Lech Wałęsa jak Bono! Zagraniczny tabloid dopatrzył się podobieństwa, ale pominął ważną kwestię

Portal Daily Mail zauważył, że Lech Wałęsa i Bono mają niemal identyczne okulary. Powstał na ten temat cały artykuł, tylko że zabrakło w nim najważniejszego.

Więcej na temat sytuacji w Polce i na świecie na stronie głównej Gazeta.pl

Mateusz Gessler, Jacek Fedorowicz, Kinga Rusin Sokół jest prawnukiem Stanisława Wyspiańskiego. Inne pokrewieństwa mogą zaskoczyć

Lech Wałęsa stał się bohaterem jednego z artykułów brytyjskiego portalu Daily Mail. Były prezydent został bowiem porównany do Bono. 

Zobacz wideo l"My, Naród!". W 1989 roku Wałęsa wygłosił historyczne przemówienie w Kongresie

Co łączy Lecha Wałęsę i Bono?

Lech Wałęsa jest bardzo aktywny w mediach społecznościowych. Wystarczy przyjrzeć się kilku zdjęciom byłego prezydenta, by zauważyć, że od kilku lat jego znakiem rozpoznawczym są koszulki z napisem "Konstytucja". Były polityk nosi je w domu, wybiera na oficjalne wyjścia, w jednej z nich prezentował się nawet na ślubie córki. 78-latek od jakiegoś często pojawia się też w charakterystycznych pomarańczowych okularach. To właśnie na nie zwrócił uwagę brytyjski tabloid. Dziennikarze Daily Mail pisali, że podobne okulary pojawiają się na nosie wokalisty zespołu U2. Zestawili nawet zdjęcia Wałęsy, który pojawił się na uroczystości upamiętniającej 40-lecie wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, z fotografią Bono. 

Lech Wałesa i BonoLech Wałesa i Bono Screen www.dailymail.co.uk

I rzeczywiście, podobieństwo jest duże. Tabloid zapomniał jednak wspomnieć, że w przypadku Lecha Wałęsy okulary nie są nietypowym dodatkiem. Były prezydent nosi je z powodów zdrowotnych. Potwierdził to jego syn w rozmowie z portalem o2.

Powody są oczywiście warunkowane medycznie - powiedział Jarosław Wałęsa.

Podobne okulary często noszą osoby zmagające się z zaćmą.

Portal wspomniał jednak kilka słów na temat dokonań Wałęsy. 

Wałęsa był kluczową postacią polskiej transformacji ustrojowej (...). Z zawodu inżynier i elektryk, wkrótce po rozpoczęciu pracy w Stoczni Gdańskiej, wówczas znanej jako Stocznia im. Lenina, stał się głośnym dysydentem i działaczem na rzecz praw pracowniczych i założył pierwszy związek zawodowy bloku sowieckiego, Solidarność - czytamy.

Sam polityk, choć bardzo aktywny w mediach społecznościowych, nie odniósł się do artykułu.

Więcej o: