The Dumplings z nowym utworem "Każda z nas". Piosenka nawiązuje do strajku kobiet: Cztery olbrzymie ściany, taki kraj

Zespół The Dumplings nie tylko napisał szalenie poruszający utwór o bieżącej sytuacji w kraju, lecz także zachęcił do wspierania Centrum Praw Kobiet.

22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja ze względu na trwałe uszkodzenia płodu jest niezgodna z polską konstytucyjną, a co za tym idzie - nielegalna w naszym kraju. Decyzja ta wyprowadziła tłumy na ulice. Protestujący, pomimo szalejącej pandemii, jawnie sprzeciwiają się wyrokowi TK i dają wyraz swojemu niezadowoleniu na transparentach z wymownymi hasłami. 

Małgorzata Kidawa-Błońska, Jessica MercedesGwiazdy protestują po wyroku TK ws. aborcji: Trzaskowscy, Musiał, Zborowska

"Spacery" ulicami polskich miast i blokowanie dróg to jednak niejedyna forma protestu. W mediach społecznościowych możemy znaleźć setki grafik nawiązujących do decyzji Trybunału Konstytucyjnego, zapis wspomnień gwiazd, które same stanęły w przeszłości przed decyzją o aborcji, a także oświadczenia czy wystąpienia polityków, którzy prężnymi działaniami w sieci starają się zmotywować przeciwników wyroków TK do walki o wybór i fundamentalne prawa człowieka. Teraz swoje niezadowolenie i sprzeciw wyraził także zespół The Dumplings. Justyna Święs i Kuba Karaś zrobili to w wyjątkowy sposób.

Małgorzata Trzaskowska z dziećmiTrzaskowska w osobistym wpisie: Dzisiaj jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci, ale nie zawsze było tak dobrze

The Dumplings z nowym utworem. Piosenka "Każda z nas" nawiązuje do strajku kobiet i sytuacji w Polsce

W poniedziałek 2 listopada zespół The Dumplings opublikował na YouTube nowy utwór zatytułowany "Każda z nas". Piosenkę Justyna Święs i Kuba Karaś opatrzyli wymownym podpisem: 

Dużo się ostatnio w naszym kraju dzieje. Trudno w tym momencie milczeć. Wychodzimy na chwilę do Was z piosenką, która, mamy nadzieję, pozwoli wszystkim przejść przez ten ciężki czas, w którym tak mocno ograniczane są nasze prawa. Tak to widzimy, tak czujemy. Każdy ma prawo wyboru. Każdy ma prawo do opieki. Kady ma prawo do wolności. Każda kobieta powinna mieć prawo do decydowania o sobie.

Członkowie zespołu The Dumplings poprosili również o wsparcie Centrum Praw Kobiet:

Wraz z premierą piosenki, chcemy Was zachęcić do przekazania datku na cele statutowe Centrum Praw Kobiet. Możecie to zrobić w bardzo prosty sposób, klikając na FB przycisk Przekaż datek, na konto CPK Gdańsk PKO BP 39 1020 1156 0000 7202 0115 4392 ze wskazaniem celu: darowizna na cele statutowe CPK Gdańsk.

Tekst piosenki napisany przez Justynę Święs idealnie odwzorowuje rzeczywistość w Polsce. 

Trochę tu ciemno/ Trochę tu smutno/ Otwórzcie proszę okna/ Witrażem wpuśćcie słońca/ Ciała zmęczone/ Stopy i dłonie/ Oddech piersi oddaj/ Tak śmiem prosić o to/ Tak każda z nas ma/ Tak każdy z nas ma/ Cztery olbrzymie ściany/ Taki kraj/ W nim okna małe i marne - słyszymy.

Posłuchajcie piosenki.