Eurowizja 2019. A jednak! TVP wycięła z powtórki pocałunek homoseksualistów. Jest komentarz stacji

Eurowizja 2019 to nie tylko święto muzyki, ale również z roku na rok coraz większej różnorodności i otwartości. TVP nie miała wpływu na transmisję na żywo, w czasie której pokazano homoseksualne pocałunki, ale za to zmieniła materiał z powtórki. Jest "wytłumaczenie".

Eurowizja 2019 od lat charakteryzuje się transmisją i głosowaniem na żywo. Nie inaczej było w czasie pierwszego półfinału, kiedy śpiewały Polki z zespołu Tulia. Po tym, jak zobaczyliśmy i usłyszeliśmy już wszystkich wykonawców, nastąpił moment na głosowanie. Czas ten umilały występy na żywo z Tel Awiwu, m.in. izraelskiej gwiazdy Dana International. Jej piosenka była o miłości i pięknie, zaś kamera na zasadzie "kiss cam" pokazywała całujące się wśród publiczności pary. Nie zabrakło pocałunków homoseksualnych.

Zobacz wideo

Eurowizja 2019. TVP pokazuje całą transmisję na żywo...

Transmisja na żywo rządzi się swoimi prawami - ciężko ją zmienić, nie wiedząc, co zostanie pokazane. Dlatego też widzowie w Polsce przeszli szybką lekcję tolerancji na antenie TVP. Kiedy pokazano homoseksualne pocałunki, komentarze były różnorakie. Jedni bali się, że siedziba TVP musi chyba płonąć od tej "promocji LGBT", inni zżymali się na nachalność. Co się jednak stało, to się nie odstanie. A przynajmniej tak się wydawało, bowiem przecież zawsze są jeszcze powtórki, a te już można "odrobinę" zmienić.

 

... ale zmienia powtórki

Powtórka pierwszego półfinału pokazana została w TVP w środę. Ale nie cała. Wycięto cały występ transseksualnej wokalistki Dany International, a także wszystkie przebitki z "kiss cam", które wtedy pokazywano.

TVP zarzucono celową manipulację i wycinanie "niewygodnych" fragmentów. Portal Plejada.pl zwrócił się do TVP z prośbą o komentarz. Takiego tłumaczenia mogliśmy się w sumie spodziewać: to kwestia "wymogów czasu antenowego":

Emisja powtórkowa Pierwszego Półfinału Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 zawierała wszystkie występy konkursowe (17) zespołów walczących o wejście do Wielkiego Finału oraz ogłoszenie wyników, zaś występ Dany International odbył się poza konkursem. Zgodnie z zasadami uczestnictwa TVP w konkursie, EBU jako właściciel marki Eurovision Song Contest zezwala nadawcom na dokonywanie takich skrótów - wytłumaczył zespół rzecznika TVP.

Występ Dany International można obejrzeć w całości na platformie VOD TVP.

Zobacz wideo