Misia Furtak nagrała nowy utwór w reakcji na słowa ministra Czarnka. "Na to, co mówisz zważ"

Misia Furtak pokazała w sieci nowy ciałopozytywny teledysk. To jej odpowiedź na słowa Ministra Edukacji i Nauki dotyczące zwiększenia liczby lekcji wychowania fizycznego, kierowanych głównie do dziewcząt.

W lutym tego roku minister Przemysław Czarnekzapowiedział walkę z otyłością, kładąc większy nacisk na figurę dziewcząt, bo jak się wyraził "tu jest większy problem". Artystka postanowiła dość ostro odpowiedzieć ministrowi.

Zobacz wideo Maffashion pokazuje ciało tydzień po porodzie

David HasselhoffDavid Hasselhoff w Polsce. Gwiazdor pochwalił się zdjęciem z rowerowej przejażdżki

Misia Furtak "Na to co mówisz zważ"

Misia Furtak wyznała, że była bardzo wstrząśnięta słowami ministra edukacji. Artystka nie mogła pojąć, jak osoba na takim stanowisku może piętnować dzieci. W naszym kraju problem otyłości dotyczy akurat w większej mierze chłopców, ale co istotne - to właśnie dziewczynki, jak wynika z badań, zmagają się z kompleksami związanymi z wagą.

Jak bardzo trzeba nie rozumieć problemów związanych z zaburzeniami żywienia, aby coś takiego powiedzieć? Kultura celebrity powoduje, że odchudzają się kilkuletnie dziewczynki. A w dalszym życiu czeka je pogoń za "idealną sylwetką", przez co cierpienie i strach wcale nie znikają - napisała w sieci Misia Furtak

Słowa ministra Czarnka są bardzo niebezpieczne, bo powielają stereotyp, że to, jak wyglądają dziewczyny, jest ważniejsze niż to, jak wyglądają chłopcy. Podkopuje poczucie własnej wartości u nastolatek i kobiet. Po raz kolejny minister traktuje dziewczęta przedmiotowo.

 

Artystka wyznała, że jak większość dziewczynek w Polsce sama zmaga się z kompleksami. Dlatego postanowiła nagrać tak przejmujący utwór. Towarzyszy mu bardzo wypracowany ciałopozytywny teledysk. W klipie artystka porusza ważne kwestie akceptacji własnego ciała. Za produkcję teledysku odpowiadają Misia Furtak i Piotr Śmiechowski. Reżyserem jest Marcin Kluczykowski.

Internauci są poruszeni utworem "Na to co mówisz, zważ". Dają temu wyraz w komentarzach.

Ten teledysk jest tak subtelny, a jednocześnie tak mocny w przekazie. Wzrusza, a jednocześnie rodzi bunt. Wywołuje wspomnienia i łzy
Bardzo ważny przekaz

Wymaga podkreślenia, że badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia w 2014 roku pokazują, że Polska zajmuje pierwsze miejsce w kategorii dzieci, które czują się zbyt grube. W porównaniu z rówieśniczkami na świecie, z przebadanych 42 państw, polskie dziewczynki są w ścisłej czołówce najbardziej krytycznych wobec swojego ciała i najbardziej niezadowolonych ze swojego wyglądu nastolatek. Ponad 50 proc. młodych dziewczyn ma kompleksy związane z ciałem. Uważają się za zbyt grube, podczas gdy u połowy z nich nie stwierdzono żadnej nadwagi.

Iza Małysz pokazała dekoracje z wesela córkiKarolina Małysz wzięła ślub. Mama pokazała salę weselną i dekoracje. Stylowo?

Misia Furtak jest kompozytorką, autorką tekstów, wokalistką i basistką. Razem z zespołem Tres.B zdobyła Paszport Polityki w kategorii muzyka popularna i Fryderyka w kategorii debiut roku. Jej utwory uchodzą za bardzo subtelne i liryczne. Nie unika też tematów ważnych społecznie. Na początku tego roku opublikowała utwór "Jest z nami", w którym skomentowała napiętą sytuację w Polsce.

Więcej o: