Oscary 2019. Osiem produkcji walczy o najważniejszego Oscara. O czym są filmy z kategorii "Najlepszy film"?

Oscary 2019 już lada moment. Niecałe dwa tygodnie zostały, żeby nadrobić zaległości w produkcjach oscarowych. A ponieważ nie wszystkie da się w ogóle obejrzeć w Polsce, podpowiadamy, o czym są filmy, które walczą o Oscara w kategorii "najlepszy film".

Oscary 2019 zostaną wręczone w nocy 24 lutego. Zostało więc niewiele czasu, żeby obejrzeć filmy nominowane w tej najważniejszej kategorii - najlepszy film. Wielu z was pewnie nie będzie miało tyle czasu, żeby obejrzeć aż osiem filmów, dlatego spieszymy z szybkimi podsumowaniami.

Zobacz wideo

Oscary 2019 - Vice

"Vice" to przede wszystkim Christian Bale, który wciela się w tym filmie w wiceprezydenta USA, Dicka Cheney'a. Jak od zwykłego biurokraty na pozycji stażysty przejść drogę do wiceprezydentury? I być wiceprezydentem o największej władzy ze wszystkich wiceprezydentów do tej pory? Potrzebna jest sprytna głowa, twardy tyłek i sporo populistycznej fantazji. To właśnie zobaczycie w "Vice" - osiem nominacji nie może się mylić.

Oscary 2019 - Czarna Pantera

"Czarna Pantera" to ekranizacja komiksu Marvela o afrykańskim księstwie Wakandy. Kiedy w zamachu umiera król, rozpoczyna się walka o władzę między księciem T'Challą, prawowitym następcą tronu, a synem zmarłego brata nieżyjącego władcy.

Walka to poważna, bo od niej zależy utrzymanie równowagi na całym świecie. Wakanda jest bowiem krajem z dostępem do technologii rodem z XXII wieku. Kto zdobędzie nad nią władzę, ten uzyskuje narzędzia do rozpętania lub stłumienia dowolnego konfliktu na świecie.

"Czarna Pantera" dostała aż siedem nominacji, jednak na statuetkę w tych najważniejszych kategoriach (film, muzyka, piosenka) raczej nie ma szans.

Oscary 2019 - Narodziny Gwiazdy

Lady Gaga i Bradley Cooper w duecie aktorskim w "Narodzinach Gwiazdy" pokazują, jak rodzi się i rozkwita talent, oraz jaka jest tego cena. Kiedy gwiazdor muzyki country poznaje młodą, utalentowaną dziewczynę, historia może potoczyć się tylko w zgodzie z jednym scenariuszem. Ona rozkwita, on zaczyna się pogrążać. Im ona jest silniejsza, tym ich miłość wystawiana jest coraz cięższe próby. "Narodziny gwiazdy" liczyć mogą na przynajmniej jedną statuetkę - za piosenkę "Shallow", którą Gaga i Cooper wspólnie wykonują. Akademia nominowała "Narodziny Gwiazdy" w ośmiu kategoriach.

Oscary 2019 - Green Book

"Green Book" to kolejna historia z czasów segregacji rasowej w USA. Nadzwyczaj utalentowany muzyk jazzowy wyrusza w tournée po kraju, zaś jego szoferem zostaje cwaniaczek z Bronxu. Panowie stanowią doskonały duet i będzie to prawdziwa jazda przez krainę stereotypów w stronę pięknej przyjaźni. Komentatorzy twierdzą, że to właśnie "Green Book" może otrzymać Oscara w tej najważniejszej filmowej kategorii.

Oscary 2019 - BlacKkKlansman

"BlacKkKlansman" to historia pierwszego czarnoskórego policjanta, który pod przykrywką, razem z kolegą, ma infiltrować struktury Ku Klux Klanu. Tak powstaje w jednej osobie dwuosobowy członek Ku Klux Klanu, którego celem jest niedopuszczenie do zamachu. Całość przeplatana jest rasistowskimi żartami (przypominamy - reżyserem jest Spike Lee!), energią i świeżym spojrzeniem na tamte czasy. Intryga z każdą chwilą zagęszcza się, zaś historia oparta jest na faktach.

Oscary 2019 - Bohemian Rhapsody

"Bohemian Rhapsody" to wielokrotnie nagradzana ekranizacja drogi do sławy zespołu Queen i samego Freddiego Mercury'ego.

Oscary 2019 - Faworyta

"Faworyta" to być może czarny koń tegorocznych Oscarów, czyli nomen omen, faworyt. Yorgos Lanthimos, który w każdym swoim filmie przekracza granice, również w historii z XVIII-wiecznej Anglii odpuszcza stereotypy i daje swoim postaciom zaszaleć. Dostajemy więc ubogą Abigail ze szlacheckiego rodu, ale o bardzo słabych koneksjach, która trafia na dwór królowej Anny Stuart. O względy monarchini będzie musiała walczyć wszelkimi sposobami z równie bezwzględną księżną Malborough, która de facto rządzi krajem zza pleców swojej kochanki.

"Faworyta" jest - na swoje nieszczęście - filmem brytyjskim, więc AMPAS będzie musiała podjąć bardzo trudną decyzję - czy "Faworyta" lepsza jest od "Romy"? Czy na pewno statuetka za najlepszy film może w USA być przyznana brytyjskiemu filmowi?

Oscary 2019 - Roma

"Roma" w reżyserii Alfonso Cuaróna to potencjalny zwycięzca tegorocznego wyścigu po najważniejszego Oscara, ale dla nas główny konkurent w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny". Cuarón pokazuje Cleo i Sofię - służącą i panią domu. Pierwsza zachodzi w nieplanowaną, pozamałżeńską ciążę. Druga musi zmierzyć się z rozpadem własnego małżeństwa. W tle ich losów zachodzą polityczne zmiany i katastrofy - małe i duże. A "Roma", choć niespieszna, trzyma w napięciu.