Ślub Lecha i Marii Kaczyńskich. Ich córka wyjawiła nieznane fakty. "Ojciec miał wyrzuty sumienia"

Nie każdy wie, że Kaczyńscy dwukrotnie ślubowali sobie miłość. Te uroczystości dzieliło kilka lat. Jakie szczegóły dotyczące ślubu znanej pary wypłynęły na jaw?

Maria Kaczyńska zakochała się w swoim przyszłym mężu, kiedy ten pracował na Uniwersytecie Gdańskim. Przypadkowe spotkanie zmieniło w ich życiu wszystko. Kaczyńska pomogła mężowi w znalezieniu lokum do mieszkania. Po raz pierwszy wzięli ślub w 27 kwietnia 1978 roku. Co wiadomo o drugiej ceremonii?

Zobacz wideo Jachira zwróciła się do Kaczyńskiego

Maria Kaczyńska dwukrotnie brała ślub. Na drugim była już trzyletnia córka

Pierwsza uroczystość była ślubem cywilnym, druga zaś kościelnym i to pięć lat później. Zakochani stanęli na ślubnym kobiercu w sopockim kościele. Co było najbardziej wzruszające? Uroczystość połączono z chrztem córki Kaczyńskich. Marta Kaczyńska była wówczas trzylatką. "Lubiłam oglądać zdjęcia ze ślubu i patrzeć na wzruszone oczy mamy. Miała wtedy na sobie prostą błękitną sukienkę i szal. Podobno tańczyli do rana" - wyznała po latach córka zmarłej pary w książce "Moi rodzice". Dodała ponadto:

Ojciec miał wyrzuty sumienia, że stało się to tak późno. (...) Mam wrażenie, że jego wiara rozwijała się w miarę osiągania coraz większej dojrzałości życiowej. Poza tym ślub i mój chrzest zostały opóźnione przez stan wojenny i internowanie taty.

Marta Kaczyńska, Lech Kaczyński, Maria KaczyńskaMarta Kaczyńska, Lech Kaczyński, Maria Kaczyńska facebook.com/ Marta Kaczyńska

Maria Kaczyńska tak jest wspominana przez internautów

21 sierpnia 2023 roku żona Lecha Kaczyńskiego obchodziłaby 81. urodziny. Internauci mile wspominają zmarłą, a pod jednym z postów jej córki pisali takie komentarze: "Wzór do naśladowania. Była pełna pokory i miłości. Ciepła kobieta zawsze bliska memu sercu. Kobieta anioł. Do zobaczenia, pani Mario, w niebie", "Pani Mario, jest pani zawsze w mej pamięci jako matka, żona, człowiek i pierwsza dama". Zdjęcia Marii Kaczyńskiej są dostępne w naszej galerii.

Więcej o:
Copyright © Agora SA