Kaczyński skończył prawo, Kopacz medycynę. Szydło i Niesiołowski zaskakują najbardziej. Wykształcenie polityków

Wykształcenie niektórych polskich polityków może być dla was zaskoczeniem. To, że Donald Tusk skończył historię, a Lech Wałęsa jest najsłynniejszym elektrykiem w Polsce wie każdy. Ale czy dacie wiarę, że pośród polskich posłów jest nawet... profesor entomologii? Sprawdźcie, jakim wykształceniem mogą pochwalić się nasi politycy!
Andrzej Duda Andrzej Duda SŁAWOMIR KAMIŃSKI/Agencja Wyborcza.pl

Andrzej Duda

Prezydent Polski jest z wykształcenia prawnikiem. Andrzej Duda ukończył prestiżowy Uniwersytet Jagielloński, a po studiach związał się zawodowo z uczelnią.

Duda w styczniu 2005 roku uzyskał tytuł doktora, ale już nieco ponad 12 miesięcy później wziął bezpłatny urlop, aby w pełni poświęcić się swojej karierze politycznej. Po katastrofie smoleńskiej przez ponad rok ponownie pracował na UJ, a w listopadzie 2011 roku znowu wziął wolne od pracy dydaktycznej i naukowej, na którym przebywa do tej pory. Przez to niektórzy zarzucali mu "blokowanie etatu".

Lech Wałęsa Lech Wałęsa RENATA DĄBROWSKA/Agencja Wyborcza.pl

Lech Wałęsa

Specyficzne wykształcenie byłego prezydenta jest nieodłącznym elementem jego legendy. Prosty elektryk ze Stoczni Gdańskiej stał się bohaterem milionów jako lider "Solidarności" i laureat pokojowego Nobla.

Wałęsa nie był zbyt pilnym uczniem, z 18 przedmiotów wykładanych w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Lipnie, do której zaczął uczęszczać w 1959 roku, tylko z trzech otrzymał na koniec oceny lepsze niż dostateczny.

Beata Szydło Beata Szydło SŁAWOMIR KAMIŃSKI / Agencja Wyborcza.pl

Beata Szydło

Premier rządu ma bardzo specyficzne, jak na polityka, wykształcenie. Okazuje się bowiem, że szefowa rady ministrów skończyła studia... etnograficzne.

To właśnie z tym kierunkiem przyszła pani premier wiązała swoje zawodowe nadzieje i ambicje, jeszcze na studiach zaczynając pracę w Muzeum Historycznym w Krakowie.

Edukacja była w życiu przyszłej wyborczej liderki prawicy bardzo ważna. Sama wielokrotnie podkreślała, że kocha czytać. Skłonność do książek przerodziła się w studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Beata Szydło dostała się na etnografię, kierunek o kulturze ludowej. Na studiach poznała swojego męża. Grając w piłkę ręczną, angażowała się sportowo w życie akademickie - czytamy na stronie Parlamentarny.pl
Ewa Kopacz Ewa Kopacz SŁAWOMIR KAMIŃSKI / Agencja Wyborcza.pl

Ewa Kopacz

Ciekawym wykształceniem może pochwalić się także była polska premier, Ewa Kopacz. Posłanka PO jest bowiem pediatrą i specjalistką od medycyny rodzinnej, i przez wiele lat pracowała w wyuczonym zawodzie w Radomiu i okolicach. Co ciekawe, wtedy to jej mąż realizował swoje polityczne ambicje i nic nie wskazywało na to, że żona pójdzie w jego ślady i zrobi taką karierę.

Po przegranych przez Platformę Obywatelską wyborach parlamentarnych, Kopacz - teraz regularna posłanka - zapowiedziała, że ma w planach powrót do medycyny i być może będzie nawet wolontariuszką na jednym z warszawskich Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych!

Nigdy nie przestałam być lekarzem, mentalnie. Pracując tutaj (w Sejmie - przyp. red.), pracując w ministerstwie i komisji zdrowia, zawsze wymieniałam zawód lekarza jako ten główny mój zawód - powiedziała w rozmowie z TVN24 Ewa Kopacz.
Stefan Niesiołowski Stefan Niesiołowski SŁAWOMIR KAMIŃSKI / Agencja Wyborcza.pl

Stefan Niesiołowski

Polityk PO znany jest ze swoich bezkompromisowych i odważnych wypowiedzi. Co ciekawe, Niesiołowski, choć od ponad 50 lat związany jest z działalnością polityczną, skończył studia zupełnie niezwiązane z tą dziedziną!

Poseł jest bowiem... entomologiem, czyli badaczem owadów! Niesiołowski ukończył studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytety Łódzkiego. W 1979 r. uzyskał stopień doktora entomologii, od 1990 r. jest doktorem habilitowanym, a od 1995 r. profesorem zwyczajnym. Nauczyciel akademicki w Katedrze Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Okazuje się, że to specyficzne wykształcenie przydaje się Stefanowi Niesiołowskiemu w czasie politycznych przepychanek:

Czasem nawet stosuje porównania do owadów w swoich wypowiedziach - zdradziła w rozmowie z serwisem NaTemat.pl posłanka PO Bożena Kamińska.
Krystyna Pawłowicz Krystyna Pawłowicz SŁAWOMIR KAMIŃSKI / Agencja Wyborcza.pl

Krystyna Pawłowicz

Jedna z najbardziej barwnych posłanek słynie z ostrych wypowiedzi, których raczej nie spodziewalibyśmy się po osobie z TAKIM wykształcenie.

Posłanka PiS-u jest bowiem prawnikiem po studiach na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie uzyskała także stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa administracyjnego.

Piotr Marzec Piotr Marzec "Liroy" PAWEŁ MAŁECKI / Agencja Wyborcza.pl

Piotr "Liroy" Marzec

Poseł Piotr Marzec dla większości Polaków na zawsze będzie już znany jako hiphopowiec Liroy, a jego polityczna kariera z ramienia partii Kukiz '15 nie przestaje dziwić.

Marzec może poszczycić się ukończeniem technikum Budowlanego, jednak nie przeszkodziło mu to w ubieganiu się o fotel posła. Co więcej, Liroy zdobył nawet bardzo nieoczekiwanego sprzymierzeńca w osobie... posłanki Krystyny Pawłowicz!

Może pan Piotr Marzec ma tylko podstawowe wykształcenie, ale ma szacunek wielu za godność i spokój, z jakimi zabiera w Sejmie głos. Zawsze dla dobra innych, w ważnej sprawie. Też miałam inne wyobrażenie o panu Marcu, ale wielu wykształconych z Sejmu nie dorasta mu do pięt - napisała na Facebooku równie kontrowersyjna przedstawicielka PiS-u.
Aleksander Kwaśniewski Aleksander Kwaśniewski AGATA GRZYBOWSKA / Agencja Wyborcza.pl

Aleksander Kwaśniewski

Kwestia wykształcenia byłego prezydenta RP wywołała w połowie lat 90. ubiegłego stulecia wielkie kontrowersje. A wszystko przez "nieporozumienie", w wyniku którego Kwaśniewski chwalił się tytułem magistra, choć w rzeczywistości nie ukończył studiów prawniczych.

Sprawa wróciła na tapetę w 2007 roku, gdy prywatna osoba złożyła przeciwko byłemu już prezydentowi doniesienie do prokuratury w sprawie jego "kłamstwa magisterskiego".

Kwaśniewski wyjaśniał lubelskiemu prokuratorowi, że był przekonany, iż ma wyższe wykształcenie, ponieważ złożył wszystkie wymagane egzaminy na studiach. Pozostawał w tym przekonaniu do 1995 r., kiedy to Sąd Najwyższy wydał uchwałę, która przesądzała, że wyższe wykształcenie ma tylko osoba z tytułem magistra - czytamy na stronie Money.pl.

ostatecznie śledztwo przeciwko Kwaśniewskiemu umorzono.

Jarosław Kaczyński Jarosław Kaczyński SŁAWOMIR KAMIŃSKI / Agencja Wyborcza.pl

Jarosław Kaczyński

Prezes Prawa i Sprawiedliwości jest z wykształcenia doktorem prawa, jednak okazuje się, że historia jego edukacji kryje pewną tajemnicę.

Polityk sam zresztą się z nią zdradził w swojej politycznej autobiografii "Polska moich marzeń". O co chodzi? Otóż okazuje się, że być może... Kaczyński nie skończył wszystkich klas podstawówki legalnie.

Moje czasy szkolne kryją pewną tajemnicę. Otóż zdarzyło mi się nie zdać z 10. do 11. klasy i mimo to wylądowałem w ostatniej klasie, a następnie po odkręceniu tego znalazłem się w liceum na Woli. Zdaje się więc, że prawdopodobnie nielegalnie skończyłem 11. klasę i zdałem maturę, a potem poszedłem na studia - pisze Kaczyński. - Tylko doktorat mam już chyba całkowicie legalny, ze względu na jego dawną konstrukcję prawną. Bo w zasadzie nie trzeba mieć dyplomu, żeby robić doktorat. On jest niezależny od wykształcenia. Mogę się bronić doktoratem, a poza tym mam prawdopodobnie legalnie skończone 9 klas.

To zamieszanie nie przeszkodziło oczywiście Jarosławowi Kaczyńskiemu w spektakularnej politycznej karierze. A skoro sam wszechwładny prezes tak otwarcie mówi o tej "tajemnicy", to znaczy, że chyba niezbyt martwi się ewentualnymi konsekwencjami swoich wyznań.

Donald Tusk Donald Tusk RENATA DĄBROWSKA / Agencja Wyborcza.pl

Donald Tusk

"Prezydent Europy" i były premier naszego kraju też jest z zawodu historykiem. Tusk skończył studia magisterskie na Uniwersytecie Gdańskim, jednak - w przeciwieństwie do swojego największego politycznego oponenta, Jarosława Kaczyńskiego - nie kontynuował potem swojej kariery naukowej.

Paweł Kukiz Paweł Kukiz Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Paweł Kukiz

Paweł kukiz, dotychczas najbardziej znany jako lider grupy Piersi, w zeszłym roku dość nieoczekiwanie stał się liderem... własnego ruchu politycznego.

Nie przeszkodziło mu w tym nawet jego średnie wykształcenie. Kukizowi trzeba jednak oddać to, że przynajmniej próbował zdobyć dyplom wyższej uczelni i to dwukrotnie: najpierw studiował administrację, a potem prawo i nauki polityczne. Żadnego z kierunków nie udało mu się jednak skończyć.

Radosław Sikorski Radosław Sikorski SŁAWOMIR KAMIŃSKI / Agencja Wyborcza.pl

Radosław Sikorski

Były marszałek sejmu i minister spraw zagranicznych może pochwalić się jednym z najlepszych dyplomów wśród polskich polityków.

Sikorski ukończył bowiem prestiżowe studia na słynnym Oxfordzie, zdobywając tam tytuł magistra nauk politycznych, filozofii i ekonomii.

Antoni Macierewicz Antoni Macierewicz PRZEMEK WIERZCHOWSKI / Agencja Wyborcza.pl

Antoni Macierewicz

Historykiem jest też Antoni Macierewicz. Obecny minister obrony narodowej i szef PiS-owskiej komisji smoleńskiej zdobył tytuł magistra na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Hanna Gronkiewicz-Waltz Hanna Gronkiewicz-Waltz DAWID ZUCHOWICZ / Agencja Wyborcza.pl

Hanna Gronkiewicz-Waltz

Godnym podziwu wykształceniem może się też pochwalić Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy jest bowiem z zawodu profesorem prawa, ze specjalizacją z prawa gospodarczego. Była prezes Narodowego Banku Polskiego studiowała też na prestiżowej paryskiej Sorbonie.

Od ponad 20 lat Gronkiewicz-Waltz jest profesorem na Uniwersytecie Warszawskim, a jej koleżanką z pracy przez ługi czas była inna prawniczka, która też wybrała karierę w polityce, Krystyna Pawłowicz!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.