Jedna z ostatnich próśb królowej Elżbiety II. Jednych wzrusza, innych szokuje

Ciało królowej Elżbiety II zostało przetransportowane z Edynburga do Londynu przy użyciu samolotu C-17 Globemaster. Jak zdradził Mike Tindall, mąż wnuczki monarchini, takie było życzenie królowej. Jej prośba miała bardzo wzruszające tło.

Przed uroczystościami pogrzebowymi ciało królowej Elżbiety II  umieszczono w ołowianej trumnie i przewieziono do Londynu, gdzie odbywała się większość ceremonii. Królewska wieloletnia tradycja zakłada przewóz trumny ze zwłokami władcy do miejsca docelowego pociągiem, jeśli król lub królowa umrą z dala od Pałacu Buckingham i stolicy państwa. Jednak, jak ujawnił Mike Tindall, mąż Zary, na swoim instagramowym profilu, monarchini miała zupełnie inną wizję, za którą krył się specjalny przekaz, który zadziwił, ale i wzruszył jej poddanych, z żołnierzami na czele.

Camilla Parker-BowlesElżbieta II mianowała Camillę królową małżonką. Kiedyś tak ją nazwała. Nieładnie

Zobacz wideo Królowa Elżbieta II publikowała na Instagramie. Tak sobie radziła

Trumna królowej wracała specjalnym samolotem

Królowa sama wybrała maszynę, która miała przewieźć jej zwłoki. Cała operacja była niemałym przedsięwzięciem logistycznym.

To dzień, który, jak wszyscy mieliśmy nadzieję, nigdy nie nadejdzie – powiedział wyraźnie zasmucony dowódca RAF, marszałek Mike Wigston w rozmowie z telewizją Sky News.

Więcej zdjęć królowej Elżbiety II znajdziecie w galerii w górnej części artykułu

Władczyni miała osobisty powód, by odbyć ostatnią podróż właśnie w ten sposób, solidaryzując się z brytyjskimi żołnierzami:

Moi chłopcy mogli, to mogę i ja – uznała.
 

Padło na strategiczny samolot transportowy, mocno już wyeksploatowany i wysłużony. Maszyna cały czas bierze udział w misjach wspierających Ukrainę (m.in. transportuje broń i narzędzia wspierające pomoc humanitarną), a w przeszłości była wykorzystywana do ewakuacji tysięcy osób z Kabulu.

księżna DianaDiana łamała królewski protokół. W tych sytuacjach nic dla niej nie znaczył

Pilot przewożący ciało monarchini wystartował o 18:00 czasu lokalnego, a lądowanie w bazie RAF Northolf odbyło się 55 minut później. Stamtąd trumna została przetransportowana do Londynu.

Więcej zdjęć królowej Elżbiety II znajdziecie w galerii w górnej części artykułu.

Więcej o: