To nie zbieżność nazwisk. Henryka i Bartłomieja Sienkiewiczów łączy bliskie pokrewieństwo

Bartłomiej Sienkiewicz niedawno został mianowany nowym ministrem kultury i dziedzictwa narodowego. Co o nim wiemy? Ma literackie korzenie.

Bartłomiej Sienkiewicz w nowym rządzie Donalda Tuska objął stanowisko ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Historyk i publicysta polityką zajmuje się od dawna, a o życiu prywatnym niechętnie się wypowiada. Szczególną uwagę zwraca jednak jego pisarskie nazwisko. Co wiadomo o nowym ministrze i czy objęta funkcja ma związek z literackimi korzeniami? Poznajcie szczegóły. 

Zobacz wideo

Bartłomiej Sienkiewicz - pokrewieństwo z Henrykiem Sienkiewiczem 

Bartłomiej Sienkiewicz urodził się w 1961 roku w Kielcach. Z wykształcenia jest historykiem. Do Sejmu wkroczył w 2019 roku z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Co ciekawe, jego przodkiem jest sam Henryk Sienkiewicz. Jak podaje "Viva!", gdy Bartłomiej Sienkiewicz był jeszcze dzieckiem, wakacje spędzał w Oblęgorku. To właśnie tam znajduje się muzeum poświęcone twórczości poety. Bartłomiej Sienkiewicz jest prawnukiem noblisty w dziedzinie literatury, Henryka Sienkiewicz. Co za tym idzie, nowy minister kultury i dziedzictwa narodowego wywodzi się z rodziny szlacheckiej herbu Oszyk. Sam także wydał kilka książek. Jedną z nich jest publikacja "Sienkiewicz z nami". 

Bartłomiej Sienkiewicz - kariera zawodowa 

Bartłomiej Sienkiewicz latami wykładał na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Oprócz tego współpracował również z "Tygodnikiem Powszechnym". W 2012 roku otrzymał nominację do prestiżowej nagrody Grand Press w kategorii Publicystyka. Natomiast w 2013 roku został bezpartyjnym ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Donalda Tuska. Z Platformą Obywatelską związany jest od 2019 roku. Obecnie otrzymał stanowisko ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Nieoficjalnie mówi się, że jednym z jego najważniejszych zadań będzie uporządkowanie mediów publicznych. 

Bartłomiej Sienkiewicz - życie prywatne 

Bartłomiej Sienkiewicz jest mężem Bereniki Kluczykowskiej-Sienkiewicz. Para poznała się w Krakowie. Choć miłość nie należała do najłatwiejszych, to w końcu udało im się jednak stanąć na ślubnym kobiercu. Najstarszy syn Bartłomieja Sienkiewicza jest owocem z pierwszego małżeństwa z Małgorzatą Brożonowicz - Sienkiewicz. Mężczyzna aktualnie mieszka w Krakowie i jest aktorem. Można go zobaczyć m.in. na deskach teatru Proxima lub Capitolu we Wrocławiu. Występuje także jako Drag Queen w wielu klubach LGBTQ+.

Bartłomiej Sienkiewicz, Kraków, 5 września 2023 r.Bartłomiej Sienkiewicz, Kraków, 5 września 2023 r. Fot. Konrad Kozłowski / Agencja Wyborcza.pl

Przypominamy, że trwa plebiscyt Plotka i Radia Złote Przeboje. Możesz zdecydować, kto zdobędzie JUPITERA ROKU w siedmiu kategoriach. W kategorii Stylowa Gwiazda Roku nominowane są: Agnieszka Woźniak-Starak, Julia Wieniawa, Monika Olejnik, Małgorzata Rozenek i Joanna Przetakiewicz. GŁOSUJ TU!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.