Księżna Kate ma wyjątkową pasję, o której mało kto wie. Ostatnio przez nią wywołała sporo kontrowersji

Największą pasją księżnej Kate jest fotografia. Teraz postanowiła zorganizować wystawę, która nie wszystkim przypadła do gustu.

Po tym, jak Kate wyszła za mąż za księcia Williama i została księżną, musiała niemalże zrezygnować ze swoich pasji. W dużej mierze musiała poświęcić się rodzinie królewskiej i pełnieniu swoich obowiązków. Dlatego mało kto wie, że jej największą pasją jest fotografia.

Księżna Kate i księżniczka CharlotteKsiężna Kate i księżniczka Charlotte fot.Facebook/Prince William And Duchess Kate News

Księżna z wykształcenia jest historyczką sztuki i obecnie organizuje w Londynie wystawę zdjęć czterech dawnych angielskich fotografów: Julii Margaret Cameron, Oscara Rejlandera, Clementiny Hawarden oraz Lewisa Carrolla. Wybór tego ostatniego wywołał sporo kontrowersji.

Autor "Alicji w krainie czarów" często bowiem robił zdjęcia dzieciom, przez co był posądzany o skłonności pedofilskie. W 2015 roku twórcy programu dokumentalnego stacji BBC odnaleźli w jego dawnych archiwach zdjęcie nagiej dziewczynki, mniej więcej 12-letniej starszej siostry Alice.

Sam Dodgson [prawdziwe nazwisko Carrolla - przyp. red.], jak sądzę, bez wątpienia był stłumionym pedofilem. To problem, gdy ktoś, kto pisze wspaniałą książkę, nie jest wspaniałym człowiekiem - mówił o nim pisarz Will Self w dokumencie.

Księżna Kate jest fanką jego twórczości i jej praca licencjacka była poświęcona właśnie jego dziełom.

Dzieci zajmowały szczególne miejsce w wiktoriańskiej wyobraźni i były celebrowane ze względu na swój widoczny nieograniczony potencjał. To myślenie wciąż jest dla nas prawdziwe i stanowi podstawę dużej części mojej oficjalnej pracy, pracy organizacji charytatywnych, które zdecydowałam się wspierać, i, w rzeczy samej, mojej roli jako młodej matki – czytamy w katalogu wystawy opinię księżnej.

Wystawę będzie można zobaczyć od 1 marca w National Portrait Gallery w Londynie. Nosi tytuł "Wiktoriańscy giganci: narodziny fotografii artystycznej" ("Victorian Giants: The Birth of Art Photography").

Sesje dzieci

Księżna Kate już nieraz pokazywała zdjęcia, które zrobiła samodzielnie swoim dzieciom. To jej autorstwa są słynne fotografie księżniczki Charlotte, która skończyła pół roku oraz te, na których pozuje ze starszym bratem, George'm. Poza tym z okazji jej kolejnych urodzin ma robione sesje zdjęciowe przez mamę, które możemy zobaczyć w internecie. 

Talent księżnej doceniło brytyjskie Królewskie Towarzystwo Fotograficzne, które nadało jej honorowe, dożywotnie członkostwo. Poza tym otrzymała prestiżowe wyróżnienie za "talent i entuzjazm", ale najbardziej chwalona jest przede wszystkim za zdjęcia dzieci.

AW

Więcej o: