Nikoloz Basilaszwili, obecnie najlepszy gruziński tenisista, został oskarżony o przemoc domową, psychiczną i ekonomiczną. Jego była żona Neka Dorokaszwili wyznała, że mąż miał obrażać nie tylko ją, ale i jej rodzinę. Neka na każdym kroku słyszała od Nikoloza, że jest poddaną króla i ma wykonywać jego rozkazy. Szokujących historii z udziałem sportowców jest niestety więcej.
W 2020 roku była partnerka Alexandra Zvereva, Olga Szarypowa, oskarżyła tenisistę o znęcanie. Po zakończeniu 15-miesięcznego śledztwa organizacji ATP poinformowano jednak, że nie da się udowodnić oskarżeń Szarypowej.
Bito mnie i nie będę dłużej milczeć. (...) Pierwszy raz zdarzyło się to na początku związku, kiedy doszło do kłótni i on uderzył moją głową o ścianę z taką siłą, że upadłam na podłogę - pisała na Instagramie.
Walijski trener i piłkarz Ryan Giggs przez lata uchodził za wzór do naśladowania dla młodych sportowców. Osiągnął sukces w swoim zawodzie, był uznawany za pracowitego i skromnego. Legenda Manchesteru została jednak oskarżona przez byłą partnerką Kate Greville o przemoc. Ława przysięgłych po 23 godzinach obrad, w sierpniu 2022 roku, nie była w stanie wydać wyroku. Kolejny proces ma odbyć się w czerwcu 2023 roku.
Podszedł do mnie i uderzył mnie głową w twarz - zeznawała pokrzywdzona.
Niemiecki piłkarz Jerome Boateng był oskarżony o uszkodzenie ciała i znęcanie psychiczne się nad byłą partnerką Sherin Senler. Do zdarzenia miało dojść latem 2018 roku, gdy para wraz z dwójką dzieci przebywała na wakacjach na Karaibach. Finalnie piłkarz zapłacił 1,2 mln euro kary. Prokuratura w trakcie procesu domagała się kary więzienia, ale tej udało się Boatengowi uniknąć.
W grudniu 2016 roku Barbara Michalczewska wezwała policję. Przekazała, że pięściarz Dariusz Michalczewski znęca się nad nią fizycznie i psychicznie. Sportowiec został zatrzymany przez gdańską policję, ale nie przyznał się do postawionych mu zarzutów i odmawił składania wyjaśnień. Ostatecznie żona byłego pięściarza szybko wycofała zarzuty i nie wniosła oskarżenia. Prokuratura jednak rozpoczęła śledztwo. Choć na początku sąd pierwszej instancji uznał go za winnego znieważenia i uderzenia partnerki, jego prawnik złożył apelację, która okazała się skuteczna.
Doświadczasz przemocy domowej? Szukasz pomocy? Możesz zgłosić się na przykład do Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia". Poradnia Telefoniczna "Niebieskiej Linii" czynna jest codziennie od 12 do 18 pod numerem tel. 22 668-70-00.
Jeśli występuje zagrożenie życia - dzwoń na numer alarmowy 112.