Magda Gessler w mocnych słowach o swoim bracie: Często się zastanawiam, z czego on właściwie żyje

Piotr Ikonowicz, brat Magdy Gessler jest proponowany przez opozycję na Rzecznika Praw Obywatelskich. Siostra popiera jego kandydaturę, ale ma też w stosunku do brata sporo zarzutów.

Piotr Ikonowicz już od lat osiemdziesiątych znany jest z tego, że pomaga ludziom. Prawnik z wykształcenia działa w Ruchu Sprawiedliwości Społecznej. Najczęściej za obronę ludzi przed sądem i urzędami nie bierze żadnej opłaty. Lewica zaproponowała Ikonowicza na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. "Fakt" zapytał Magdę Gessler, co myśli o kandydaturze swojego brata.

Mój brat najlepiej broniłby zwykłych ludzi. Tych, którzy są naprawdę bezbronni, dyskryminowani, bo są biedni. Znikąd nie mają pomocy. On chce, by prawo było równe dla wszystkich, by każdy miał prawo do godnego życia. O to zawsze walczył i tak samo by robił, gdyby został RPO - powiedziała Magda Gessler w wywiadzie z "Faktem".

Magda Gessler o bracie: Zrezygnował z wygodnego życia

Okazuje się, że jej brat Piotr Ikonowicz od dawna walczy o prawa ludzi wykluczonych. Restauratorka przyznała, że kiedy ona sama wyjechała z rodziną do Madrytu ze względu na pracę ojca, Piotr w wieku 18 lat pozostał w Polsce i tu skończył studia prawnicze. Nigdy nie szedł na skróty.

Wtedy zaczynała się Solidarność, on chciał zmiany systemu i robił wszystko, by do tego doprowadzić. Zrezygnował z wygodnego życia za granicą, studiowania ekonomii w Madrycie... - powiedziała "Faktowi".

Magda Gessler jest dumna z brata, jednocześnie jednak chciałaby, aby żył w inny sposób. Ideały, którymi się zawsze kierował, nie pozwoliły mu zbudować stabilnego życia. 

To jedna z nielicznych osób w Polsce, która pomaga innym całkowicie bezinteresownie. Namawiam go często, by brał za proces, który wygrywa, chociaż 500 zł. Jesteśmy dziwnym społeczeństwem, nie do końca szanujemy tych, którzy nam dają, ale mamy większy respekt wobec tych, którzy od nas biorą. Myślę, że gdyby pobierał takie symboliczne opłaty, to i tak byłaby duża pomoc, a on miałby środki do życia. Często się zastanawiam, z czego on właściwie żyje - podsumowała restauratorka.

Magda Gessler: Wspieramy się, ale nie jestem zachwycona tym, jak on żyje

Magda Gessler wyznała też, że brat i ona sama wrażliwość społeczną wynieśli z rodzinnego domu. Choć na co dzień oboje są bardzo zajęci i rzadko ze sobą rozmawiają, restauratorka zapewnia, że mogą na siebie liczyć. Zawsze jest telefon i wzajemna pomoc. Wspieramy się - przyznaje w wywiadzie i dodaje:

Nie mogę jednak powiedzieć, że jestem zachwycona tym, jak on żyje. Boli mnie to, ale to jego postawa, jego filozofia.

Magda Gessler uważa, że jej brat byłby idealnym kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich. Podkreśla, że życzy mu jak najlepiej, a ludzie czuliby się bezpiecznie przy takim rzeczniku. Sama również proponuje mu pomoc, np. goszcząc go w swoich restauracjach. Brat jednak rzadko korzysta. To prawdziwy ideowiec, takich ludzi już nie ma - dodaje na koniec w rozmowie z "Faktem".

Zobacz wideo Magda Gessler radzi, co powinni zrobić właściciele restauracji, by przerwać kryzys
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.