Zełenski już w USA. Spotkał się z Bidenem. Przywitała go też Pierwsza Dama. Jill Biden postawiła na niebieski płaszcz

Prezydent Ukrainy wylądował już w Stanach Zjednoczonych. Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem USA, Joe Bidenem. Ze względów bezpieczeństwa plan wizyty do ostatniej chwili był utrzymywany w tajemnicy.

Wołodymyr Zełenski wylądował już w USA. Prezydent Stanów Zjednoczonych przywitał ukraińskiego przywódcę poruszającymi słowami. Ukraina ma dostać pakiet militarnego wsparcia o wartości 1,85 miliarda dolarów. 

Zobacz wideo Zełenski odpowiada na rosyjskie fejki: Nie złożymy broni

Biden do Zełenskiego: To zaszczyt być u twego boku

Joe Biden przywitał prezydenta Ukrainy na amerykańskiej ziemi o godzinie 14:00 czasu lokalnego (20:00 w Polsce). Około godziny 22:30 (czasu w Polsce) planowane jest wspólne wystąpienie prezydentów Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. 

Wołodymyr Zełenski, Joe BidenWołodymyr Zełenski, Joe Biden Fot. Andrew Harnik / AP Photo

Więcej zdjęć z wizyty prezydenta Ukrainy w USA znajdziesz w galerii na górze strony. 

Prezydent Zełenski stwierdził, że jego wizyta w Waszyngtonie to podziękowanie za pomoc USA w walce z Rosją. Z kolei Joe Biden stwierdził, że "Ukraińcy imponują światu". Skierował też bardzo osobiste słowa do ukraińskiego przywódcy.

To zaszczyt być u twego boku - powiedział Joe Biden do Wołodymyra Zełenskiego.

Podczas przywitania obecna była także pierwsza Dama USA, Jill Biden. Żona Joe Bidena wybrała na tę okazję pastelowo-niebieski płaszcz, ozdobiony wstążką w kontrastowym kolorze. Wołodymyr Zełenski pojawił się natomiast w swobodnym, zielonym stroju, charakterystycznym dla sił wojskowych.

Jill Biden, Wołodymyr Zełenski, Joe BidenJill Biden, Wołodymyr Zełenski, Joe Biden Fot. OLIVIER DOULIERY/EN

Zełenski ma także wystąpić przed amerykańskim Kongresem. Wiadomo już, że jeszcze przed rozpoczęciem rozmów Joe Biden zatwierdził plan pomocy militarnej dla Ukrainy o wartości 1,85 miliarda dolarów. W ramach nowego pakietu pomocowego Ukraina ma otrzymać od USA system obrony powietrznej Patriot, najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie tego typu, które obecnie mają do zaoferowania Stany Zjednoczone. Na ten temat wypowiedział się sekretarz stanu Antony Blinken.

Ogłoszone dziś wsparcie po raz pierwszy zawierać będzie zestawy systemu Patriot, które są zdolne do unieszkodliwiania pocisków typu Cruise, rakiety balistyczne średniego zasięgu i samoloty na dużo wyższym pułapie niż używane do tej pory systemy przeciwlotnicze - czytamy w komunikacie Antony'ego Blinkena, sekretarza stanu.

Joe Biden po raz kolejny powtórzył, że chociaż USA będą dozbrajać siły ukraińskie, to jego kraj nie będzie bezpośrednio zaangażowany w wojnę z Rosją. 

 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.