Andrzej Wajda w związkach "był autorytetem". Zwracał uwagę płci przeciwnej: "piękny jak Paul Newman". Jaki reżyser był prywatnie? Oto kobiety jego życia

Kobiety w życiu Andrzeja Wajdy pełniły szczególną rolę. Reżyser był 4-krotnie żonaty. Wśród jego wybranek była m. in. Beata Tyszkiewicz.
Andrzej Wajda Andrzej Wajda Forum/UIG/REX / Forum/UIG/REX/EAST NEWS

Andrzej Wajda

Andrzej Wajda, jeden z najwybitniejszych polskich twórców filmowych, zmarł w niedzielę w wieku 90 lat. Przyszły reżyser urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach w rodzinie zawodowego żołnierza i nauczycielki. Kiedy miał 13 lat, wybuchła II wojna światowa i jego ojciec ruszył na front, z którego już nigdy nie wrócił. Rodzina po latach dowiedziała się, że został zamordowany w Katyniu.

Tabliczkę na grobie rodzinnym z informacją o miejscu śmierci ojca mogliśmy dać dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych. Była tak surowa cenzura i tak przestrzegano, żeby nic na ten temat się nie ukazywało, że kiedy ostatnio próbowałem znaleźć gazetę z nazwiskiem ojca na liście katyńskiej, wydrukowaną w czasie wojny przez Niemców, to okazało się, że tej gazety po prostu nie ma. Jakaś tajemnicza ręka usunęła ze zbiorów bibliotecznych te numery gazety i nie dane mi było przeżyć tego najbardziej może wstrząsającego momentu w moim życiu, kiedy nagle, z wydawanej przez Niemców gazety, mogłem dowiedzieć się, że ojciec został zamordowany - czytamy na oficjalnej stronie reżysera, Wajda.pl.

 

Andrzej Wajda w 1973 rokuWOJCIECH DRUSZCZ / AGENCJA GAZETA

Po wojnie Andrzej Wajda podjął studia na ASP w Krakowie, ale po trzech latach nauki zdał sobie sprawę, że to był chybiony wybór. Wtedy przeniósł się do Łodzi do tamtejszej szkoły filmowej. Placówkę postrzegał jako instrument ideologicznego wychowywania młodych twórców w duchu socjalizmu, ale jednocześnie cenił niektórych swoich nauczycieli, dzięki którym poznawał wielkie kino europejskie.

Takiego kina nie tylko u nas się nigdy nie robiło, ale takiego kina nigdy się nie widziało. Była jakaś fantastyczna sprzeczność pomiędzy tym, że z jednej strony ci profesorowie chcieli, żeby powstały w tej szkole, może trochę też jako usprawiedliwienie, filmy w duchu socrealistycznym, a z drugiej strony zbliżyli nas do prawdziwej sztuki - pisał.

Niedługo potem sam zaczął tworzyć takie kino. W jego dorobku znajduje się ponad 60 pozycji. Jest reżyserem takich utworów filmowych, jak m.in. "Kanał", "Popiół i diament", "Ziemia obiecana", "Człowiek z marmuru", "Panny z Wilka", "Człowiek z żelaza" czy "Pierścionek z orłem w koronie".

Andrzej WajdaFot. Marcin Kucewicz / AG

Andrzej Wajda i Gabriela Obremba Andrzej Wajda i Gabriela Obremba mat. prasowe

Pierwsza żona: Gabriela Obremba

Pierwszą żoną Andrzeja Wajdy była Gabriela Obremba. Gabriela miała siostrę-bliźniaczkę, Marię, która wyszła za mąż za Sławomira Mrożka. W ten sposób obaj przez kilka lat stanowili rodzinę. Zarówno Gabriela, jak i Maria, były artystkami. Gabriela studiowała na ASP w Krakowie, a potem w Warszawie, gdzie obroniła dyplom. Z kolei Maria, znana jako Mara, studiowała w PWSSP w Katowicach.

Obrazy Marii i Gabrieli są bardzo cenne i rzadkie, to artystki o światowej sławie - ocenia ich twórczość Sabina Rotowska z Muzeum Historii Katowic.

Małżeństwo Andrzeja Wajdy z Gabrielą Obrembą trwało 10 lat i skończyło się w 1959 roku. Wajda miał wtedy 33 lata. Gabriela Obremba zmarła w 1997 roku.

Andrzej Wajda Andrzej Wajda TADEUSZ ROLKE / AGENCJA GAZETA

Druga żona: Zofia Żuchowska

W tym samym roku Andrzej Wajda wziął drugi ślub, z Zofią Żuchowską, także malarką. Artystka w momencie ślubu z reżyserem miała 26 lat. Zofia Żuchowska-Wajda, bo tak się nazywała po ślubie, była absolwentką ASP w Warszawie, członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków. Jej małżeństwo z Andrzejem Wajdą trwało tylko 7 lat i zakończyło się w niezbyt przyjemny sposób w 1967 roku. Reżyser bowiem już wtedy spotykał się z Beatą Tyszkiewicz, która wkrótce zaszła w ciążę.

 

Andrzej WajdaTADEUSZ ROLKE / AGENCJA GAZETA

Andrzej Wajda, Karolina Wajda i Beata Tyszkiewicz Andrzej Wajda, Karolina Wajda i Beata Tyszkiewicz Czeslaw Czaplinski/FOTONOVA / FOTONOVA

Trzecia żona: Beata Tyszkiewicz

Andrzej Wajda i Beata Tyszkiewicz poznali się jeszcze w 1961 roku na planie filmu "Samson". Tyszkiewicz po latach przyznała, że starszy o 12 lat reżyser zrobił na niej duże wrażenie.

Kiedy go spotkałam, był nieprawdopodobnie piękny. Wyglądał jak Paul Newman - mówiła w wywiadzie dla "Gali".

Do niczego jednak między nimi nie doszło. Romans wybuchł 4 lata później, kiedy ponownie spotkali się na planie "Popiołów".

Bardzo szybko się zorientowałem, że Wajda i Beata Tyszkiewicz mają się ku sobie. Pozostawało mi więc tylko zostać ich wiernym przyjacielem i ewentualnym gorylem - wspominał Daniel Olbrychski, który grał w filmie główną rolą.

Wajda był już wtedy od dawna żonaty z Zofią Żuchowska i nie kwapił się do rozwodu. Odszedł od niej dopiero wtedy, kiedy okazało się, że Tyszkiewicz jest z nim w ciąży.

Beata Tyszkiewicz i Karolina WajdaKAPIF.pl

Zdecydowaliśmy się z Andrzejem założyć dom. Przepełniało mnie szczęście i nadzieja, że nareszcie będę potrzebna temu mężczyźnie, człowiekowi fascynującemu, szalenie utalentowanemu, tytanowi pracy, że będę mogła sprawdzić się jako życiowa partnerka, będziemy mieli dom i dzieci - opowiadała po latach Beata Tyszkiewicz.

Ślub wzięli w 1967 roku, niedługo po narodzinach córki Karoliny. Beata Tyszkiewicz do ślubu poszła w sukni, którą przywiozła z Indii. Nie miała nawet pierścionka zaręczynowego, a obrączki podarował im wujek. Para nie pomyślała nawet o weselu.

Bardzo był piękny. Poważny człowiek, który mówił poważne rzeczy. Dużo wiedział, umiał, słowem: autorytet. W związkach zawsze brakowało mi autorytetu. Tym razem nie - mówiła w magazynie "Skarb" Tyszkiewicz.

Właściwie nie wiadomo, dlaczego rozstali się. Wiadomo tylko, że zrobili to wkrótce po ślubie. Karolina Wajda miała wtedy zaledwie 1,5 roku.

Andrzej Wajda, Beata Tyszkiewicz i Karolina WajdaTADEUSZ ROLKE / AGENCJA GAZETA

Karolina Wajda Karolina Wajda KAPIF.pl

Córka: Karolina Wajda

Karolina Wajda jest jedynym dzieckiem Andrzeja Wajdy i Beaty Tyszkiewicz (aktorka ma jeszcze córkę ze związku z Jackiem Padlewskim). Choć urodziła się w filmowej rodzinie, i nawet wystąpiła w kilku filmach, jej prawdziwą miłością okazały się konie. Hoduje je w swoim dworku w Głuchach, który dostała od ojca, tam też założyła Akademię Sztuki Jeździeckiej.

Mój ojciec nie chciał, żebym była aktorką, a moja mama nie traktowała mojego potencjalnego aktorstwa poważnie. Zagrałam kilka ról. Ale szczerze mówiąc, podczas gry towarzyszyło mi zawsze uczucie skrępowania. Ludziom się wydaje, że to łatwy zawód, ale tak nie jest - mówiła w rozmowie z "Miastem kobiet".

Andrzej Wajda z córką KarolinąTADEUSZ ROLKE / AGENCJA GAZETA

Pasja do koni połączyła ją z dziennikarzem, Arturem Nowakowskim. Ich małżeństwo jednak przetrwało zaledwie kilka lat. Potem związała się z operatorem Bartłomiejem Frykowskim. Związek przerwała samobójcza śmierć filmowca. Do tragicznego zdarzenia miało dojść w posiadłości Karoliny Wajdy w Głuchach. Jak czytamy w serwisie Fakt.pl, to nie było typowe samobójstwo.

To raczej chęć zwrócenia na siebie uwagi, która zakończyła się takim skutkiem. Nie wiem, dlaczego to zrobił - mówiła po latach Wajda.

Jej kolejnym mężem został Paul Montana, z którym otworzyła restaurację i klub nocny.

To było przekleństwo mojego życia, bo ja nienawidzę nocnych klubów. Owszem, między 15. a 18. rokiem życia bywałam na dyskotekach, ale potem przestałam, bo ile można? To była chyba jakaś pokuta za niepopełnione jeszcze grzechy. Lubię potańczyć, ale raz na rok, raz na dwa lata mi wystarczy - wspominała po latach wejście w ten biznes.

Karolina WajdaKAPIF.pl

Karolina WajdaKAPIF.pl

Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz Anna Kaczmarz

Czwarta żona: Krystyna Zachwatowicz

Swoją czwartą, ostatnią żonę, Andrzej Wajda poznał w 1974 roku podczas pracy nad spektaklem "Biesy" w Teatrze Starym. Reżyser poszukiwał wtedy specjalisty od scenografii i Piotr Skrzynecki z Piwnicy Pod Baranami polecił mu Krystynę Zachwatowicz. Spektakl okazał się ogromnym sukcesem.

Po spektaklu nastała kompletna cisza. Publiczność siedziała przez dłuższą chwilę oniemiała, dopiero potem przyszedł czas na huragan owacji - czytamy na stronie E-teatr.pl wypowiedź Leszka Piskorza, jednego z aktorów spektaklu.

Sukces zbliżył Zachwatowicz i Wajdę. Początkowo znajomi byli sceptyczni wobec tego związku - oboje byli zbyt silnymi osobowościami, żeby udało im się przetrwać. Pojawiały się też żarty, że nie rozwiodą się, ponieważ tak wiele nagród i odznaczeń dostali wspólnie, że po rozwodzie nie wiedzieliby, jak się tym podzielić.

Siła twórczego związku Krystyny Zachwatowicz i Andrzeja Wajdy opiera się przede wszystkim na przyjaźni i wzajemnym zrozumieniu. Można się było o tym przekonać kilka miesięcy temu, kiedy reżyser odbierał Międzynarodową Nagrodę Primo Levi za przejmujący sposób poruszania w swoich dziełach tematyki żydowskiej. Uroczystość w Centrum Manggha nie rozpoczęła się dopóki u boku mistrza nie pojawiła się jego żona. Reżyser wie, że może na nią liczyć w każdej sytuacji - czytamy na stronie "Gazety Krakowskiej".

Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz, żona, mążKAPIF