Potężne kary finansowe dla trzech influencerów. Promowali piramidy finansowe

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że trzech przedsiębiorców działających w sieci promowało zakazane systemy promocyjne. Została na nich nałożona wysoka kara pieniężna.

Więcej aktualności znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Jak stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), influencerzy Mateusz Gużda, Zbigniew Lemański i Bartłomiej Żukiewicz promowali zakazane systemy promocyjne typu piramida, przez co zostały na nich nałożone kary o łącznej sumie 740 tys. zł. Mężczyźni są znani z prowadzenia serwisów internetowych i profilów na platformach społecznościowych.

Zobacz wideo Biznesy gwiazd. Niektórym udało się odnieść sukces!

Kary dla trzech influencerów za promowanie piramid finansowych

Mateusz Gużda, który do września 2020 roku prowadził działalność gospodarczą (chodzi o firmę Prime Consulting), dostał karę w wysokości prawie 510 tys. zł. Zbigniew Lemański, który według urzędu antymonopolowego promował systemy FutureNet i FutureAdPro, został ukarany kwotą ponad 90 tys. zł. Trzecim przedsiębiorcą ukaranym przez UOKiK jest Bartłomiej Żukiewicz prowadzący (zawieszoną) działalność pod nazwą Bartłomiej Żukiewicz Investment. Została na niego nałożona kara w wysokości blisko 140 tys. zł.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, oprócz uiszczenia kary pieniężnej influencerzy będą musieli także opublikować oświadczenia o wykonanych praktykach. 

Oprócz sankcji finansowych przedsiębiorcy muszą opublikować oświadczenia o zakwestionowanych praktykach i decyzji Prezesa UOKiK na swoich stronach internetowych oraz profilach w mediach społecznościowych: YouTube, Facebook i LinkedIn. W sumie Prezes UOKiK wydał już cztery decyzje wobec tzw. naganiaczy na systemy typu piramida. Nałożone na nich kary finansowe to łącznie ponad 1 mln zł - podano w komunikacie UOKiK.

Wcześniej UOKiK ukarał za promowanie piramid youtubera Damiana Żukiewicza, działającego pod pseudonimem InvestProvider.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.