Powstanie mural Ryszarda Riedla. Jest już pierwsza wizualizacja. Spokojnie, tym razem nie ma tragedii

Mural Ryszarda Riedla powstanie w Tychach, a za projekt odpowiada duet Czary-Mary, twórcy malowidła Zofii Nałkowskiej. Udostepniono już wizualizację konceptu, internauci są pod wrażeniem.

Choć właśnie mija 27 lat od śmierci Ryszarda Riedla, to muzyk jest wciąż obecny w kulturze i zbiorowej pamięci. O wokaliście zespołu Dżem nie zapomnieli również tyszanie, wkrótce bowiem w mieście powstanie monumentalne dzieło upamiętniające artystę.

Zobacz wideo Nie ma ich wśród nas, ale ich utwory zna każdy. Wodecki zostawił „Chałupy Welcome to", a Kora „Krakowski spleen"

Mural Ryszarda Riedla powstanie na ścianie bloku, w którym mieszkał artysta

Mural Ryszarda Riedla powstanie na jednej ze ścian bloku, w którym niegdyś mieszkał muzyk. O tej decyzji poinformowała media dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach. Wiemy również, że za stronę twórczą odpowiadać będzie artystyczny duet Czary-Mary tworzony przez Marka Grelę i Martę Piróg.

To będzie trudne zadanie oddać charakter Ryśka Riedla, pokazać go namacalnie jako człowieka. Dla mnie to będzie emocjonalne przeżycie, bo pamiętam go, jak miałam pięć - sześć lat, w kapeluszu i płaszczu - wyznała Marta Piróg.

Inspiracją dla muralu jest zdjęcie wykonane przez Macieja Kuszelę. Twarz Ryszarda Riedla na fotografii jest częściowo przesłonięta kapeluszem. Nad głową artysty będzie widnieć napis "Zawsze warto być człowiekiem", prócz tego na malowidle pojawi się sześć kolorowych puzzli. Elementy te nawiązują do płyty "Autsajder".

Na muralu oprócz postaci muzyka pojawią się rozpadające puzzle, które z jednej strony "budują" artystę, a z drugiej on się rozpada z tych puzzli. Ma to symbolizować doświadczenia, z których się składamy. Nasze życie to przecież zbiór doświadczeń, ale jest bardzo kruche, wystarczy chwila, by nasza życiowa układanka się rozsypała - zaznacza Marek Grela

Mural Ryszarda Riedla. Kiedy będzie gotowy?

Dzieło będzie miało imponujące wymiary, ponieważ zajmie powierzchnię 130 mkw. Zakończenie prac nad muralem nastąpi na początku września, przed wydarzeniem muzycznym "Rock nie na plaży", podczas którego zagra zespół Cree (wokalistą jest Sebastian Riedel, syn artysty). Już teraz możemy przyjrzeć się wstępnej wizualizacji projektu, która dostępna jest na Facebooku Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

Murale upamiętniające artystów - Przybylska, Kora, Wodecki

W maju we Wrzeszczu pojawił się mural z wizerunkiem Anny Przybylskiej. Internauci byli zdania, że mimo dobrego zamysłu, rezultat nie był zadowalający. Twierdzili, że postać na budynku bardziej przypominała Danutę Holecką niż aktorkę. W tym roku również Kora Jackowska została upamiętniona muralem, który znalazł się na warszawskich Bielanach. Miejsce, w którym powstał, nie jest przypadkowe. 

Niedawno Rafał Brzozowski wybrał się w wakacyjną podróż po Pomorzu i odwiedził rozsławione w piosence Zbigniewa Wodeckiego Chałupy. W ostatnim czasie powstał tam mural przedstawiający zmarłego muzyka. Reprezentant Polski na Eurowizji 2021 zapozował na tle ściennego malowidła.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.