Gdyby lubiła chodzić do innej kawiarni, świat by o niej nie usłyszał. Po "Idzie" mogłaby dostać każdą rolę. Nie chce. Kim jest Agata Trzebuchowska?

Wszystko zaczęło się od zdjęcia zrobionego jej ukradkiem w jednej z warszawskich kawiarni przez przyjaciółkę Pawła Pawlikowskiego. Sprawy potoczyły się szybko - niedługo potem zagrała w filmie, który pokochał cały świat. Agata Trzebuchowska wzięła się znikąd, a teraz mogłaby dostać każdą rolę. Aktorstwo, póki co, jej jednak nie interesuje. Cieszy się, gdy ludzie jej nie rozpoznają. Kim jest debiutantka roku polskiego kina?
Agata Trzebuchowska, Paweł Pawlikowski i Agata Kulesza Agata Trzebuchowska, Paweł Pawlikowski i Agata Kulesza ROBERT GALBRAITH / REUTERS / REUTERS

Wino i Oscary

Zanim "Ida" otrzymała statuetkę w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, na czerwonym dywanie 87. ceremonii wręczenia Oscarów zobaczyliśmy reżysera i aktorki. Paweł Pawlikowski pojawił się w Dolby Theatre razem z Agatą Kuleszą i Agatą Trzebuchowską.

Agata Trzebuchowska na oscarową galę założyła długą granatową suknię, z przezroczystymi wstawki z tiulu i z haftem z koralików, od polskiej marki Horror Horror! Dopełniła ją uroczą ozdobną opaską od DECOLOVE - zauważa Lula.pl

Młoda aktorka przedłużającą się imprezą była trochę znudzona. I z tego też powodu, tylko niestety w nieco niefortunnym momencie, ona i Kulesza opuściły swoje miejsca.

Poszłyśmy na korytarz do toalety, a później napić się wina i w tym momencie okazało się, że przydzielano nagrody w naszej kategorii, więc zostałyśmy na korytarzu i krzyczałyśmy przed telewizorem - czytamy jej wypowiedź na stronie TVP.Info.

Tytułowa Ida nie była przejęta otaczającym ją blichtrem.

Nie ma co ukrywać, że zazwyczaj to długie i nudne przedsięwzięcie, tak też było tym razem, ale udało się - cieszyła się aktorka.

Podobnie chłodno wspomina "Złote Globy".

Agata Trzebuchowska arrives at the Oscars on Sunday, Feb. 22, 2015, at the Dolby Theatre in Los Angeles. (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)Jordan Strauss / Jordan Strauss/Invision/AP

Pawel Pawlikowski i Agata Trzebuchowska Pawel Pawlikowski i Agata Trzebuchowska JORDAN STRAUSS/AP

Wygodna anonimowość

Miesiąc przed Oscarami były Złote Globy. Choć o udziale Agaty Trzebuchowskiej więcej mówiło się i pisało w kontekście stroju (na czerwonym dywanie pojawiła się w skromnej małej czarnej i balerinach), dużo ciekawsza jest jej ocena filmowej gali.

Absolutnie nie byłam zachwycona galą rozdania Złotych Globów. To jest rzeczywiście kompletnie inny świat, z innymi wartościami i wydaje mi się, że twórcy kina europejskiego mogą mieć problem z zaadaptowaniem się do tych warunków. To bardzo dziwne doświadczenie i bardzo komercyjne przedsięwzięcie, w którym główną rolę odgrywają wielkie gwiazdy filmowe. I cóż więcej powiedzieć? Ciekawe jest to przeżyć, ale żeby powtarzać to, to może niekoniecznie - powiedziała w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Lifestyle.

Ten zdrowy rozsądek wobec branży idzie w parze z potrzebą anonimowości. Celebryckie życie nie dla niej, także po sukcesie "Idy".

Moje życie nie zmieniło się. Ludzie na mnie nie reagują, nikt mnie nie rozpoznaje na ulicy. Jestem z tego bardzo zadowolona, jest to dla mnie wygodne - cytuje Agatę Rp.pl.

W wywiadach przypomina, że po urlopie dziekańskim i powrocie z Ameryki Południowej chce skupić się na nauce. Choć dostaje oferty udziału w zagranicznych castingach, blokuje ją brak doświadczenia.

Nie mam warsztatu aktorskiego i nie każdą rolę zagram. Aktorstwa uczyłam się przez pół roku - na warsztatach aktorskich, gdy chodziłam do liceum. Ale było to dla mnie bardziej przeżycie duchowe niż warsztatowe - Interia.pl przywołuje słowa Trzebuchowskiej.

Tuż po oscarowej gali powtórzyła swoje słowa w rozmowie z TVP.

W moim wypadku Oscar nie otwiera żadnych drzwi. Nie planuję kariery w aktorstwie.

(L-R) Director Pawel Pawlikowski and actress Agata Trzebuchowska of the nominated Polish-Danish film IdaMARK RALSTON / AFP/EAST NEWS

Agata Trzebuchowska Agata Trzebuchowska Facebook.com/atrzebuchowska

Spotkanie w kawiarni

Wszystko zaczęło się jak z amerykańskiego filmu. Pewnego letniego dnia w 2012 roku Trzebuchowska wybrała się do kawiarni z koleżankami. W tej samej kawę piła reżyserka Małgorzata Szumowska, której Pawlikowski zwierzył się wcześniej z problemów ze znalezieniem odtwórczyni głównej roli do swojego nowego filmu.

Małgosia Szumowska, która przyjaźni się z Pawłem Pawlikowskim, odwiedziła tę samą kawiarnie, co ja, podobno zrobiła mi wówczas zdjęcie (ja tego nie zarejestrowałam) i wysłała je Pawłowi. Wiedziała, że szuka aktorki do nowego filmu, choć nie znała szczegółów. Namiary na siebie zostawiła baristce. Wiedziała, że często odwiedzam tę kawiarnie - wspomina w rozmowie z Tvn24.pl.

Agata Trzebuchowska 2013-09-14Kapif

Agata Trzebuchowska Agata Trzebuchowska J. Emilio Flores / J. Emilio Flores/Invision/AP

Debiut

Historia potoczyła się szybko. Pawlikowskiemu dziewczyna, która nie miała nigdy wcześniej do czynienia z aktorstwem, również przypadła do gustu. Trzebuchowska początkowo podchodziła do wielkiego debiutu, który miał się za moment wydarzyć, z rezerwą.

Cała sytuacja wydawała mi się nieprawdopodobna, wręcz absurdalna, dlatego też nie wiązałam z nią początkowo żadnych nadziei. Ale ponieważ to były wakacje, pojechałam na spotkanie, nie obiecując sobie po nim wiele. Oczywiście nie bez znaczenia było też to, że film reżyserował Paweł Pawlikowski, którego ogromnie cenię. Chciałam go poznać, byłam ciekawa, jakim jest człowiekiem i jak pracuje.

Spotkanie z Pawlikowskim okazało się rozstrzygające.

Nie zawiodłam się, momentalnie nabrałam do niego zaufania, a jego spojrzenia na film i sztukę trafiło do mnie natychmiast. Prawdopodobnie nie zdecydowałabym się na udział w filmie, gdyby chodziło o innego reżysera - dodała.

Producer Christian Falkenberg Husum, director Pawel Pawlikowski, actress Agata Kulesza Fugurska, producers Ewa Puszczynska and Piotr Dzieciol, from left to right, arrive at Golden Globes Foreign Language Symposium at Egyptian Theatre on Saturday, Jan. 10, 2015, in Hollywood, Calif. (Photo by Tonya Wise/Invision/AP)Tonya Wise / Tonya Wise/Invision/AP

Agata Trzebuchowska Agata Trzebuchowska Facebook.com/grupa.artystyczna.teraz.poliz

Co robi prywatnie?

23-letnia aktorka jest świeżo upieczoną absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Praca na planie "Idy" nieco namieszała w jej karierze edukacyjnej.

Ostatni rok wypełniły mi studia na Uniwersytecie Warszawskim ma MISH-u (Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne). Właśnie je skończyłam. Miałam bardzo napięty grafik, bo wcześniej w związku z "Idą" wzięłam urlop dziekański. W Tym roku musiałam nadrobić zaległości - mówiła w rozmowie z Film.interia.pl.

Actress Agata Trzebuchowska attends the 40th annual Los Angeles Film Critics Association Awards in Los Angeles January 10, 2015. REUTERS/Phil McCarten (UNITED STATES - Tags: ENTERTAINMENT)PHIL McCARTEN / REUTERS / REUTERS

Agata Trzebuchowska Agata Trzebuchowska East News

Praca na planie

Rola w "Idzie" był to dla niej debiutem przed kamerą, ale Trzebuchowska wspomina, że dosyć szybko oswoiła się z pracą na planie.

Doskonale pamiętam pierwszy dzień. Gdy przyjechaliśmy na plan zdziwiłam się, że ekipa jest tak liczna. Jednak przed kamerą w ogóle się nie stresowałam. Było to dla mnie dziwne, ponieważ nigdy nie lubiłam, gdy robiono mi zdjęcia. Sama siebie zaskoczyłam.

Kadr z filmu Mat. promocyjne

"Ida" nie była dla Trzebuchowskiej pierwszym kontaktem z kamerą, ale do tej pory stawała raczej po jej drugiej stronie. Dwa razy brała udział w konkursie dla reżyserów "48 Hour Film Project". Jest związana z grupą teatralną "Teraz Poliż". Obecnie pracuje nad scenariuszem sztuki, którą również wyreżyseruje.

Facebook.com/grupa.artystyczna.teraz.poliz

Facebook.com/grupa.artystyczna.teraz.poliz

W11.09.2013 Gdynia festiwal filmowy n/z Agata Trzebuchowska fot. Jacek Dominski/REPORTERJacek Dominski/REPORTER / /REPORTER

Paweł Pawlikowski, Agata Trzebuchowska i Agata Kulesza Paweł Pawlikowski, Agata Trzebuchowska i Agata Kulesza Kapif

U boku Kuleszy

Na planie filmu Pawlikowskiego Trzebuchowskiej partnerowała doświadczona i ceniona przed krytyków Agata Kulesza. Wanda Gruz w jej interpretacji zdaniem wielu widzów jest prawdziwą ozdobą nominowanego do Oscara filmu. Debiutantka pracę ze straszą koleżanką wspomina bardzo dobrze.

Pracowało nam się wspaniale, zupełnie nie odczuwałam tego obciążenia, jakie mogło sugerować zestawienie amatorki z doświadczoną aktorką. Miałyśmy ze sobą ciepły, fajny kontakt, co przeniosło się na plan i ułatwiło pracę. Agata w scenach ze mną grała też nieco inaczej - silniej, "bodźcowała" mnie. Praca z nią była jak odbijanie piłeczki, podawanej przez wytrawnego partnera. Sceny z Agatą grało mi się o wiele lepiej niż wszystkie inne.

Kadr z filmu

Mat.promocyjne

-Agata Trzebuchowska, Kulesza Agata 2014-03-10Kapif

Agata Trzebuchowska Agata Trzebuchowska Lukasz Piecyk/REPORTER / REPORTER

Rola zakonnicy

W nominowanym do Oscara filmie Pawlikowskiego młoda aktorka wciela się w postać zakonnicy. Jak przyznaje, było to dla niej interesującym wyzwaniem.

Ciekawym doświadczeniem było dla mnie zagranie głęboko religijnej dziewczyny, podczas gdy sama jestem osobą niewierzącą - powiedziała w rozmowie z Tvn24.pl.
Nie mogę powiedzieć, żebym mogła się z nią identyfikować. Ale próbowałam odseparować ją od tego wąskiego kontekstu historycznego i porównując nasze życia, znaleźć jakieś podobieństwa. Nie mam religijnego wychowania. Dla Idy najważniejsza była jednak zmiana, spróbowanie życia poza klasztorem. Odnalazłam w tym pewne podobieństwa do swojej osoby. To był mój pierwszy film, też musiałam odnaleźć się w nowej rzeczywistości - dodała w rozmowie z Eefb.org.

Agata Trzebuchowska

Mat.promocyjne

Agata Trzebuchowska Agata Trzebuchowska WBF

Jednak nie aktorstwo

Wydawać by się mogło, że po ogromnym sukcesie "Idy" i ciepłym przyjęciu aktorskiego debiutu przez krytyków, kariera stoi przed nią otworem. Trzebuchowska przyznaje, że owszem, dostała kilka propozycji, ale na razie nie planuje zająć się aktorstwem. Nie wyklucza jednak, że jeszcze kiedyś na dużym ekranie ją zobaczymy.

Nie traktuję tego jako dobrej okazji do rozpoczęcia kariery. Bardzo się cieszę, że mogłam zagrać w tym filmie. To było fascynujące doświadczenie. Jeżeli mogłoby się zdarzyć jeszcze raz coś tak magicznego, to z chęcią wezmę w tym udział. Ale nie myślę o aktorstwie jako o swojej przyszłości - wyznała w wywiadzie z Film.interia.pl.

Agata Trzebuchowska

Facebook.com/atrzebuchowska

W cytowanej rozmowie z Tvn24.pl Trzebuchowska przyznaje, że wciąż waha się między karierą reżyserki teatralnej, a filmowej. Dodaje, że tak naprawdę nie wie, co będzie robić za kilka lat. Od całego "po-Idowego" zamieszania planuje odpocząć zagranicą.

Postanowiłam zrobić rok przerwy. Dalsze studia chciałabym podjąć za granicę, choć jeszcze nie jestem pewna do końca, co to będzie - mówiła w ubiegłym roku.

Agata TrzebuchowskaFacebook.com/atrzebuchowska

GDYNIA FESTIWAL FILMOWY - dzien trzeci, 11.09.2013, fot. WBF/Piotr PodlewskiWBF