w rodzinie? To jak witamina C na grypę. Chcecie się wyleczyć - idźcie do specjalisty, terapia to nie wstyd, a coś zupełnie normalnego. Na pewno normalniejszego niż pranie brudów przed przerażoną swym zadaniem Justyną Żyłą. Niech celebryci sobie tańczą, śpiewają i gotują, ale proszę, niech nie bawią się w psychologów.

Justyna Michalska

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (110)
Oglądaliście Justynę Żyłę, która "pierze brudy do czysta"? Ja obejrzałam. Ten program to pomyłka. I to niebezpieczna
Zaloguj się
 • Gość: lena

  Oceniono 84 razy 82

  tak jest, gdy zatrudnia się laika do prowadzenia programu, a Justysia jest TOTALNYM, WIELOKROTNYM amatorem - jako osobowość telewizyjna, redaktorka tv, dziennikarka, psycholog, człowiek potrafiący kłócić się z exem w sposób kulturalny itp, itd... myślałam, że producenci programów już nić durniejszego (niż to,co dzieje się w tv różnych stacji) wymyślić nie są w stanie, a jednak... ICH DURNOTA NIE ZNA GRANIC !!!! ale i tak najbardziej oberwie się Żyle, że zgodziła się na udział w tym badziewiu i bardzo dobrze !!! niech to będzie przestrogą dla tych z wielkim parciem na szkło którym zostały ostatnie DZIAŁAJĄCE komórki mózgowe !!!

 • Gość: jurek

  Oceniono 75 razy 69

  przeraża mnie, że ktoś to ogląda

 • Gość: li

  Oceniono 53 razy 49

  serio marnujecie miejsce na opisywanie program który jest wyreżyserowany od Ado Z? jeli Justyna uwierzyła ze to serio to ,,,a już jak uwierzyła ze ona może pomóc to w ogóle nie mam słów

 • Gość: Zed

  Oceniono 46 razy 46

  No i dostała to czego chciała. Ma swój program w TV, po trupach swojej rodziny ale ma.

 • Gość: ewelina

  Oceniono 50 razy 46

  ciekawe jak dalece 'zona żyły' jeszcze się skompromituje....bo z niczego nie jest znana poza bycia była zoną, a ewidentnie ma parcie na szkło

 • Gość: mg

  Oceniono 44 razy 42

  To, że prała publicznie swoje brudy, nie znaczy, że umie poprowadzić program w tv. Już samo to, że je prała, powinno ją wykluczyć jako osobę publiczną

 • gazkom

  Oceniono 47 razy 39

  Active Family? O, widzę, że pani Żyła pracuje też za granicą.
  "Pewnie większość z Was pamięta Ewę Drzyzgę i jej "Rozmowy w toku". Dziennikarka potrafiła rozmawiać z ludźmi."
  U pani Drzyzgi gdzieś w pierwszych programach to może byli prawdziwi ludzie, z prawdziwymi problemami. Potem to już statyści. Moja znajoma raz była widowni i zdawała ustawione pytania i dwa razy na scenie. Raz jako maltretowana żona, a drugi jako żona bijące swojego męża :D

 • Gość: Lidka

  Oceniono 38 razy 38

  Raczej nie aktorzy, ale kasę pewnie za występ w programie muszą dostać pokaźną. Innego sensu nie wiedzę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX