"Scully" i "Mulder" znowu razem! Najpierw wspólna konferencja, a później... mini koncert. Anderson zaśpiewała z Duchovnym

Mimo upływu lat, "Z Archiwum X" nadal fascynuje, a zagadek przybywa. Choćby ta dotycząca obsady i scenariusza nowych odcinków, które po 13-letniej przerwie Fox zamówił u twórcy serialu, Chrisa Cartera. Zdjęcia rozpoczną się już w najbliższych miesiącach - przedsmak fani mogli poczuć już w poniedziałek, kiedy Duchovny i Anderson spotkali się na konferencji stacji FOX.
Gillian Anderson i David Duchovny Gillian Anderson i David Duchovny Evan Agostini / Evan Agostini/Invision/AP

Znowu razem

W marcu stacja FOX potwierdziła informację o tym, że planuje wyprodukowanie nowego sezonu "Z Archiwum X". Składająca się z sześciu odcinków seria swoją premierę będzie mieć 24 stycznia 2016 roku. Gillian Anderson i David Duchovny spotkali się w poniedziałek w Nowym Jorku na prezentacji ramówki stacji. Na ten moment media i fani na całym świecie czekali długo (ostatnie wspólne zdjęcia serialowej pary pochodzą z października 2013 roku). Elektryzujące zdjęcie pokazała na swoim Twitterze Anderson.

David Duchovny i Gilllian Anderson

Twitter.com/gilliana

Fox pokazał jedynie klipy ze starych sezonów, ale sam widok ekipy razem na jednej scenie przyprawił nas wszystkich o gęsią skórkę - napisał portal Vulture.com.
Znów spotkamy się w magicznym świecie z najlepszymi agentami na świecie.
Wspaniale, cudownie, najlepiej. Ciekawe, czy Scully znów będzie ruda - komentowali fani na Facebooku stacji FOX.

Pojawienie się na konferencji było dopiero początkiem najbardziej wyczekiwanego telewizyjnego powrotu ostatnich lat. Dzień po prezentacji ramówki Anderson i Duchovny spotkali się na koncercie folkowego zespołu aktora. Wsparcie Gillian nie ograniczyło się jedyne do obecności. "Scully" zaśpiewała z kolegą z planu kultowej produkcji jedną piosenkę.

 

Gillian Anderson i David DuchovnyEvan Agostini / Evan Agostini/Invision/AP

"Z Archiwum X" to jednak nie tylko agenci Mulder i Scully. Przy okazji spotkania tej pary, sprawdziliśmy też, czym przez te 13 lat zajmowali się inni aktorzy produkcji.

Gillian Anderson i David Duchovny Gillian Anderson i David Duchovny mat. prasowe

Ten romans jeszcze trwa

Twórca "Archiwum X" Chris Carter ogłosił plan nakręcenia nowego, 10. sezonu serialu - sześciu odcinków. Czas od emisji ostatniego nazwał 13-letnią przerwą na reklamę.

Dobra wiadomość, to taka, że świat nie jest specjalnie dziwniejszy - dodał.

Według "Forbes'a" te kilka odcinków to prawdziwa gratka dla stacji, która wyprodukowała oryginalny serial.

Nie chodzi tu ani o spełnianie życzenia fanów, ani o wyższą oglądalność. Dziś liczy się Netflix, Hulu i Amazon oraz oferowane przez nich seriale. Mając w zanadrzu nowe "Z Archiwum X", Fox może wynegocjować umieszczenie 9 istniejących sezonów w ofercie któregoś z tych nadawców i zarobić krocie. Starzy fani będą odświeżać sobie dawne odcinki przed premierą nowych, a ci, którzy serialu nie znają, będą sprawdzać, o co tyle szumu - czytamy.

Jaka by nie była motywacja producentów, my, czyli fani, cieszymy się z powrotu starej ekipy. Poza Gillian Anderson, Davidem Duchovnym i Chrisem Carterem (który ma napisać scenariusze tych 6 odcinków, będzie też producentem wykonawczym) wrócić mają główni bohaterowie, m.in. Mitch Pileggi czyli Walter Skinner.

The X-FilesScreen z Youtube.com

W "Rolling Stone" sprzed 20 lat na okładce w jednym łóżku leżeli Gillian Anderson i David Duchovny. Bardziej wymowne jest jednak zdjęcie w środku, gdy do aktorów dołączył w pościeli reżyser Carter. Ten romans trwa już ponad dwie dekady.

Gillian Anderson i David Duchovny"Rolling Stone"

David Duchovny (Fox Mulder) David Duchovny (Fox Mulder) Materiały prasowe/ Bulls

David Duchovny (Fox Mulder)

Przez blisko 5 lat od zakończenia serialu kariera Davida Duchovnego stała w miejscu. Na pięć filmów, w jakich wystąpił, wart uwagi był właściwie tylko "Jak się robi telewizję" z 2006 roku. Widzom się spodobał, bo tryskał autoironią. Czymś, czym Duchovny błysnął w filmie "Ewolucja" (komedii o walce z kosmitami ginącymi od szamponu). Rok później twórca serialu "Californication" Tom Kapinos przekonał Showtime, że rola pisarza seksoholika o tendencjach autodestrukcyjnych jest wprost stworzona dla byłego agenta Muldera. Duchovny dostał tę robotę i przez siedem sezonów doprowadził do maestrii granie na własnych wadach i słabościach. Czasem nie było jasne, czy na ekranie oglądamy aktora czy graną przez niego postać. Tym bardziej, że w życiu prywatnym miał podobne problemy jak jego ekranowy bohater Hank Moody.

Duchovny od 1997 roku był żonaty z aktorką Teą Leoni, ma z nią córkę i syna. W 2008 roku zapisał się na terapię dla seksoholików w klinice odwykowej. Przez kilka lat pozostawał z Teą w separacji. Przez rok było dobrze, ale już w 2012 roku para ponownie ogłosiła separację, a dwa lata później sfinalizowano rozwód.

Tymczasem jego serial był przebojem i przywrócił blask dawnej gwieździe telewizji. Mocno eksponowany seksualny wątek dodatkowo podniósł notowania przystojnego aktora. Ostatni odcinek "Californication" wyemitowano w kwietniu 2014 roku. Z ciekawszych filmów, w których zagrał między kolejnymi sezonami, warto wspomnieć "Goats" z 2012 roku. Wcielił się tam w postać palącego stogi marihuany pasterza kóz.

David Duchovny w mat. prasowe

Gdzieś z tych doświadczeń powstał pomysł na książkę. David Duchovny już nie musi grać pisarza. W tym roku wyszła jego nowelka "Święta Krowa", w której mućka o imieniu Elsie, świnia Shalom i indyk Tom uciekają z farmy w poszukiwaniu lepszego życia. Ponoć odnajdują nie tylko szczęście, ale i sposób na rozwiązanie konfliktu palestyńskiego.

David DuchovnyJANET MAYER / East News

Gillian Anderson (Dana Scully) Gillian Anderson (Dana Scully) Materiały prasowe/ East News

Gillian Anderson (Dana Scully)

Od zakończenia serialu "Z Archiwum X" Gillian Anderson grała w kilku filmowych adaptacjach literackiej klasyki. Była Lady Dedlock w "Samotni" i Miss Havisham w "Wielkich Nadziejach" Karola Dickensa, Lily Bart w "Świecie zabawy" Edith Wharton i panią Castaway w "Szkarłatny płatek i biały" Michela Fabera. Ostatnio zachwyciła jako oficer londyńskie policji Stella Gibson ścigająca seryjnego mordercę w "The Fall". Przez dwa już nakręcone sezony serialu "Upadek" jej ekranowym przeciwnikiem był Jamie Dornan, którego niedawno mogliśmy oglądać w "50 twarzach Greya". Anderson i Dornan powrócą w trzecim sezonie "The Fall". Choć ich ekranowy związek jest skomplikowany, sama Anderson w życiu prywatnym też nie miała lekko.

Pierwszego męża poznała na planie "Z Archiwum X" (Clyde Klotz był asystentem reżysera), mają wspólnie córkę Piper Maru. Po trzech latach małżeństwa rozwiedli się w 1997 roku. Pod koniec 2004 roku wyszła za mąż za dokumentalistę Juliana Ozanne. Separację ogłoszono 18 miesięcy później. Ze związku z Markiem Griffithsem ma dwóch synów (Oscar urodził się w 2006 roku, Felix w 2008). Para rozstała się w 2012 roku. Choć już jako agentka Scully miała liczne grono męskich fanów, to 46-letnia dziś Anderson chyba nigdy nie była tak seksowną kobietą jak teraz. Wielu fanów serii byłoby zawiedzionych brakiem miłosnego wątku między nią a Davidem Duchovnym. W końcu z upływem lat tylko zyskali na atrakcyjności.

Gillian AndersonEast News

Robert Patrick (John Doggett) Robert Patrick (John Doggett) Materiały prasowe/ PR Photos

Robert Patrick (John Doggett)

Agent Specjalny FBI John Doggett pojawił się w "Archiwum X" dopiero w ostatnich sezonach i był partnerem agentki Scully w odcinkach, w których brakowało Muldera. Robert Patrick już wówczas świetnie zagrał sceptycznego wobec inwazji kosmitów agenta służb federalnych. Przy nim to Scully była tą "wierzącą". Znany od lat, choćby z roli robota T-1000 walczącego z Arnoldem Schwarzeneggerem w "Terminatorze 2". Dla Patricka dwa sezony w "X-Files" były kolejnym tytułem na długiej liście produkcji kinowych i telewizyjnych. Od zakończenia 9. sezonu pojawił się w blisko 50 tytułach, ostatnio w serialu "Skorpion". Z innych warto wymienić "The Unit", "Gangster Squad" i "Od zmierzchu do świtu". 56-letni Robert Patrick od 1990 jest żonaty z Barbarą Patrick. Ma z nią dwójkę dzieci.

Robert PatrickPR Photos

Annabeth Gish (Monica Reyes) Annabeth Gish (Monica Reyes) Materiały prasowe/ Bulls

Annabeth Gish (Monica Reyes)

Z komiksu "The X-Files: Sezon 10" dowiadujemy się, że po wydarzeniach z ostatniego odcinka serialu agentka FBI Monica Reyes z agentem Johnem Doggettem rozwiązywali zagadki Archiwum X jeszcze kilka lat. Aktorka Annabeth Gish przed udziałem w 9. sezonie "X-Files" nie była szeroko znana, słynna seria poprawiła jej szanse na rynku. Po przygodzie z kosmitami wróciła do tego, w czym była dobra - miksu niezależnego kina i produkcji telewizyjnych. Z ważniejszych produkcji, w których się pojawiała, warto wspomnieć "The West Wing" oraz kryminalna serię "Brotherhood". Po jej zakończeniu wracała w pojedynczych odcinkach "Flash Forward", "CSI", "Pretty Little Liars", czy ostatnio w "The Bridge". Jej mąż Wade Allen jest kaskaderem. Mają dwójkę dzieci.

Annabeth GishBulls

Mitch Pileggi (Walter Skinner) Mitch Pileggi (Walter Skinner) Materiały prasowe/ Bulls

Mitch Pileggi (Walter Skinner)

Choć nic tego nie zapowiadało, szef Muldera i Scully w FBI okazał się porządnym facetem i często ratował tę dwójkę z opresji. Nic dziwnego, że jego postać wróci w nowych odcinkach "Z Archiwum X". Mitch Pileggi, który wcielił się w postać Waltera Skinnera, pracował przed kamerą od 1982 roku i miał przed "X-Files" 16 innych tytułów na koncie. Udział w tak przebojowej serii otworzyła przed nim wiele możliwości. Pracuje praktycznie nieprzerwanie, pojawiając się w różnych odcinkach "Law & Order: SVU", "The West Wing", "Sons of Anchary", "Nip/Tuck" czy "Castle". W animowanym serialu o przygodach Batmana był głosem komisarza Jima Gordona, często występował w seriach sci-fi "Day Break" i "Stargate:Atlantis". Ostatnio możemy go oglądać w nowej wersji "Dallas". 62-letni Pileggi od 1996 roku żyje z drugą żoną, Arlene Warren. W 1998 roku urodziła się ich córka, Sawyer.

Mitch Pileggi i Gillian Andersonmat. prasowe

William B. Davis William B. Davis Materiały prasowe/ Forum

William B. Davis (Palacz)

Miłośnik papierosów marki Morley, zabójca prezydenta Kennedy'ego i tajemniczy przywódca Syndykatu, grupy strzegącej tajemnicy rychłej inwazji kosmitów. W jego postać wcielił się doświadczony aktor William B. Davis. Prawdziwa tożsamość Palacza (Cigarette Smoking Man) nie została ujawniona. Choć już kręcąc "Z Archiwum X" wyglądał na sędziwego (ma dziś 77 lat), Davis trzyma się nieźle i jest zawodowo aktywny. Jest z urodzenia Kanadyjczykiem i występuje w produkcjach głównie z tego kraju. W małych rólkach pojawiał się w "Smallville", "Stargate SG-1", Supernatural" czy "Caprica". Powracał regularnie w serialach "Robson Arms" i "Continuum". Swoją postacią w "X-Files" zyskał duże grono wiernych fanów, zachwyconych, gdy do Palacza nawiązują nawet takie seriale, jak "Simpsonowie". Pod koniec "Z Archiwum X" umierał, ale swoją naturalną medycyną pomogli rdzenni Indianie. Być może Chris Carter pozwoli i na jego powrót.

William B. DavisCHRISTOPHER DROST/ Forum

Nicholas Lea (Alex Krycek) Nicholas Lea (Alex Krycek) Materiały prasowe/ Bulls

Nicholas Lea (Alex Krycek)

W "X-Files" udowadniał, że śmiertelny strzał w głowę nie jest w stanie go powstrzymać przed występowaniem w serialu. W ostatnim odcinku serii ukazuje się Mulderowi, gdy ten próbuje umknąć pogoni. Choć ten członek Syndykatu udawał tylko agenta FBI, a potem już otwarcie walczył z postacią Davida Duchovnego, zrehabilitował się nieco. Czy to wystarczy, żeby Nicholas Lea wrócił w nowych odcinkach? Po "Z Archiwum X" brał każdą rolę, jaką mu oferowano w telewizji. Grał w "NYPD Blue", "Andromeda", "CSI", "Whistler", "Men in Trees", "Kyle XY", "V" oraz "The Killing". Ostatnio pojawił się w "Continuum" i "Arrow". 52-letni Lea związany był z kilkoma kobietami, m.in. aktorką Lucy Liu. Nie ma żony ani dzieci.

Nicholas Lea i David DuchovnyScreen z Youtube.com

Nicholas Lea i Gillian AndersonScreen z Youtube.com

'Samotni strzelcy' czyli Dean Haglund (Richard Langly), Tom Braidwood (Melvin Frohike) i Bruce Harwood (John Fitzgerald Byers)
'Samotni strzelcy' czyli Dean Haglund (Richard Langly), Tom Braidwood (Melvin Frohike) i Bruce Harwood (John Fitzgerald Byers) Materiały prasowe

'Samotni strzelcy', czyli Dean Haglund (Richard Langly), Tom Braidwood (Melvin Frohike) i Bruce Harwood (John Fitzgerald Byers)

Samotni Strzelcy, czyli Dean Haglund (Richard Langly), Tom Braidwood (Melvin Frohike) oraz Bruce Harwood (John Fitzgerald Byers) byli tak rozpoznawalni, że dostali swój własny serial związany bezpośrednio z wątkami "Z Archiwum X". Po jednym sezonie w pamięć zapadł najbardziej odcinek, w którym pokazany jest atak na wieże World Trade Center. Miłośnicy teorii spiskowych po 11 września 2001 roku musieli mieć sporo pytań. Trio aktorów, podobnie jak ich ekranowe postacie, nie szukało rozgłosu. Po zakończeniu serialu wiedli spokojny żywot, unikając telewizji. Dean Haglund czasem gdzieś grywa, ale żyje z opowiadania dowcipów przed mikrofonem. Tom Braidwood zaczął pracę na planie "X-Files" jako asystent dyrektora, i po zabawie przed kamerą wrócił na produkcyjne zaplecze. Bruce Harwood jest z tej trójki najbardziej aktywny, ale też grywa tylko co kilka lat. Pojawiał się w "Supernatural", "Psych", "The Dead Zone" czy "SmallVille". Najbardziej ze wszystkich zmienił się chyba Haglund.

Samotni Strzelcy Z Archiwum XScreen z Youtube.com

Maitland Ward, Dean HaglundDAVID EDWARDS/ Bulls

Chris Carter (reżyser) Chris Carter (reżyser) East News/ Bulls

Chris Carter (reżyser)

Reżyser "Z Archiwum X" nie miał szczęścia do innych swoich produkcji, bo zarówno kultowe "Millenium", jak i "The Lone Gunmen", pośrednio lub bezpośrednio związane z wydarzeniami w "X-Files", zostały zdjęte z anteny, nim zdołał opowiedzieć w nich pełną historię. Podobnie stało się z serialem "Harsh Realm". Wyprodukowany dla Amazon Studios pilotowy odcinek apokaliptycznego "The After" też spotkał się z mieszanymi uczuciami. Po nakręceniu "The X-Files: I Want to Believe" w 2008 roku, Fox ponownie zaoferował mu pracę nad nowymi odcinkami jego najbardziej znanego dzieła. 57-letni Carter od 1983 roku związany jest z Dori Pierson.

Chris CarterScreen z Youtube.com

Gillian Anderson i David Duchovny Gillian Anderson i David Duchovny mat. prasowe

Trochę historii

Gdy 22 lata temu wyemitowano pierwszy odcinek "Z Archiwum X", 25-letnia Gillian Anderson była początkującą aktorką, David Duchovny był znany z erotycznego serialu "Pamiętnika czerwonego pantofelka", a stacja Fox produkowała 30-minutowe sitcomy w rodzaju "Świat według Bundych". Ktoś wpadł na pomysł, by wykorzystać sukces "Miasteczka Twin Peaks", gdzie osią historii też był agent FBI szukający postaci nie z tego świata. Pierwsze kilka z 9 sezonów "X-Files" okazało się olbrzymim sukcesem.

W 2002 roku nadano ostatni z ponad 200 odcinków. Widzowie i aktorzy czuli zmęczenie. Z wyjątkiem finału serii Duchovny w ostatnim sezonie był niemal nieobecny. Jak mówił reżyser Chris Carter, świat po atakach z 11 września 2001 roku był już zbyt różny od tego, w którym zaczynali pracę nad serialem. Wydawało się, że potencjał "Z Archiwum X" wykorzystano do maksimum. Przy okazji powstał jeden film pełnometrażowy i osobny serial z udziałem mniej pokazywanych a lubianych bohaterów ("Lone Gunmen"). Wydano kilka gier wideo i komiks. Ci, którzy czuli niedosyt teorii o kosmitach planujących inwazję na Ziemię, na powrót pary Muldera i Scully musieli czekać kilka lat.

W 2008 roku Chris Carter namówił Duchovnego i Anderson do udziału w drugim pełnometrażowym filmie, "The X Files: I want to believe". Choć scenariusz pozwolił uzupełnić i rozwinąć wątki związku pary głównych bohaterów, nie posunął do przodu głównego tematu serii, czyli inwazji kosmitów. Nawet 25 zeszytów komiksu o dalszych przygodach serialowych bohaterów (bo i ten powstał), to za mało, by pokazać, co z kolonizacją, którą planowały szare ludziki. Miała zacząć się 22 grudnia 2012 roku. Kilka lat minęło, a kosmitów nie widać. Nowa seria ma uzupełnić tę potężną lukę.

X-Files X-Files mat. prasowe

Oczekiwania fanów

Lektura forów internetowych zamieszkałych przez X-Philes, jak określają się fanatycy serialu "Z Archiwum X", dostarcza wiedzy odnośnie oczekiwań wobec nowego sezonu. Wiele pytań zostało bez odpowiedzi, wiele wątków a czasem drobiazgów, widzowie chcieliby zobaczyć ponownie. To, co powtarza się najczęściej to:

- Co z tą inwazją?

- Co z dzieckiem Muldera i Scully, które ona oddała do adopcji?

- Scully i Mulder muszą być razem w każdym odcinku, inaczej serial zawsze tracił.

- Mulder i Scully szukający się w ciemnościach i krzyczący swoje imiona.

- Musi być scena łóżkowa.

- Mulder musi popaść w tarapaty. Opiekuńcza Scully to najfajniejsza Scully.

- Jakiś koszmarny potwór (nie licząc kosmitów).

- Ta sama muzyka do czołówki.

- Podróż samochodem. Ta para na bezdrożach zawsze wygląda świetnie.

I najważniejsze:

- Co stało się z plakatem Muldera?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.