Małgorzata Foremniak podsumowuje ile ról dostają kobiety. "Ten zawód jest bardzo bardzo nierówny"

Małgorzata Foremniak była gościnią Odety Moro w audycji "Najlepszy Weekend" w Radio Złote Przeboje. Odpowiedziałą na trudne pytanie dotyczące zarobków w środowisku aktorskim.

Małgorzata Foremniak w rozmowie z Odetą Moro w audycji "Najlepszy Weekend" poruszyła trudny temat ról dla dojrzałych aktorek i nierówności płac między kobietami a mężczyznami w tym środowisku. Jak to wygląda?

Zobacz wideo Agnieszka Chylińska i Małgorzata Foremniak wypytują Janka Klimenta o nieprzyzwoite słowa po czesku

Małgorzata Foremniak o nierówności płac

Choć rola roli nierówna, Małgorzata Foremniak zwróciła uwagę, że jeśli chodzi o możliwości zarobkowania przez kobiety i mężczyzn w zawodzie aktora, to panowie są zdecydowanie na wygranej pozycji.

Każda aktorka ma swoją drogę, każda dokonuje wyborów... - powiedziała wymijająco Foremniak.
A jest równouprawnienie? - zapytała Odeta Moro.
Myślę, że nie... - dodała bardzo cicho aktorka.

Problemem wciąż jest to, że niechętnie zatrudnia się starsze aktorki do odgrywania ról dojrzałych kobiet. Jednak, jak zauważyła Foremniak, to się bardzo powoli zmienia:

Czy dobry czas odczuwa kobieta w twoim wieku w twoim zawodzie? Jak to wygląda?
To wszystko zależy od losu. Jest wiele aktorek wspaniałych, które na każdym etapie swojego aktorskiego życia mają role, które wypełniają swoimi zdolnościami, wrażliwością i kunsztem aktorskim. Ale też są aktorki, które tego szczęścia nie mają, a też są wspaniałe. Ten zawód jest bardzo bardzo nierówny. Nierówny dla kobiety. Aktor mężczyzna ma to do siebie, że w każdej porze wieku ma taką samą możliwość dostania fajnej roli. A u kobiet było różnie.
Teraz się zmienia - wreszcie! I to też przychodzi do nas, bo to przyszło z zewnątrz, jak zaczęliśmy oglądać wspaniałe, wielkie role, fascynujące, dojrzałych - naprawdę dojrzałych kobiet! Nie 40, tylko 60 i nawet głębiej. Bo dojrzałość jest prawdziwa.
Telefon dzwoni tak samo często do "dojrzałych"?
Z tymi telefonami i scenariuszami i propozycjami to wydaje mi się, że jest duża przesada. Są propozycje, ale one mnie już nie interesują. Mnie to już nie kręci - zagrałam, co miałam zagrać i wystarczy. Trudno mi było przez jakiś czas wyjść z wizerunku "dobrej słodkiej blondynki" - podsumowała.

Całą rozmowę Odety Moro z Małgorzatą Foremniak w Radio Złote Przeboje możecie odsłuchać pod tym linkiem > > >

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.