Tour de Pologne. Straszny wypadek holenderskiego kolarza! Fabio Jakobsen już po pięciogodzinnej operacji

Rozpoczął się 77. wyścig szosowy Tour de Pologne. Pod koniec pierwszego etapu doszło do niebezpiecznego wypadku. Holenderski kolarz Fabio Jakobsen jest już po operacji.

Po raz 77. 5 sierpnia wystartował wyścig szosowy Tour de Pologne. Kolarze z całego świata zjechali się, aby ścigać się po Polsce. Przy mecie pierwszego etapu w Katowicach doszło do groźnego wypadku

Tour de Pologne. Wypadek holenderskiego kolarza

Holenderscy zawodnicy, zbliżający się do mety I etapu Tour de Pologne 2020 w Katowicach, mieli wypadek. Dylan Gronewegen starł się z jadącym obok niego Fabio Jakobsenem, który z całym impetem wpadł w barierki. Wyłamał zabezpieczenia i wpadł na sędziego obsługującego fotokomórkę.

Tour de Pologne. Dramatyczna kraksa na mecie środowego etapu w Katowicach. Z lewej Holender Dylan Groenewegen, którego niebezpieczna jazda spowodowała całą sytuacjęTour de Pologne. Dramatyczna kraksa na mecie środowego etapu w Katowicach. Z lewej Holender Dylan Groenewegen, którego niebezpieczna jazda spowodowała całą sytuację Fot. Tomasz Markowski / AP Photo

Sytuacja wyglądała dramatycznie, bo Jakobsen leżał w kałuży z krwi, ale na początku był przytomny. Stan kolarza i sędziego był poważny. Na mecie przeprowadzono godzinną resuscytację i pojawiły się informacje, że kolarz został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. Podczas spotkania z mediami wicedyrektor sosnowieckiego szpitala przekazał informacje na temat stanu Holendra. 

W tej chwili przebywa na klinicznym oddziale intensywnej terapii w stanie stabilnym - ma własne ciśnienie; jest oczywiście wentylowany z powodu znieczulenia, które przebył na bloku operacyjnym [...]. Dzisiaj będzie próba wybudzenia go ze śpiączki - wtedy okaże się, jaki jest jego pełny stan zdrowia - poinformował dr Paweł Gruenpeter.
 

Fabio Jakobsen doznał poważnych urazów twarzoczaszki: okolic oczodołu, szczęki i żuchwy. Lekarz poinformował, że na szczęście nie doszło do urazu gałek ocznych. Badanie tomograficzne nie wykazało uszkodzenia mózgu. Kolarz doznał stłuczenia klatki piersiowej. 

Zobacz wideo Straszny wypadek na Tour de Pologne. "Widziałem mnóstwo krwi na asfalcie"

Tour de Pologne. Kolarze leżą po kraksie na mecie pierwszego etapu w KatowicachTour de Pologne. Kolarze leżą po kraksie na mecie pierwszego etapu w Katowicach Fot. STR / AP Photo

Grupa specjalistów w nocy ze środy na czwartek operowała Fabio Jakobsena. Operacja zakończyła się po pięciu godzinach, ok. 5:30. 

Ta operacja była bardzo skomplikowana ze względu na uraz twarzoczaszki. Jednak - z relacji lekarzy operujących - ta operacja przebiegła bez powikłań - mówił dr Gruenpeter.

Tour de PologneTour de Pologne Fot. STR / AP Photo

Pacjent utrzymuje własne ciśnienie. Jest w tej chwili na środkach znieczulających, które umożliwiają prowadzenie wentylacji zewnętrznej. Stan jest ciężki, stabilny, z oczekiwaniem na to, co się wydarzy w późniejszych godzinach, kiedy anestezjolodzy rozpoczną wybudzanie pacjenta - powiedział wicedyrektor sosnowieckiego szpitala.

Tour de PologneTour de Pologne Fot. Tomasz Markowski / AP Photo

Drugi kolarz Dylan Gronewegen, który doprowadził do wypadku, złamał rękę. Jego stan jest dobry. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.