Zofia Kucówna nie żyje. Aktorka miała 90 lat. "Opuściła swój ukochany Skolimów"

6 kwietnia zmarła Zofia Kucówna. Aktorka znana widzom z ról w głośnych produkcjach, jak "Syzyfowe prace", "Spirala" czy "Egzamin z życia" niebawem świętowałaby 91. urodziny.

6 kwietnia do mediów dotarła przykra wiadomość o śmierci wybitnej aktorki teatralnej i filmowej Zofii Kucówny. O jej odejściu za pośrednictwem mediów społecznościowych jako pierwszy poinformował Związek Artystów Scen Polskich.

Zobacz wideo Śmierć Ledgera łączono z rolą "Jokera". Jakubik po "Wołyniu" miał koszmary. Granie w tych filmach przypłacili zdrowiem

Nie żyje Zofia Kucówna

Związek Artystów Scen Polskich na swoim oficjalnym fanpage'u podał, że Zofia Kucówna zmarła 6 kwietnia. Nie wskazano jednak, jaka była przyczyna śmierci artystki. Przypomniano jednak, że od lat zamieszkiwała Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. We wzruszających słowach pożegnano aktorkę, która w maju tego roku skończyłaby 91 lat. 

Żegnamy Zofię Kucównę - znakomitą aktorkę, pedagożkę, autorkę książek, społeczniczkę. Dzisiaj opuściła swój ukochany Skolimów, miejsce bliskie Jej sercu, któremu oddała swój czas i siły, o które troszczyła się przez całe lata, zarażając tym młode pokolenie swoich studentów, pozostawiając nas w smutku, żalu i zadumie… Zofia Kucówna (12.05.1933 - 6.04.2024)

- czytamy. 

Kim była Zofia Kucówna?

Zofia Kucówna przez lata była związana z teatrem. Występowała na deskach Teatru Młodego Widza (dziś Bagatela) w Krakowie, Teatru im. Osterwy w Lublinie czy Teatru Powszechnego w Warszawie. Była także aktorką innych stołecznych teatrów m.in. Teatru Ateneum, Teatru Narodowego, a także Teatru Współczesnego. Jej filmografia jest także imponującą. Zadebiutowała w 1957 roku w filmie "Deszczowy lipiec". Później pojawiła się m.in. w takich produkcjach, jak "Syzyfowe prace", "Spirala" czy "Egzamin z życia". Ostatni raz wystąpiła na szklanym ekranie w 2011 roku. W "Barwach szczęścia" w kilkunastu epizodach wcielała się w Nadię Orłowską, podopieczna Kai. 

Zofia Kucówna miała na koncie wiele nagród i odznaczeń. Ostatnią nagrodę - mimo że od lat była na aktorskiej meryturze -  otrzymała niedawno, bo w 2023 roku. Chodzi o Wielka Nagroda Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. Jej pierwszym mężem był Jan Mayzel. Później wyszła za Adama Hanuszkiewicza

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.