Tuż po śmierci królowej Elżbiety wdrożono "Operację Jednorożec". To nazwa specjalnego dokumentu, który przygotowano w przypadku śmierci monarchini na terenie Szkocji. Zawiera dokładną instrukcję postępowania. Protokół ma przede wszystkim zapobiec chaosowi i zamieszaniu, z którym wiążą się trudne dni pożegnania władczyni. Jednocześnie wdrożono plan zwany jako "Spring Tide", który szczegółowo określa działania, które podejmie nowy monarchakról Karol III.
Według protokołu "Spring Tide" nowy król powinien w dniu śmierci królowej przemówić do narodu, ale orędzie zostanie wygłoszone 9 września.
Zgodnie z dokumentem pierwszego dnia po śmierci królowej Elżbiety, król Karol III zostanie ogłoszony nowym władcą i spotka się z Radą Akcesyjną. Tego dnia w Pałacu św. Jakuba oraz na Giełdzie Królewskiej zostanie odczytany tekst potwierdzający objęcie przez niego tronu. Nowy król spotka się też z Premier Tuss i członkami jej gabinetu o godzinie 15:30.
Drugiego dnia operacji "Wiosenny Przypływ" nowy król zostanie oficjalnie ogłoszony w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.
Trzeciego dnia od śmierci królowej Elżbiety, król Karol III wygłosi mowę kondolencyjną w Pałacu Westminsterskim i wyruszy w podróż do krajów Zjednoczonego Królestwa.
Więcej zdjęć znajdziesz w galerii na górze strony.
Czwartego dnia operacji "Spring Tide" nowy król przybędzie do Szkocji, gdzie spotka się z członkami parlamentu, gdzie otrzyma pismo kondolencyjne. Tego dnia król Karol III weźmie udział w żałobnej mszy w katedrze św. Idziego w Edynburgu.
Kolejnego dnia nowego monarchę czeka podróż do Irlandii Północnej, gdzie weźmie udział w nabożeństwie, w kościele św. Anny w Belfaście. W zamku Hillsborough zostanie mu także wręczone pismo kondolencyjne.
Siódmego dnia przewidziano wizytę króla Karola III w Walii, gdzie także odbędzie się żałobna msza, w katedrze Llandaff w Cardiff. Król Karol III otrzyma też pismo kondolencyjne od walijskiego parlamentu.
Zobacz też: Pierwsze oświadczenie króla Karola. "Chwila największego smutku"