Marcin Wrona, Robert Leszczyński, Jan Kulczyk. Ich pożegnaliśmy w tym roku

W tym roku odeszło wiele wybitnych postaci ze świata kultury, polityki, biznesu, filmu i muzyki.
Stanisław Mikulski Stanisław Mikulski KAPiF

Stanisław Mikulski

Odtwórca niezapomnianej roli kapitana Klossa miał 85 lat. 27 listopada, około godziny 7 na profilu na FB Krzysztofa Genczelewskiego, wydawcy biografii aktora, pojawiło się oświadczenie:

Aktor teatralny i filmowy. Ikona polskiego filmu. Wspaniały, wrażliwy człowiek. Przyjaciel. Stworzył ponad 80 postaci teatralnych. Przeżył wiele pięknych chwil na scenach teatrów: Juliusza Osterwy w Lublinie, Powszechnego, Ludowego, Polskiego i Narodowego w Warszawie. Jego najważniejsza rola teatralna to tytułowy szekspirowski Makbet.

Zagrał ponad 60 ról filmowych. Najbardziej znana to Hans Kloss w kultowym serialu. Był uwielbiany przez publiczność w Polsce i za granicą. Laureat wielu nagród i wyróżnień. Zawsze pogodny, otwarty i życzliwy. Miał wiele zainteresowań i pasji. Lubił podejmować trudne, aktorskie i życiowe, wyzwania. Kochał najbliższych, zwierzęta i podróże. Spokój odnajdywał na mazurskiej działce, która była jego ukochanym miejscem na Ziemi. Dawał innym radość i szczęście.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Stanisław Mikulski urodził się 1 maja 1929 roku w Łodzi. Był aktorem teatralnym i filmowym, jego najbardziej znaną rolą był kapitan Kloss w kultowym serialu "Stawka większa niż życie". W latach 90. prowadził z kolei teleturniej "Koło Fortuny".

Aktor miał trzy żony Wandę (mają syna, Piotra), Jadwigę Rutkiewicz (zmarła w 1985 roku) i Małgorzatę. Syn Piotra, Kuba, czyli wnuk Mikulskiego, to były perkusista grupy Roan.

Stanisław Mikulski KAPiF

Joe Cocker Joe Cocker East News

Joe Cocker

Joe Cocker zmarł w wieku 70 lat na raka płuc, o czym 22 grudnia poinformowało BBC. Oświadczenie wydała też wytwórnia Sony Music:

John Robert Cocker, znany dla rodziny, przyjaciół, otoczenia i fanów na całym świecie jako Joe Cocker, odszedł 22 grudnia 2014 roku po ciężkiej walce z drobnokomórkowym rakiem płuc. Pan Cocker miał 70 lat - czytamy w oświadczeniu.
Nie uda nam się zapełnić pustki, którą zostawił w naszych sercach - powiedział w rozmowie z BBC  menedżer artysty, Barrie Marshall.

Joe Cocker sławę zyskał piosenką "With A Little Help From My Friends" z 1969 roku. Obdarzony charakterystycznym, schrypniętym głosem wokalista był mistrzem w interpretowaniu cudzych piosenek. W jego wykonaniu takie piosenki jak "First We Take Manhattan" Leonarda Cohena czy "A Whiter Shade Of Pale" z repertuaru Procol Harum nabierały zupełnie nowego wyrazu.

Joe CockerEast News

Krzysztof Krauze Krzysztof Krauze Kapif

Krzysztof Krauze

Krzysztof Krauze, wielki reżyser i scenarzysta, zmarł 24 grudnia. Miał 61 lat. Od 2006 roku walczył z rakiem prostaty.

Nie doceniłem powagi sytuacji, zlekceważyłem przeciwnika. Na usprawiedliwienie mam tylko tyle, że doświadczenie uczy, że umierają inni. Nikt nie dopuszcza myśli, że sam może umrzeć - mówił cztery lata temu w wywiadzie dla Zdrowie.gazeta.pl.

Był laureatem wielu prestiżowych nagród. Dwukrotnie uhonorowano go Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, cztery razy otrzymał Orły. Wśród jego największych dzieł wymienia się "Plac Zbawiciela" , "Dług" czy produkcję "Mój Nikifor".

g10.09.2004 Warszawa n/z Joanna Kos Krauze i Krzysztof Krauze w swoim domu fot. Rafal Latoszek/FOTONOVAJoanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze w swoim domu/ Fot.LATOSZEK/FOTONOVA

Józef Oleksy Józef Oleksy Fot. AG

Józef Oleksy

Były premier i marszałek sejmu zmarł 9 stycznia. Miał 68 lat. Od kilku lat chorował na raka. Najpierw pojawiły się problemy z prostatą, potem choroba zaatakowała kręgosłup. W ostatnim czasie jego stan zdrowia był coraz gorszy. Pojawiły się problemy z mówieniem, polityk schudł prawie 20 kg. Prawie nie opuszczał domu.

Choć informacje o jego chorobie pojawiły się już w 2013 roku, Oleksy długo nie potwierdzał, że jego stan zdrowia jest coraz gorszy, zrezygnował jednak ze startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jako powód podał "niedyspozycję zdrowotną, która ograniczyłaby jego możliwość udziału w intensywnej kampanii wyborczej".

PHOTO TOMASZ RADZIK SE / EAST NEWS WARSZAWA DOM JOZEFA OLEKSEGO N/Z JOZEF OLEKSY Z CORKA JULIA 8/8/2014 DOM MIESZKANIE BYLY PREMIER PRYWATNIE POLITYK LEWICOWY LEWICA SLD  WSZYSTKIE ZDJECIA NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PLTOMASZ RADZIK SE / EAST NEWS

Demis Roussos Demis Roussos Demis Roussos

Demis Roussos

Słynny grecki piosenkarz zmarł w nocy z 24 na 25 stycznia w Atenach. Miał 68 lat. Przez ostatnich kilka lat chorował na raka żołądka. Mimo choroby nie zaprzestał koncertowania. Mówił, że nie śpiewa dla pieniędzy, bo już nie musi.

Leonard Nimoy Leonard Nimoy FRED PROUSER / REUTERS / REUTERS

Leonard Nimoy

Leonard Nimoy zmarł 27 lutego z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) - poinformował dziennik New York Times, powołując się na słowa jego żony Susan Bay Nimoy. Aktor miał 83 lata.

Był znany przede wszystkim z roli kapitana Spocka w serialu science fiction "Star Trek".

Leonard NimoyNBC

Nimoy zmarł w swoim domu w Los Angeles. Przyznawał, że w ostatnich miesiącach wiele razy był w szpitalu. Twierdził, że chorobę płuc spowodowały lata palenia papierosów - mimo że zerwał z nałogiem 30 lat temu. Na swoim koncie na Twitterze namawiał fanów do rzucenia palenia.

Agnieszka Kotlarska Agnieszka Kotlarska AKPA

Agnieszka Kotlarska

Agnieszka Kotlarska zmarła 10 marca, miała 43 lata. Chorowała na raka. Osierociła dwoje dzieci.

Aktorkę poznaliśmy dzięki roli w jednym z odcinków serialu "Bank nie z tej ziemi" z 1993 roku. Potem wystąpiła w kilkunastu produkcjach telewizyjnych i filmowych, między innymi w filmach: "Pokuszenie", "Musisz żyć" i "U Pana Boga za miedzą". Zagrała też w kilku serialach: "Klan", "13 posterunek", "Samo życie", "Barwy szczęścia", "Plebania" czy "Szpilki na Giewoncie".

Agnieszka zagrała w wielu filmach, współpracowała z wieloma reżyserami, aczkolwiek jako pierwszy Jacek Bromski dał Jej prawdziwą szansę wykazania się zdolnościami aktorskimi w filmie i serialu "U Pana Boga za miedzą". Jej rola inspektorki Mariny Chmiel będzie z pewnością długo pamiętana - napisała w liście do portalu "Stopklatka" Katarzyna Śmiechowicz, informując o śmierci aktorki.

! Agnieszka Kotlarska 2009-06-15Kapif

Terry Pratchett Terry Pratchett Fot. materiały prasowe

Terry Pratchett

Terry Pratchett 12 marca w wieku 66 lat. Zmagał się z rzadką odmianą choroby Alzheimera. Od wielu lat walczył również o legalizację prawa do eutanazji.

Według oficjalnego oświadczenia, pisarz zmarł w domu w towarzystwie rodziny i kota, który spał na jego łóżku. Na wieść o jego śmierci oficjalna strona internetowa Pratchetta przestała działać - nie wytrzymała zainteresowania fanów.

"W końcu, Panie Terry, musimy iść razem" - taka wiadomość pojawiła się na jego twitterowym koncie. Później wyświetliło się krótkie: "The End".

Terry PratchettJonathan Hordle/EAST NEWS

Robert Leszczyński Robert Leszczyński WBF

Robert Leszczyński

Robert Leszczyński zmarł 1 kwietnia w wieku 48 lat. Został znaleziony nieprzytomny w swoim mieszkaniu. Był dziennikarzem i krytykiem muzycznym oraz jurorem popularnego programu "Idol". Pełnił też funkcję rzecznika "Przystanku Woodstock".

Ostateczna opinia z sekcji zwłok dziennikarza pojawiła się we wrześniu. Potwierdziły się wcześniejsze przypuszczenia, że powodem śmierci były zaburzenia związane z cukrzycą.

Do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota wpłynęła ostateczna opinia z sekcji zwłok Roberta Leszczyńskiego wraz z opinią toksykologiczną. Wynika z niej, że do zgonu doszło w wyniku zaburzeń metabolicznych w przebiegu cukrzycy - poinformował prok. Przemysław Nowak, rzecznik stołecznej prokuratury w Warszawa.wyborcza.pl.

Co istotne, z badań toksykologicznych wynika, że w jego organizmie nie stwierdzono obecności alkoholu ani środków odurzających. Michał Witkowski w kwietniu śmierć przyjaciela tłumaczył szkodliwym dla zdrowia trybem życia.

Wiem, że nigdy nie dbałeś o zdrowie, chlałeś, ćpałeś i mówiłeś, że chcesz umrzeć młodo, wiem, że gdybyś wraz ze mną mógł oglądać "recepcję? Twojej śmierci na portalach, to byś stroił sobie żarty (...). A najbardziej śmiałbyś się z tej "niezdiagnozowanej cukrzycy? i pytałbyś, od kiedy to się tak nazywa - pisał na Fashionpathology.com.

Leszczynski Robert 2011-02-24Kapif

Günter Grass Günter Grass RAFAŁ MALKO

Günter Grass

Günter Grass umarł 13 kwietnia rano w klinice w Lubece - poinformowało wydawnictwo Steidl-Verlag. Niemiecki noblista miał 87 lat.

Pisarz urodził się 16 października 1927 w Wolnym Mieście Gdańsku. Jego ojciec był niemieckim kupcem, a matka Kaszubką. Grass otrzymał w 1999 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Sławę międzynarodową przyniosła mu tzw. gdańska trylogia - powieści "Blaszany bębenek" (1959), "Kot i mysz" (1961) i "Psie lata" (1963). Najsłynniejszą z nich jest pierwsza część, którą zaadaptował w 1979 Volker Schlöndorff. Trylogia opowiada o początkach faszyzmu w Wolnym Mieście Gdańsku, mieście na pograniczu kulturowym Polaków i Niemców.

08.10.2009 GDANSK , NOBLISTA , PISARZ GUENTER GRASS CZYTA FRAGMENT SWOJEJ NOWEJ KSIAZKI PT DOMINIK SADOWSKI

Władysław Bartoszewski Władysław Bartoszewski Fot. SEBASTIAN RZEPIEL/ Agencja Gazeta

Władysław Bartoszewski

Władysław Bartoszewski zmarł 24 kwietnia. Tego dnia po południu trafił do szpitala MSW w Warszawie. Był w stanie ciężkim, nie oddychał samodzielnie. Jak podawała "Gazeta Wyborcza", profesor Bartoszewski źle się poczuł, będąc w domu, skąd zabrało go pogotowie.

Władysław Bartoszewski w lutym skończył 93 lata. Był działaczem społecznym, historykiem, dziennikarzem, byłym więźniem Auschwitz, żołnierzem Armii Krajowej, działaczem Polskiego Państwa Podziemnego i uczestnikiem powstania warszawskiego. Dwukrotnie pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych, był kawalerem Orderu Orła Białego. W ostatnich latach był sekretarzem stanu i pełnomocnikiem premiera do spraw dialogu międzynarodowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Władysław Bartoszewski, żonaKapif

B.B. King B.B. King Owen Sweeney / Owen Sweeney/Invision/AP

B.B. King

Legendarny gitarzysta bluesowy B.B. King zmarł 14 maja w Las Vegas w wieku 89 lat.

King umarł podczas snu, w swoim domu w Las Vegas - potwierdził prawnik zmarłego Brent Bryson.

"Król bluesa", amerykański wokalista, kompozytor, jeden z najlepszych gitarzystów kilka tygodni przed śmiercią był pod opieką lekarzy. Na początku maja trafił do szpitala z powodu ataku serca.

Muzyk od ponad 20 lat cierpiał na cukrzycę. W październiku 2014 roku artysta musiał przerwać koncert w Chicago z powodu wycieńczenia i odwodnienia. Reszta trasy koncertowej została odwołana.

Maddinka Maddinka Screen z Instagram.com/Maddinka

Maddinka

Maddinka, czyli Martyna Ciechanowska, zmarła 30 czerwca. Była jedną z najbardziej lubianych blogerek. Informacja o śmierci pojawiła się na jej blogu. Wpisu dokonał Jan, chłopak Maddinki.

Jest to ostatni wpis na blogu. Maddy już z nami nie ma. Odeszła nad ranem, w ubiegły wtorek, w szpitalu. Dziękuję wszystkim za wsparcie. #thetwoofus przestało istnieć. Proszę nie pozostawiać komentarzy. Kontakt jedynie w sprawach oficjalnych - brzmi lakoniczny komunikat.

Nie znamy przyczyn śmierci Maddinki. Tydzień przed śmiercią na jej koncie na Instagramie pojawiło się zdjęcie ze szpitala. Jest pod nim kilkadziesiąt komentarzy wstrząśniętych fanów.

Martyna Ciechanowska miała 27 lat. Blog prowadziła od 2010 roku. Przedstawiła się na nim tymi oto słowy:

Uwielbiam słuchać muzyki (Johna Mayer'a i Grzegorza Turnaua przede wszystkim; odsyłam was do moich muzycznych postów). W wolnym czasie czytam, oglądam filmy i seriale - Gra o Tron wymiata (!), piję Earl Grey'a i dużo rozmyślam. Najbardziej na świecie lubię jeść sushi.

MaddinkaScreen z Instagram.com/Maddinka

Omar Sharif Omar Sharif ELOY ALONSO / REUTERS / REUTERS

Omar Sharif

Omar Sharif, znany egipski aktor, zmarł 10 lipca w wieku 83 lat na zawał serca w szpitalu w Kairze, o czym poinformował jego agent, Steve Kenis.

Omar Sharif, a właściwie Michel Demitri Shalhoub, przyszedł na świat 10 kwietnia 1932 r. w Aleksandrii w Egipcie w rodzinie o libańsko-syryjskich korzeniach. Choć znany jest jako gwiazdor kina, to nie wszyscy wiedzą, że studiował fizykę na Uniwersytecie w Kairze.

Karierę rozpoczął grając w filmach egipskich, jednak dopiero rola w brytyjskiej produkcji "Lawrence z Arabii" w reżyserii Davida Leana otworzyła mu drzwi do światowej kariery. Za tę kreację Sharif otrzymał nominację do Oscara w kategorii aktor drugoplanowy oraz Złoty Glob od Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej.

W Polsce za najbardziej pamiętną rolę Sharifa zwykło uważać się jego tytułową rolę w "Doktorze Żywago"z 1965, w reżyserii Davida Leana.

FILE - In this Jan. 31, 1966 file photo, actor Omar Sharif with his Golden Globe award for Best Actor for his role in Doctor Zhivago in Hollywood. Sharif has died in a Cairo hospital of a heart attack, his agent said on Friday, July 10, 2015. (AP Photo/Harold P.Matosian, File )Harold P. Matosian / AP (AP Photo/Harold P.Matosian, File )

Jan Kulczyk Jan Kulczyk Agencja Gazeta

Jan Kulczyk

Jan Kulczyk zmarł 29 lipca 2015 w Wiedniu, w Allgemeines Krankenhaus der Stadt Wien, w wyniku powikłań po zabiegu kardiologicznym. Został pochowany na cmentarzu Jeżyckim w Poznaniu, w rodzinnym grobowcu, w którym wcześniej pochowano jego ojca, Henryka Kulczyka.

Był jednym z najbogatszych Polaków. Regularnie pojawiał się na pierwszym miejscu listy najbogatszych Polaków wg tygodnika "Wprost". Był właścicielem Kulczyk Holding i przewodniczącym rady nadzorczej Kulczyk Investments.

Miał dwoje dzieci ze związku z Grażyną Kulczyk (rozwiedli się w 2005 roku): Dominikę (założycielka i prezes Kulczyk Foundation) i Sebastiana (prezes zarządu Kulczyk Investments), oraz dwoje wnucząt (dzieci Dominiki Kulczyk). W latach 2005-2013 Jan Kulczyk był związany z założycielką marki La Mania, Joanną Przetakiewicz.

Jerzy Kamas Jerzy Kamas EASTNEWS/EAST NEWS/JAN BIELECKI

Jerzy Kamas

Aktor filmowy i teatralny, Jerzy Kamas zmarł 23 sierpnia w wieku 77 lat. Widzowie kojarzą go przede wszystkim z roli Stanisława Wokulskiego z serialu "Lalka".

Jerzy Kamas był jednym z najbardziej cenionych polskich aktorów teatralnych i filmowych. W ciągu swojej kariery współpracował z wieloma znakomitymi reżyserami - m.in. z Adamem Hanuszkiewiczem, Kazimierzem Kutzem i Maciejem Prusem. O jego śmierci poinformowała dyrekcja Teatru Ateneum.

Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy Jerzego Kamasa, wybitnego aktora, naszego przyjaciela i mistrza. Od 1971 roku stworzył na scenie Teatru Ateneum kilkadziesiąt wybitnych ról. Pozostanie w naszej pamięci na zawsze. Drogi Panie Jerzy, Kochany Jurku! Trudno nam myśleć o Ateneum bez Twojej w nim obecności. Ostatnio zbyt często myślimy, że ?TAM również musi być jakieś ATENEUM.? Dziś bardzo mocno chcemy w to wierzyć. Odpoczywaj w pokoju - czytamy na stronie teatru.

PHOTO: EAST NEWS/PIENKOWSKI JERZY KAMAS, AKTOREAST NEWS/PIENKOWSKI

Józef Warchoł Józef Warchoł TV4/print screen

Józef Warchoł

Józef Warchoł znany jest przede wszystkim fanom sportów walki. Wiele razy zdobywał tytuł mistrza Europy i świata w kickboxingu. Szerszej publiczności dał się poznać dzięki udziałowi w kontrowersyjnym show "Big Brother" emitowanym na antenie TV 4.

Sportowiec zmarł na początku września w jednym z koszalińskich szpitali. Chorował od dawna, a jak dowiedział się sport.tvn24.pl, ostateczną przyczyną śmierci były problemy z krzepliwością krwi.

O śmierci sportowca powiadomił Polski Związek Bokserki.

Odszedł od nas przedwcześnie niesamowity wojownik, człowiek, który był zakochany w kickboxingu i w ogóle w sportach walki. Warchoł odnosił ogromne sukcesy, był zawodnikiem twardym, mocno bijącym, nieustępliwie idącym do przodu, prawdziwym fighterem, a przy tym odpornym na ciosy i ból. W ostatnim czasie poważnie chorował, ale cały czas starał się być blisko sportu - czytamy w oświadczeniu.

Józef Warchoł urodził się w 1964 roku w Czaplinku. Po raz pierwszy mistrzem Europy został w 1991 roku. Tytuł mistrza świata zdobył w 2001 roku, we Wrocławiu.

Marcin Wrona

Marcin Wrona zmarł 19 września w Gdyni, podczas trwającego wówczas Festiwalu Filmowego, w którym brał udział jego film "Demon". Ciało reżysera o godz. 5.30 w jednym z gdyńskich hoteli znalazła żona i to ona wezwała policję.

Jako organizatorzy festiwalu, a zarazem przyjaciele Marcina, jesteśmy głęboko poruszeni i zasmuceni Jego odejściem. Składamy wyrazy głębokiego współczucia Żonie i Najbliższym reżysera. Jednocześnie informujemy, że planowane na dzisiejszy wieczór wręczenie nagród odbędzie się w wersji skróconej i z pełnym poszanowaniem pamięci po Marcinie - mogliśmy przeczytać w oficjalnym oświadczeniu na stronie festiwalu.

Ujawnione kilka dni później wyniki sekcji zwłok potwierdziły, że Marcin Wrona popełnił samobójstwo przez powieszenie. Miał 42 lata.

 

Marcin WronaKapif

Więcej o: