Artyści w poruszającym nagraniu. Apelują o pomoc dla migrantów. "Dlatego w czasie Wigilii przy stole jest jedno wolne miejsce"

Ludzie kultury, tacy jak m.in. Tomasz Kot, Danuta Stenka, Dawid Podsiadło czy Martyna Wojciechowska zwracają uwagę na dramatyczną sytuację na granicy polsko-białoruskiej. We wspólnym nagraniu apelują o pomoc humanitarną dla potrzebujących migrantów.

Więcej informacji na temat kryzysu uchodźczego i sytuacji na granicy polsko-białoruskiej znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W sieci właśnie ukazało się nagarnie w ramach kampanii społecznej "Oszukani, bezbronni, nasi bliźni. My możemy ich ocalić". W akcji wzięli udział zarówno przedstawiciele Kościoła Katolickiego, jak i artyści. Apelują o pomoc humanitarną dla migrantów, którzy żyją na granicy polsko-białoruskiej. 

Zobacz wideo Julia Kamińska skrytykowana za pokazanie biustu w akcji "Dekolt dla Białorusi". Komentuje: Mam do tego prawo. To świadome zagranie

Gwiazdy apelują o pomoc dla migrantów: Jesteśmy za utrzymaniem szczelności granic

Kryzys uchodźczy się zaostrza. Gwiazdy, takie, jak Maja Ostaszewska, Maciej Stuhr czy Anita Sokołowska wyruszyli na Podlasie, by nieść pomoc potrzebującym migrantom. Niestety, na aktorów spada przez to hejt, bo część społeczeństwa wykazuje postawy ksenofobiczne i rasistowskie. Artyści jednak nie poddają się. Właśnie ruszyła kolejna akcja na rzecz pomocy migrantom, w której wzięli udział ludzie kultury. W nagraniu zatytułowanym "Oszukani, bezbronni, nasi bliźni. My możemy ich ocalić" pojawili się: biskup Rafał Markowski, Tomasz Kot, Agnieszka Więdłocha, Danuta Stenka, Dawid Podsiadło, Martyna Wojciechowska, Antoni Pawlicki, Magdalena Zawadzka, Grzegorz Markowski, Magdalena Różczka i Janusz Gajos. 

Wszyscy oni apelują o pomoc humanitarną dla migrantów znajdujących się na granicy polsko-białoruskiej. W nagraniu, na którym każdy z wyżej wymienionych wypowiada jedną kwestię, słyszymy:

Człowieczeństwo nie ma nic wspólnego z barwami politycznymi. Kiedy pod naszym domem umiera człowiek z zimna i głodu, po prostu musimy mu pomóc. Tego byliśmy uczeni od dziecka w domu, w szkole, w kościele. Dlatego w czasie Wigilii przy stole jest jedno wolne miejsce. Z tego zawsze byliśmy dumni, niezależnie od przekonań.

Aktorzy dodają, że są za tym, by utrzymać szczelność granic, jednak należy zapewnić pomoc tym, którzy jej potrzebują.

Na polskiej granicy trwa kryzys humanitarny. Białoruski reżim zwabił tysiące ludzi w pułapkę. W tych warunkach skazani są na umieranie. Jesteśmy za utrzymaniem szczelności granic. Ale apelujemy o wpuszczenie na stałe do strefy stanu wyjątkowego służb medycznych i pomocy humanitarnej. Nikt nie zasługuje na śmierć w lesie - zakończył Janusz Gajos.

Artyści i ludzie kościoła mówią jednym głosem

Nagranie udostępnili w mediach społecznościowych nie tylko występujący w kampanii aktorzy, ale również Maciej Stuhr, Patrycja Markowska, Jan Holubek czy Anna Samusionek. W postach pod załączonym przez nich wideo, czytamy:

Pierwszy raz zebraliśmy się razem w takim składzie! Ludzie kultury i Kościoła, ludzie o różnych profesjach i poglądach. Jesteśmy razem, żeby zaapelować o POMOC. Prosimy o wpuszczenie do strefy stanu wyjątkowego służb medycznych, pomocy humanitarnej i udzielenie pomocy ludziom, którzy znaleźli się na terenie naszego kraju. Jesteśmy za utrzymaniem szczelności polskich granic. To prośba o dostrzeżenie w drugim człowieku człowieka i podarowanie mu szansy na przeżycie. Bo przecież bez względu na to, jakie mamy poglądy polityczne, w co wierzymy, to każdy z nas zgodzi się z myślą, że NIKT NIE ZASŁUGUJE NA ŚMIERĆ W LESIE.
 

Kampanię wsparły takie organizacje i inicjatywy, jak m.in.: Grupa Granica w składzie Nomada Stowarzyszenie, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Homo Faber, Polskie Forum Migracyjne, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Salam Lab, Anna Alboth, Dom Otwarty, Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, CHLEBEM I SOLĄ, uchodźcy.info, RATS Agency, Kuchnia Konfliktu, Strefa WolnoSłowa, Przystanek "Świetlica" dla dzieci uchodźców.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.