Zjadłam najdroższego pączka w Polsce. Zapłaciłam 49 zł u Kuby Wojewódzkiego. Warto było? Będziecie zaskoczeni

"500 plus wystarczy na 10 pączków w tym kraju", "nie, dziękuję, muszę zapłacić czynsz", "u Magdy Gessler jak za darmo" - to tylko niektóre komentarze pod zdjęciem Kuby Wojewódzkiego, którym poinformował, że w swojej restauracji Niewinni Czarodzieje Trzy Zero w Gdyni sprzedaje pączki za 49 zł. Szaleństwo, wybitny smak czy genialny marketing? Spróbowałam najdroższych pączków w Polsce.

O tym, że Polacy uwielbiają tłusty czwartek, nie trzeba nikogo przekonywać. Pod popularnymi pączkarniami od rana ustawiały się dziś ogromne kolejki. W gdyńskim "Pączusiu", którego mijałam po drodze do restauracji Wojewódzkiego, na zamówienie trzeba było czekać minimum godzinę. 

Tym bardziej cieszyłam się, że w redakcji podjęliśmy decyzję, żeby w tym roku spróbować czegoś innego. Padło na niekwestionowanego króla paragonów grozy - pączka deluxe za 49 zł. 

Maciej Lechociński, Magda Gessler, 'U Fukiera'Zjadłem pączki "U Fukiera". Jeden był za 15 złotych. Czy cena równa się jakość?

Zobacz wideo Warto?

Wojewódzki przebił Magdę Gessler

"Pączki podobne do mnie - słodkie i nadziane" - zachęcał w mediach społecznościowych dziennikarz. Jednak to nie porównanie do Wojewódzkiego przekonało mnie do spróbowania jego propozycji, a ciekawy dobór składników (krem pistacjowy, polewa z różowej czekolady, puder malinowy i jadalne złoto) oraz... cena. Czy to naprawdę pączek, który rzuci mnie na kolana i sprawi, że już nigdy nie będę chciała jeść żadnych innych, czy może przepłacę pięć razy i potulnie wrócę do ponadczasowego nadzienia z marmolady?

Bo choć jestem w stanie zrozumieć, że rzemieślnicze pączki nie kosztują tyle, co w markecie, a nadzienie z pistacji (i wzrost kosztów wszystkiego) na pewno wpływa na cenę - 49 zł nadal wydaje się szaloną kwotą. Wojewódzki przebił w tym roku nawet Magdę Gessler (w jej cukierni Słodki Słony zapłacimy w tym roku 18 zł za sztukę).

Restauracja Kuby Wojewódzkiego w GdyniRestauracja Kuby Wojewódzkiego w Gdyni fot. materiały redakcyjne

Przerost formy nad treścią czy prawdziwa bomba smaku?

Pączki w restauracji Niewinni Czarodzieje Trzy Zero można było zamówić do 14 lutego. Organizatorzy pączkowego szaleństwa ostrzegali, że minimalna liczba pączków w jednym zamówieniu to sześć (na szczęście w ofercie były też tańsze propozycje). Pączków deluxe powstało jedynie 25. Każdy z nich był zapakowany w złote opakowanie z serduszkiem (tak, słusznie się domyślacie - sprzedały się wszystkie).

Sama oprawa oczywiście robi wrażenie. Śmiało można byłoby podarować komuś pączka w prezencie na dobry początek dnia. Wydawanie pączków również przebiegało sprawnie. Żadnych kolejek - zamówienia zostały przygotowane wcześniej. Ale wizualne doznania to jedno. Najważniejsze pytanie brzmi: jak smakują najdroższe pączki w Polsce?

Otóż: usmażcie mnie na stosie, ale są dobre. Nadzienie to mokra pasta z kawałkami pistacji. Sam pączek nie był za słodki, co było dla mnie miłym zaskoczeniem w kontekście dużej ilości różowej czekolady, którą był oblany. Pomysł malinowego pudru - w punkt. Kwasowość owoców idealnie balansowała smak. Samo ciasto sprawiało jednak wrażenie zbyt tłustego, przez co pączek był ciężki i raczej trudno zjeść go od razu w całości. 

Tak wyglądało nadzienie najdroższego pączka w PolsceTak wyglądało nadzienie najdroższego pączka w Polsce fot. materiały redakcyjne

Tak. Wojewódzki umie prowokować

I choć nie kwestionuję, że pączkowa propozycja od restauracji Niewinni Czarodzieje Trzy Zero w Gdyni jest naprawdę udana, nie uważam, że warto było zapłacić za nią 49 zł. Może gdybym miała dać komuś tego pączka w prezencie, nie miałabym poczucia, że solidnie przepłaciłam. A mam.

Screen z IG Agata RubikAgata Rubik tak obchodzi Tłusty Czwartek. "Nie rzuca się jedzeniem"

Nie ulega jednak wątpliwości, że Kuba Wojewódzki doskonale odnajduje się w kreowaniu sensacji. O jego najdroższych pączkach w Polsce można było przeczytać wszędzie. Nie odmówię mu więc sprytu i umiejętności robienia pączkowego szumu. Za rok wybiorę jednak inną rzemieślniczą pączkarnię.

Więcej o: