Suchy szampon - działanie i zastosowanie

Suchy szampon - nowoczesny kosmetyk, który pozwala łatwo "reanimować" stan włosów i przywrócić im dobry wygląd.

W jaki sposób działa suchy szampon?

Głównym składnikiem suchych szamponów jest proszek absorbujący sebum i unoszący włosy u nasady. Bardzo często rolę tę pełni skrobia (ziemniaczana albo ryżowa) lub talk. Kosmetyk najczęściej występuje w postaci aerozolu, który wygodnie jest rozpylić na włosach. Jego działanie polega na wchłanianiu nadmiaru sebum, które sprawia, że włosy pachną nieświeżo, sklejają się i wyglądają na przetłuszczone, a skóra głowy swędzi. Po zastosowaniu suchego szamponu włosy odzyskują świeżość prawie tak, jak po myciu. Wyglądają o wiele lepiej, podnosi się także uczucie komfortu.

Jak stosować suche szampony?

Należy rozpylić produkt na dokładnie rozczesanych włosach, w szczególności przy skórze. Po pokryciu każdego pasma pozostaje odczekać minutę i pochylić głowę, by dokładnie wyczesać proszek. Aby zniwelować jego widoczność do zera, warto zdecydować się na produkt dostosowany do własnego koloru włosów. Po zastosowaniu suchego szamponu lepiej unikać produktów do stylizacji. Trzeba też pamiętać, że suchy szampon nie zastępuje mycia włosów - jedynie poprawia ich wygląd, a jego działanie utrzymuje się do kilku godzin.

Batiste suche szamponyBatiste suche szampony Batiste suche szampony

Kiedy warto kupić suchy szampon?

Istnieje bardzo wiele sytuacji, w których suchy szampon może być przydatnym, wręcz niezastąpionym kosmetykiem. Oto kilka z nich:

1. Podróż w trudniejszych warunkach, z utrudnionym dostępem do sanitariatów.

2. Treningi i branie prysznica po nich, szczególnie zimą, gdy suszenie włosów lub czekanie, aż wyschną, zabrałoby mnóstwo czasu.

3. Awaryjne sytuacje - zaspanie do pracy, brak czasu na zabiegi pielęgnacyjne (a zwłaszcza suszenie i układanie włosów).

4. Chęć przedłużenia okresu od jednego mycia włosów do drugiego - czyli zmniejszenia przetłuszczania.

5. Dla posiadaczek i posiadaczy włosów, które bardzo szybko się przetłuszczają - nie zawsze można umyć włosy co 12 lub 24 godziny, w sytuacjach awaryjnych, na które posiadacze takich włosów są narażeni często, suchy szampon naprawdę pomaga.

Najpopularniejsze i polecane produkty

Głównym producentem suchych szamponów na polskim rynku jest Batiste. Marka ma w swojej ofercie wiele rodzajów suchych szamponów o rozmaitych działaniach. Są dostosowane do różnych kolorów włosów, niektóre z nich mocniej unoszą włosy u nasady, inne zapewniają dłuższe trwanie odświeżenia. Oprócz popularnych szamponów Batiste, można dziś zaopatrzyć się również w szampony takich producentów, jak Syoss lub Isana. Warto wypróbować kilka - działanie zmienia się nie tylko ze względu na producenta i skład, ale także na typ włosów.

Suche szampony - piękne włosy bez mycia głowySuche szampony - piękne włosy bez mycia głowy Fot. Mat. prasowe

Zamiast suchego szamponu - domowe sposoby

Istnieje także kilka skutecznych, domowych trików na zastąpienie suchego szamponu, gdy akurat go zabraknie:

1. Puder (zasypka) dla dzieci - zawarty w nim talk absorbuje sebum i uspokaja skórę głowy.

2. Skrobia ziemniaczana lub kukurydziana - również wykazują właściwości absorbujące, a w połączeniu z kakao nie są widoczne na włosach ciemnobrązowych.

3. Puder bambusowy - można go zastosować do odświeżenia włosów, niekiedy bywa połączony z proteinami jedwabiu.

Warto pamiętać, że stosowanie domowych sposóbów nie daje gwarancji efektu tak samo dobrego, jaki przynosi stosowanie suchego szamponu. Przede wszystkim, zamienniki trudno się aplikuje, mogą być też widoczne na włosach nawet po bardzo starannym i długim wyczesywaniu. Trudno też wyobrazić sobie zabieranie skrobi ziemniaczanej w podróż, gdy bagaż jest ograniczony - o wiele wygodniejszy będzie aerozol. 

Więcej o: