Szerokie zastosowanie sody oczyszczonej

Soda oczyszczona to cudowny środek, który ma wiele zastosowań. Poznaj kilka z nich, bo nie raz będzie naprawdę przydatna.

Soda oczyszczona to jeden z tych preparatów, których nie może zabraknąć w gospodarstwie domowym. Dzięki niej można pozytywnie wpłynąć na wiele aspektów życia codziennego, jak chociażby pranie. Warto poznać, jak wiele ma zastosowań, aby móc wykorzystywać ja w kryzysowych sytuacjach i ułatwiać sobie codzienność w gospodarstwie domowym.

Czym jest soda oczyszczona?

Soda oczyszczona to po prostu wodorowęglan sodu. Jej pozytywne działanie znane jest od bardzo dawna – już za czasów kolonialnej Ameryki odkryto, że można ją z powodzeniem wykorzystywać w kuchni. Jej podstawowe działanie odnosi się do: działania czyszczącego, neutralizowania zapachów, pochłaniania zapachów. W związku z tym można ją wykorzystać w kuchni, w kosmetyce, a nawet w pralni. Nie zawiera żadnych sztucznych składników, dzięki czemu jej działanie na skórę jest całkowicie bezpieczne. Nie podrażnia ani nie ma działania toksycznego, dlatego tym bardziej warto skusić się na zabiegi z jej wykorzystaniem.

Soda oczyszczona w kosmetyce

Naturalne, domowe metody wpływania na lepszy wygląd skóry stają się modne i szeroko wykorzystywane, dlatego  warto wiedzieć, że i soda oczyszczona na twarz działa znakomicie – jest w stanie pozytywnie wpłynąć na stan skóry.

Po pierwsze, można z niej przygotować peeling własnej roboty. Wystarczy ją zmieszać z pastą do mycia twarzy, aby uzyskać skórę oczyszczoną oraz gładką. Taki peeling można też stworzyć, wykorzystując sodę połączoną z oliwą z oliwek. Jeśli ktoś zmaga się z wrażliwą skórą i po depilacji nie może stosować żadnych antyperspirantów, to soda oczyszczona pomoże mu zwalczyć problem. Wystarczy natrzeć nią ciało, aby zatrzymać nieprzyjemne skutki pocenia się, czyli przede wszystkim nieświeży zapach.

Aby odświeżyć powietrze w mieszkaniu, do wody należy dodać sodę oczyszczoną, dzięki czemu w domu będzie ładnie pachniało.Aby odświeżyć powietrze w mieszkaniu, do wody należy dodać sodę oczyszczoną, dzięki czemu w domu będzie ładnie pachniało. Fot. Shutterstock

Soda oczyszczona na wągry sprawdzi się znakomicie dzięki swoim właściwościom oczyszczającym. Aby przeprowadzić domowy zabieg z jej użyciem, wystarczy przygotować starą szczoteczkę do mycia zębów oraz wodę. Wodę trzeba połączyć z łyżeczką sody oczyszczonej, aż powstanie substancja o konsystencji pasty. Taką pastę za pomocą szczoteczki trzeba nałożyć na te miejsca twarzy, gdzie występują wągry (nos, broda, policzki) i wmasowywać przez kilka minut. Po tym czasie substancję trzeba spłukać.

Oczywiście jednorazowe zastosowanie nie wystarczy. Zabieg trzeba powtarzać systematycznie co najmniej dwa razy w tygodniu, aby pozbyć się wszystkich widocznych na skórze wągrów.

Soda oczyszczona na zęby to także popularny sposób radzenia sobie z nieświeżym oddechem. Można jej używać samodzielnie, ale też dodawać do zwykle używanej pasty. Dzięki sodzie zauważy się naprawdę pozytywne efekty, a będą to: odświeżenie oddechu, wybielenie zębów, redukcja kamienia nazębnego oraz zapobieganie powstawaniu próchnicy. Równie dobrze można ją wykorzystać do czyszczenia protez zębowych czy aparatów na zęby – w takich przypadkach wystarczy przygotować roztwór sody z wodą i zanurzyć tam przedmioty do czyszczenia.

Wybiela zęby. Z wody utlenionej i sody oczyszczonej przygotuj pastę. Szoruj nią zęby przez kilka dni, a Twoje zęby będą białe, jak nigdy dotąd. Ponadto woda utleniona rozpuści kamień nazębny.Wybiela zęby. Z wody utlenionej i sody oczyszczonej przygotuj pastę. Szoruj nią zęby przez kilka dni, a Twoje zęby będą białe, jak nigdy dotąd. Ponadto woda utleniona rozpuści kamień nazębny. Fot. Pixabay.com/CCO

Soda oczyszczona – właściwości zdrowotne

Soda oczyszczona ma tak dobre właściwości, że pozwala oczyszczać organizm z toksyn i wyregulować pH. Przydaje się, kiedy zachodzi potrzeba neutralizowania kwasów, zapobiegania wrzodom żołądka czy też neutralizowania zgagi. W jej działaniu chodzi oczywiście o to, że jest w stanie wspomóc zmniejszanie takich dolegliwości, a nie całkowicie im zapobiega. W przypadku zgagi jej działanie polega na neutralizowaniu kwasu żołądkowego, co sprawia, że palenie w przełyku zmniejsza się i nie jest tak dojmujące. Jeśli chodzi o likwidowanie zakwaszenia organizmu, to soda potrafi znormalizować pH w organizmie i doprowadza do detoksykacji organizmu.

Przy wszystkich powyższych dolegliwościach ważne jest, aby roztwory z sody oczyszczonej były stosowane regularnie, bo tylko takie stosowanie jest  w stanie dać naprawdę dobre efekty. Jednak jednocześnie nie można tego robić dłużej niż trzy tygodnie.

Soda oczyszczonaSoda oczyszczona Shutterstock

Można ją z powodzeniem wykorzystywać jako płukankę, dzięki czemu wspomoże leczenie kataru czy bólu gardła. W takim przypadku przydatne będą też inhalacje na bazie sody – do miski trzeba wlać gorącą wodę, a do niej dodać jedną łyżkę sody oczyszczonej. Nachylając się nad miską i przykrywając całą głowę ręcznikiem, należy wdychać opary. Dzięki regularnym inhalacjom można poczuć ulgę w takich dolegliwościach. Warto wiedzieć, że soda wykorzystywana jest też jako krople do nosa – przygotowuje się je, dodając ćwierć łyżeczki do wody. Po wymieszaniu można zaaplikować parę kropel do nosa, aby odczuć ulgę.

Wytwarzając w domowych warunkach pastę z wody i sody, można skutecznie wpływać na gojenie się ran po ukąszeniach.

Często pojawia się informacja, że soda oczyszczona ma wpływ na raka i to duży lepszy niż stosowane zwykle terapie. Podobno to bardzo dobry sposób, jeśli połączy się sodę i cytrynę: cytryna ma działanie przeciwutleniające, przez co hamuje procesy oksydacyjne, a soda ma wspomagać jej działanie przez normowanie pH organizmu. Jednak w zasadzie nie ma żadnych jednoznacznych informacji ani badań, które wskazywałyby na jakieś sukcesy podczas stosowania sody oczyszczonej na chorobę nowotworową.

Soda przydaje się do łagodzenia oparzeń słonecznych, jeśli doda się ją do kąpieli. Poza tym sprzyja leczeniu ran i podrażnień, dlatego za jej pomocą można przemywać takie miejsca.

 

Sprawdzi się nawet w przypadku małych dzieci, które doznały pieluszkowego zapalenia skóry. Jeśli sodę rozpuści się w wodzie, to taką mieszanką można przemywać podrażnione miejsca, aby szybko uzyskać dobry efekt.

Także nerki i układ moczowy skorzystają ze skutecznego działania sody oczyszczonej. W takim przypadku należy pić roztwór sody z wodą oraz niewielką ilością soku z cytryny. To wystarczy, aby wspomóc leczenie infekcji dróg moczowych, zapalenie pęcherza moczowego oraz wspomóc działanie nerek. Bardzo dobre rezultaty można uzyskać, jeśli doda się nieco sody oczyszczonej do kąpieli.

W gospodarstwie domowym

Soda jest często stosowana przez gospodynie domowe, które nie chcą korzystać ze zwykłych propozycji sklepowych, chemii gospodarczej, aby czyścić różne elementy, znajdujące się w domu. Przykłady można mnożyć.

Jeśli zmiesza się ją z octem i naniesie wewnątrz muszli klozetowej, to po kilku godzinach będzie ona całkowicie wyczyszczona – mieszaninę wystarczy zdjąć za pomocą szmatki. Przydaje się również w walce z pleśnią, np. tą pojawiającą się na zasłonce prysznicowej. Trzeba ją tylko zmieszać z odrobiną mydła i octu, aby zauważyć pozytywne efekty. Pleśń da się też ściągnąć z płytek w łazience – w tym przypadku wystarczy dwie łyżki sody rozpuszczone w litrze wody.

Gospodynie domowe doskonale radzą sobie z przypalonymi garnkami czy mocno zabrudzonymi naczyniami właśnie używając sody oczyszczonej. Skuteczność jest gwarantowana, wystarczy połączyć ją ze zwykłym płynem do mycia naczyń. Po całej nocy odmaczania za pomocą takiej mieszaniny rano można usunąć zabrudzenie całkowicie. Jej działanie jest też widoczne w usuwaniu plam z oleju czy smaru, śladów ze ścian czy podczas czyszczenia mebli.

Wspomaga także usuwanie brzydkich zapachów z lodówki, odświeżaniu poduszek czy długo używanych butów, a nawet zmywarki. Dzięki niej można skutecznie usunąć przykry zapach śmieci z szafki i pojemników na odpady.

 

Doskonale sprawdzi się również przy praniu. Wystarczy dodać pół szklanki sody oczyszczonej, kiedy włącza się pranie jasnych rzeczy. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi można uzyskać pranie bielsze i bardziej higieniczne. A jeśli pierze się ręcznie, to z powodzeniem można jej użyć zamiast proszku do prania. A jeśli konieczne jest usunięcie większych zabrudzeń, to sodę należy pomieszać z wodą utlenioną i zwykłą wodą i taką mieszankę nałożyć delikatnie na plamę. Potem ubranie można normalnie wyprać.

 

Nie sposób wymienić wszystkich właściwości, jakie posiada soda oczyszczona. Pewne jest, że warto ją mieć w domu, aby móc skorzystać z niej w razie potrzeby. A potrzeby te mogą być różne: od kosmetycznych, przez kuchenne, aż po lecznicze. W każdym przypadku można osiągnąć świetne rezultaty.

red

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.